hirdetés

Kombinált terápia CKD+T2D-ben

Az empagliflozin és a finerenon kombinációja jelentősen és tartósan csökkentette az albuminuriát a krónikus vesebetegségben és 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél.

hirdetés

A European Renal Association (ERA) 62. kongresszusán Bécsben június 5-én bemutatott és egyidejűleg a The New England Journal of Medicine folyóiratban publikált CONFIDENCE vizsgálat eredményei szerint az SGLT2-gátló empagliflozin és a finerenon, egy nem szteroid mineralokortikoid receptor antagonista (MRA) kombinációja jelentősen és tartósan csökkentette az albuminuriát a krónikus vesebetegségben (CKD) és 2-es típusú cukorbetegségben (T2D) szenvedő betegeknél – és ez reményt ad a hosszú távú eredmények javulására. A vizsgálatban a két terápiát kapó betegek 70%-a elérte az Amerikai Diabetes Társaság által ajánlott > 30%-os albumin-kreatinin arány (UACR) csökkenési célt.

„Mivel az UACR a vese- és kardiovaszkuláris eredmények kulcsfontosságú közvetítője, ezek az eredmények rendkívül relevánsak a klinikai döntéshozatal szempontjából” – mondta Rajiv Agarwal (Indiana University School of Medicine, Indianapolis), a kutatás vezetője.

A szekció társelnöke, Mustafa Aric (Hacettepe University, Ankara, Törökország) „figyelemre méltónak” minősítette az eredményeket. „A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek veséinek védelme érdekében úgy tűnik, hogy most már rendelkezünk azokkal a nagyon megbízható adatokkal, amelyek alapján az első naptól kezdve kombinált SGLT2-gátló és MRA kezelést indíthatunk” -hangsúlyozta, miközben felhívta a figyelmet arra, hogy a tanulmány nem tartalmazott klinikai végpontokat, és „az emberek általában szilárd eredményeket szeretnének hallani, és azt, hogy csökkent-e a dialízisek száma vagy a mortalitás.” Mivel a klinikai előny kimutatásához szükséges számok túl nagyok ahhoz, hogy megvalósítható legyen egy vizsgálat, a szerzők egy helyettesítő végpontot, az UACR változását választották. „Jelenleg 800 emberről rendelkezünk adatokkal, akiknél megfelelő utánkövetés történt, és nem merültek fel biztonsági aggályok.”

További gyógyszerek bevezetése és kombinálása

Kezelés tekintetében a CKD-ben és T2D-ben szenvedő betegek standard ellátása négy pilléren alapul, az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlók és az angiotenzin receptor blokkolók (ARB-k) mellett az utóbbi években az SGLT2 gátlók, az MRA-k és a GLP-1 receptor agonisták is csatlakoztak. Azonban nem tudjuk pontosan, hogyan kell ezeket a kiegészítő gyógyszereket alkalmazni és hogyan kell őket kombinálni.

A magas vérnyomás és a csökkent ejekciós frakciójú szívelégtelenség kombinált vizsgálataiból származó eredmények nyomán az a konszenzus alakult ki, hogy több gyógyszer alkalmazása esetén jobb „mindenből adni egy kicsit, mint néhányból teljes adagot”. Egy közelmúltbeli elemzés (https://journals.lww.com/jasn/abstract/2022/08000/albuminuria_lowering_effect_of_dapagliflozin,.17.aspx) pedig arra utalt, hogy a szteroid MRA-k és az SGLT2-gátlók additív hatással lehetnek az UACR csökkentésére, sokkal inkább, mint bármelyik gyógyszer önmagában, bár a vizsgálatban csak 32 betegnek volt CKD-je és T2D-je is.

A jelenlegi vizsgálatban azok a diabeteszes vesebetegek vettek részt, akiknek: UACR-je ≥ 100 – < 5000 mg/g volt; becsült glomeruláris filtrációs rátájuk (eGFR) 30-90 ml/min/1,73 m2; HbA1c-jük < 11% volt; és több, mint 1 hónapja klinikailag maximálisan tolerálható dózisú ACE-gátlókat/ARB-ket szedtek. A résztvevőket véletlenszerűen három csoportba sorolták: egyidejű finerenon plusz empagliflozin; finerenon plusz placebo; vagy empagliflozin plusz placebo. A betegeket 180 napig kezelték, 14., 30. és 90. napon klinikai vizsgálatokon vettek részt, majd 210. napig kimosási (washout) perióduson estek át.

