Légszennyezés és felnőttkori asztma
A közlekedési légszennyezésnek, illetve a fa égetéséből származó füstnek kitett felnőtt asztmás betegek tüneteik jelentős rosszabbodásáról számoltak be.
A University of Melbourne világszinten is első tanulmánya ismertette, hogy azok a középkorú felnőtt asztmás betegek, akik rendszeresen ki vannak téve a közlekedési légszennyezésnek, illetve a fa égetéséből származó füstnek, bár eltérő mértékben, de tüneteik jelentős rosszabbodásáról számoltak be. A súlyos közlekedési légszennyezés esetén a betegek tüneteik mintegy 80%-os rosszabbodásáról számoltak be, a fa füstjének kitett személyek tünetei 11%-al rosszabbodtak.
Az asztma az egyik leggyakoribb krónikus betegség, ami világszerte mintegy 300 millió embert érint. Dr. John Burgess a tanulmány társszerzője szerint az asztmában szenvedő betegeknek lehetőség szerint nem kellene forgalmas utak mentén lakniuk - a kipufogógázok ugyanis a szenzitizált egyének légutaiban az allergiás gyulladást indukálva ronthatják az asztmát - és a régi fatüzelésű fűtéseiket is ajánlott lenne lecserélni újabbra, mivel így egy igen jelentős állapotromlás előzhető meg.
A tanulmányban 44 éves felnőttek 1383 fős csoportján vizsgálták a füstnek és a közlekedési légszennyezettségnek való kitettséget. Az eredmények a résztvevők saját beszámolóin alapulnak. A vizsgált csoport tagjainak osztályozniuk kellett lakókörnyezetüket a forgalom, illetve (télen) a fűtésekből származó füst mennyiségének szempontjából. A felmérés egy 12 hónapos periódusban vizsgálta a tünetek változását, és az asztmás fellángolások számát. A résztvevők 2-3 fellángolástól egészen a több mint heti egy, rendszeres fellángolást jeleztek.
Dr. Burgess: „A tanulmányunk rámutatott a füstös környezet és az asztma súlyosságának összefüggésére, illetve arra, hogy a fa alapú fűtés káros az egészségre a Tasmaniaihoz hasonló közösségekben, ahol a fa fűtési célú felhasználása igen jelentős. Éppen ezért a „tisztább” égetés, a régi kazánok, fűtések, tűzhelyek modernebbekre való cseréje, azaz a kül- és beltéri füstszennyezettség csökkentése kiemelten fontos az emberek egészségének megőrzése szempontjából. Ezeknek a felfedezéseknek különösen nagy jelentősége a fejlődő országokban lehet, ahol a falusi környezetben a füstszennyezettség, míg a városi környezetben a nagy forgalom miatt kialakuló közlekedési légszennyezés jelentős.”
A Respirology című lapban megjelent tanulmány nem talált kapcsolatot az asztma kialakulása, illetve a füstös, kipufogógázos környezet között.
Forrás: Medical News Today