A szoptatás javítja a koraszülöttek későbbi kardiális egészségét
A szoptatás számtalan egészségi előnyén túl most arra is fény derült, hogy a szoptatott koraszülötteknél a későbbi életszakaszokban javul a szív struktúrája és funkciója.
Ezek a megfigyelések jó hírt jelenthetnek a koraszülöttek szüleinek. Az Egyesült Államokban például minden tízedik újszülött koraszülöttként jön a világra, ami a későbbi kardiális rendellenességek fokozott kockázatát hordozza magában.A kutatások azt mutatják, hogy ezek a fejlődési problémák elsősorban az élet első hónapjaiban gyakoriak, melyek nyomán a szívkamrák kisebbek, a szívizom megvastagszik, és a későbbi életszakaszokban a szív funkciója csökken.
Régóta ismert, hogy a szoptatás számos kedvező egészségi hatással rendelkezik a koraszülöttek számára is, például csökkenti az asztma, a gyermekkori elhízás, a gyermekkori leukémia, az ekcéma és a fülfertőzések előfordulását.
Az oxfordi egyetemen dolgozó dr. Adam Lewandowski és munkatársai arra keresték a választ, hogy a szoptatásnak lehet-e kedvező hatása a koraszülöttek későbbi kardiális egészsége szempontjából is. Eredményeiket a Pediatrics című lapban hozták nyilvánosságra.
A vizsgálatba 102, 20−25 éves fiatal felnőttet vontak be, akik születésüktől fogva egy korábbi vizsgálat résztvevői voltak, melyben azt vizsgálták, hogy a különböző táplálási módszerek miként befolyásolják a későbbi egészségi állapotot.Összehasonlítás céljából 102 hasonló korú, de időre született felnőttet is bevontak a vizsgálatba.
A várakozásoknak megfelelően azt találták, hogy a koraszülöttként világra jött személyek szívvolumene kisebb, szívfunkciója rosszabb, mint időre született társaiké. Ugyanakkor azt is megfigyelték, hogy a kizárólag szoptatással táplált koraszülöttek szívfunkciója és -volumene jobb, mint azoké, akik tápszer adásában részesültek. Ezen túlmenően úgy tűnik, hogy a szoptatás és tápszer kombinációjával táplált koraszülöttek csoportjában azoknál jobb a szív szerkezete és működése, akiknél az anyatej aránya nagyobb volt a tápszer kárára.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a szoptatás és a jobb kardiális egészség közötti összefüggés az egyéb potenciális befolyásoló tényezők figyelembe vételét követően is fennmaradt.
Az adatok összességében azt igazolják, hogy a szoptatás hosszú távú előnyöket jelenthet a koraszülöttek későbbi szívfejlődése szempontjából.
„Még a legjobb csecsemőtápszer sem tartalmaz bizonyos növekedési faktorokat, enzimeket és antitesteket, melyeket az anyatej biztosít a fejlődő csecsemő számára. Az eredmények azt jelzik, hogy a szoptatás még azoknál a személyeknél is képes javítani a kardiális egészségi állapotot, akiknek fejlődését elkerülhetetlenül befolyásolja a koraszülöttség” – foglalja össze tapasztalataikat dr. Adam Lewandowski.