A primer hatékonysági elemzéshez egy összetett vesevégpont kiválasztása 41 000 beteg bevonását tette volna szükségessé a vizsgálatba, ehelyett a kutatók a megvalósíthatóbb elsődleges végpontot választották, azaz az UACR relatív változását a kiindulási értékhez képest a 180. napig, mivel korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a rövid távú UACR-változások hosszú távon a vese védelmével járnak.

 

Összesen 818 beteget osztottak be véletlenszerűen 14 ország 143 helyszínéről, közülük 269 kapott kombinált terápiát, 264 finerenon monoterápiát, 267 pedig csak empagliflozint. A betegek átlagéletkora 67 év volt, 75%-uk volt a férfi volt, 46%-uk ázsiai, 44%-uk fehér.

A finerenon és az empagliflozin kombinációja valójában 52%-os csökkenést ért el az UACR-ben a kiindulási értékhez képest, ami 32%-kal nagyobb, mint az empagliflozin önmagában, és 29%-kal nagyobb, mint a finerenon monoterápia. Ezenkívül a két gyógyszer egyikével önmagában kezelt betegek közül csak 52% érte el a 180. napon az UACR > 30%-os csökkenését, míg a kombinációval kezelt betegek 70%-a. A kombinációval kezelt betegek összesen 64%-a érte el az UACR > 40%-os csökkenését, 55%-uk pedig az > 50%-os csökkenést. A monoterápiával a célértéket elérő betegek aránya mindkét esetben körülbelül 20%-kal alacsonyabb volt.

A szérum káliumszint tekintetében is jelentős előny volt tapasztalható, mivel a kombinációs terápiával a finerenon monoterápiához képest 17,7%-kal csökkent a kezelés során jelentkező hiperkalémia (szérumszint > 5,5 mmol/l) előfordulása.

A kombinációs terápia mellett kimértékű volt a hipotenzió (három eset=1,1%), és az akut veseelégtelenség (öt eset=1,9%) előfordulása is. Az eGFR kezdetben csökkenést mutatott, amit „előre látható” és a gyógyszer abbahagyása után nagyrészt visszafordítható jelenségnek írtak le.

Azt is kimutatták, hogy a washout periódus alatt az UACR-szintek szinte a kiindulási értékekhez tértek vissza. Ez a mintázat megfigyelhető volt a finerenon és empagliflozin kombinációval elért szérum kálium- és vérnyomásértékek jelentős javulásával is, amelyek ismét nagyobbak voltak, mint a monoterápiával elért értékek.

A finerenon két fázis 3-as, kettős vak vizsgálatának összesített adataira vonatkozó legújabb mediációs elemzésre (https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M23-1023) azt mutatta, hogy az UACR-nak a kezelés első 4 hónapjában csökkenésének tulajdonítható a későbbi veseelégtelenség progresszió csökkenésének á 84%-a és a kardiovaszkuláris események csökkenésének 37%-a, ami arra utal, hogy a CONFIDENCE eredményei későbbi klinikai végpontok javulásához vezethetnek.

Muthiah Vaduganathan (Brigham and Women's Hospital, Boston9 nem csak üdvözölte az eredményeket, de azt állatotta, hogy „a kombinációs terápiák új korszaka érkezett el”.

A tanulmányt a Bayer finanszírozta.

Forrás:

Finerenone with Empagliflozin in Chronic Kidney Disease and Type 2 Diabetes https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2410659

Impact of Finerenone-Induced Albuminuria Reduction on Chronic Kidney Disease Outcomes in Type 2 Diabetes: A Mediation Analysis https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M23-1023

Albuminuria-Lowering Effect of Dapagliflozin, Eplerenone, and Their Combination in Patients with Chronic Kidney Disease: A Randomized Crossover Clinical Trial https://journals.lww.com/jasn/abstract/2022/08000/albuminuria_lowering_effect_of_dapagliflozin,.17.aspx

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.