MANGO: oltóanyag-előállítás helyben, órák alatt
A gyors, helyben alkalmazható technológia képes lehet járványkitörések gyors elfojtására.
Többek között a University of Waterloo kutatói is részt vesznek abban a nemzetközi együttműködésben, amely egy új technológiával forradalmasíthatja a vakcinagyártást. Ennek a technológiának elsősorban az a célja, hogy kis, könnyen szállítható egységekkel a gyors, helyi vakcinagyártásban nyújtson segítséget, jelentősen csökkentve egy adott oltóanyag előállításának idejét, mivel így a mostaninál jóval hamarabb lehetne reagálni egy járvány kitörésére. Ha a fejlesztés sikeresnek bizonyul, több millió életet menthet meg, és nem mellesleg rengeteg költséget is megtakaríthat.
Napjainkban számos országban hiányzik az infrastruktúra a vakcinák helyi előállításához, ráadásul korlátozott a hozzáférés a szükséges berendezésekhez, például az egyes vakcinák tárolásához szükséges ultraalacsony hőmérsékletű fagyasztókhoz. Az alacsony jövedelmű országokban az embereknek csak 50%-a van megfelelően beoltva, ami tovább hangsúlyozza annak szükségességét, hogy a jövőbeni járványokra és világjárványokra gyors és méltányos reakciót tudjanak nyújtani az egészségügyi hatóságok.
A kutatási együttműködést a Center for Process Innovation (CPI) vezeti, és a projekthez 2,8 millió dollárt kapott a Coalition of Epidemic Preparedness Innovation-től (CEPI). A támogatás két konkrét célt szolgáló technológia fejlesztésére összpontosít. Az első a vakcinák gyors előállítása, a második pedig a gyártás decentralizálása, hogy kisebb tételekben, különböző helyszíneken lehessen előállítani az oltóanyagokat.
A kezdeményezés középpontjában a MANGO (Manufacturing on the Go) technológia áll. Ez a Dr. Keith Pardee által a Torontói Egyetemen kifejlesztett eszköz, amely a vakcinagyártáshoz szükséges vírusszerű részecskék (VLP) előállításának automatizálását képes elvégezni. A VLP-k olyan fehérjék, amelyek annyira hasonlítanak a vírusokhoz, hogy az immunrendszer úgy is reagál rájuk, mintha vírusok lennének, ez pedig számos vakcina fontos összetevőjévé teszi őket. A probléma az, hogy a VLP-k előállításának jelenlegi folyamata lassú, mivel élő sejteket igényel. A MANGO eszköz felgyorsítja a VLP-k gyártását az úgynevezett sejtmentes expresszió technikával, amely nem támaszkodik élő sejtekre, így az előállítási folyamat időigénye több napról néhány órára csökken.
“A VLP-k a vakcinagyártás egyik legújabb technológiai megoldását jelentik” - nyilatkozta Dr. Valerie Ward, a konzorcium egyik kutatója. “Ezek tartalmazzák a vírus összes fehérjét és szerkezetét, így a szervezet valódi vírusként tekint rájuk, ám nem tartalmazzák a vírus örökítőanyagát, így nagyon biztonságosan alkalmazhatók csecsemők, gyermekek és felnőttek körében egyaránt.”
A VLP-k előállításában a fő problémát az jelenti, hogy vannak olyan vegyületek, amelyeket el kell távolítani a gyártási folyamat során a tisztaság biztosítása érdekében. Ward kutatásai pontosan arra irányulnak, hogy a MANGO eszköz képes legyen önállóan megtisztítani a vakcinákat, jelentősen csökkentve ezzel a gyártási költségeket. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az engedélyezett felhasználók betölthetik a MANGO készülékbe az adott vakcinához szükséges anyagokat, például DNS-t, és a készülék a helyszínen megtisztítva az összetevőket, pár óra alatt előállítja a VLP-alapú vakcinát. A vírusos betegségek során a betegek szempontjából az idő az egyik legfontosabb tényező, a vázolt technológia pedig a mostaninál lényegesen gyorsabb, megfizethetőbb és hatékonyabb megközelítést biztosítana.
Az innovációt támogató nonprofit koalíció partnerei az Imperial College London, a Leeds-i Egyetem, a Torontói Egyetem, a Liberum Biotech, a Waterloo-i Egyetem és az Oswaldo Cruz Alapítvány.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: