Karácsony és kórházból hazabocsátás
A kórházakból az ünnepekre hazaengedett betegek kilátásai rosszabbak.
Egy kanadai tanulmány szerint a decemberi ünnepekre a kórházakból kiengedett betegeknél növekszik a halálozás és a sürgősségi osztályokon való ismételt megjelenés kockázata az elbocsájtás utáni 7., 14. és 30. napokon.
A kórházból való elbocsájtások legkockázatosabb időszaka (ablaka) a Karácsony előtti és utáni egy hét; a legmagasabb kockázat az elbocsájtás után 7 napon belül van. Dr. Lauren Lapointe-Shaw (Ontario’s Toronto General Hospital) és munkatársai szerint nem csak, hogy nem szabadna siettetni a kórházból történő elbocsájtásokat az ünnepek körül, de fokozott figyelmet kellene fordítani ezen sérülékeny betegcsoport optimális tájékoztatására, a gyógyszerszedés kitanítására, és a betegkövetésre. „Az elbocsájtott betegek, a nem megfelelő ajándékokhoz hasonlóan, az ünnepek után visszakerülnek a kórházakba.” A tanulmány a British Medical Journal 2018. december 10.-i számában jelent meg online.
Dr. Lapointe-Shaw és munkatársai a 2002 és 2016 közötti időszakban Ontario államban kb. 200 akut ellátást végző kórházból az ünnepekre hazaküldött betegek adatait értékeltek. Összehasonlították a sürgős felvétel után az ünnepek környéki két hétben elbocsájtott gyermekek és felnőttek kilátásait a november végi, vagy januári elbocsájtottak kilátásaival. Nem szerepltek a vizsgálatban a magas kockázatú betegek, a koraszülöttek, a szülészeti esetek, a palliatív kezelésre szorulók, illetve a 100 napnál hosszabban bennfekvő betegek.
Az ünnepek körüli két hétben elbocsájtottak száma 217.305 volt, ami az összes beteg 32,4%-a. A kontrollként szereplő (novemberi, januári) időszakban 453.641 beteget (az összes beteg 67,6%-a) bocsájtottak el a kórházakból. A betegek kiindulási jellemzői és egészségügyi ellátásának szintjei azonosak voltak. A kórházból való elbocsájtás utáni 7 napon belül az ünnepekre hazabocsájtottak 36,3%-át, míg a kontroll időkben hazabocsájtottak 47,8%-át látta orvos (igazított kockázati arány, aOR: 0,61 (95%CI 0,60-0,62). Az elbocsájtás után 14 nappal ezek az értékek a következőkben alakultak: 59,5% vs 68,7% (aOR 0,65, 95%CI 0,64-0,66).
A járóbetegként való betegkövetés különbségeinek oka nem a kórházak eltéréseiben keresendő, hanem inkább abból adódik, hogy az ünnepek alatt az egészségügyi szolgáltatók csökkentett személyzettel működnek. A szerzők szerint 100.000 betegnél 2999-cel kevesebb utánkövetési (esetünkben otthoni) orvosi gondozás történt, és 26 halálozással több, 188 kórházi visszavétellel több, 483 sürgősségi osztályon való megjelenéssel több volt kimutatható az ünnepi periódusban elbocsájtottak között a november-januári kontroll periódusban elbocsájtottakhoz képest. Ezt úgy is lehet értelmezni, hogy az ünnepek közeli elbocsájtások során kissé emelkedik a 30 napon belüli halálozás és a kórházi visszavételek aránya (25,9% vs 24,7%, aOR 1,09, 95%CI 1,07-1,10). Ez az enyhe emelkedés az elbocsájtás utáni 7. napon is (13,2% vs 11,7%) és a 14. napon is (18,6% vs 17,0%) észlelhető.
Ha elsősorban a betegség kimenetelét nézzük, akkor azt látjuk, hogy az ünnepi elbocsájtás esetén többször volt szükség sürgősségi osztály felkeresésére (24,3% vs 23,0%) és kórházi újrafelvételre (11,8% vs 11,4%). A halálozás statisztikailag mindkét csoportban azonos volt (1,5%). Az elbocsájtást követő 7 napban a karácsonyi ünnepek alatt elbocsájtottak 14,0%-kal kevesebb orvosi utánkövetésben részesültek (95%CI 13,8%-14,2%), mint a kontroll periódusban elbocsájtottak. Az ünnepi elbocsájtások nagyobb kockázata leginkább a genitourinális rendszer betegségeiben, daganatos betegségekben, vagy terhességgel szövődött betegségekben volt megfigyelhető.
Dr. Lapointe-Shaw elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy „gyakran a betegek és hozzátartozóik erőltetik a beteg ünnepekre való hazaengedését.” Az elbocsájtott betegek otthoni követése különösen fontos lenne, hiszen az ünnepek alatt a betegek több stressznek vannak kitéve, alkohol- és nátrium (só)-fogyasztásuk megnő, emiatt állapotuk rosszabbodhat, ezért az orvosoknak speciálisan figyelnünk kell ezeknek a sérülékeny betegek ellátására.”
Előzetesen már jelentek meg vizsgálatok arról, hogy munkaidőn kívüli betegfelvételeknél gyengébb a betegek ellátása, a hétvégekre hazaengedett betegeknél magasabb az újrafelvételek aránya, de ez az első nagy vizsgálat, ami a decemberi ünnepek körüli elbocsájtások hatásait értékeli. Szerzők végül röviden azt a következtetést vonták le, hogy a decemberi ünnepi periódusban elbocsájtott betegek ritkábban kerülnek otthoni orvosi gondozásra, és 30 napon belül több a halálozás és a kórházi visszavétel szükségessége.
Forrás:
2. BMJ