Új nazális vakcina COVID-19 profilaxisára
Nem csak a súlyos betegség kialakulását, hanem a fertőzés terjedését is nagy mértékben képes megakadályozni a légutakba juttatott oltóanyag.
- A tápláltsági állapot összefüggései a Covid–19-vakcina hatékonyságával és a súlyos koronavírus-fertőzés kockázatával
- Megfázás és long-COVID
- A várandósok COVID-járvány alatti testtömeg-növekedése
- Long-COVID-ot jelző biomarkerek
- Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
- A vérplazma fehérje-összetételének változása poszt-COVID szindrómában
- Forradalmian új megközelítés a vírusok elleni védekezésben
- Nanotechnológia a fertőző betegségek diagnosztikájában
- „Fordított antitestek” a SARS-CoV-2 elleni védekezésben
- A COVID-19 járvány és az 1-es típusú diabetes
- T-sejtes COVID-vakcina
- A poszt-COVID szindróma memóriazavarainak oka
- A COVID-19 utáni agyi problémák okai
- A kevesebb emlékeztető oltás hatása
- Szaglásvesztés kezelésére fejlesztett orrspray
A Nature Communications folyóiratban november 6-án jelent meg a University of Maryland (UMD) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan nazálisan alkalmazható oltóanyagról számolnak be, amely az eredmények szerint a SARS-CoV-2 tüskefehérjét egerek és hörcsögök légúti sejtjeibe juttatva olyan immunválaszt váltott ki, amely jelentősen csökkentette a fertőzés mértékét és terjedési ütemét. Legalább ennyire ígéretes, hogy a technológia adaptálható más légzőszervi megbetegedések, például az influenza és a légúti óriássejtes vírus (RSV) fertőzések elleni immunitás kiváltására is.
A nazálisan alkalmazható oltóanyagok használata már önmagában jelentős előrelépés lenne az intramuszkuláris oltásokhoz képest, mivel kevésbé invazívak, és még az előtt képesek lehetnek megállítani a vírusok szaporodását a légutakban, hogy a vírus a véráramba kerülhetne. Ez a megoldás egyszerű alkalmazhatósága miatt egyrészt javíthatná az oltási arányt, másrészt jelentősen csökkenthetné a betegség terjedését és a betegség súlyosságát.
“Folyamatosan hallunk a COVID-19 új variánsairól, valamint újabb és újabb hullámairól, ezek megelőzése érdekében pedig olyan vakcinára van szükségünk, amelyet nagyon könnyű beadni, és amely képes megakadályozni a terjedést” - nyilatkozta Dr. Xiaoping Zhu, az UMD állatorvosi karának professzora, a tanulmány vezető szerzője. “Ez az orron át adagolható vakcina képes megakadályozni a vírus átvitelét, ráadásul könnyen adaptálható az újonnan felbukkanó variánsokhoz.”
A COVID-19-et okozó vírus, a SARS-CoV-2 az orron vagy a szájon keresztül jut be a szervezetbe, és a hámsejtekben, a test sejtjeit a külvilágtól elválasztó védősejtekben szaporodik. Az izomba adott oltások elsősorban a véráramban hozzák létre a védettséget, ami azt jelenti, hogy a vírusnak be kell jutnia a szervezetbe, és a vérben kell szaporodnia, mielőtt a szervezet immunrendszere felismerné. Az új, orron át adagolható vakcina az orrot, a szájat és a torkot bélelő sejtekben termel immunitást, megakadályozva, hogy a vírus ilyen messzire eljusson.
Zhu és csapata olyan technológiát fejlesztett ki, amely a szervezet természetes mechanizmusát kihasználva a COVID-19 tüskefehérjét a légutak sejtjeibe szállítja, ahol a helyi immunrendszer megtanulja felismerni a vírust. Ez a működési mechanizmus az újszülöttkori Fc-receptor (FcRn) nevű fehérjét használja az antitestek hámsejteken keresztüli átvitelére. A kutatók kifejlesztettek és már szabadalmaztattak is egy olyan technológiát, amellyel az általuk kiválasztott emberi antitestet az FcRn-hez lehet kötni. Ezután a SARS-CoV-2 tüskefehérjét az FcRn-hez csatolták, és egerek orrába fújták. A kutatócsoport ezután az egereket a COVID-19-et okozó eredeti SARS-CoV-2 vírussal, valamint a delta és az omikron variánsokkal is befertőzte. A delta variánsnak kitett, be nem oltott egerek mindegyike elpusztult, míg a beoltott egerek döntő többsége (83-100%) túlélte a vizsgálatot. Bár a főbb omikron-változatoknak kitett egerek túlélték a mesterséges fertőzést, a kutatók a vakcinázott egereknél jelentősen alacsonyabb fokú gyulladást és vírusterhelést mutattak ki a nem vakcinázott egerekhez képest.
A kutatók ezt követően összehasonlították a nazálisan és intramuszkulárisan alkalmazott vakcinák közötti különbségeket is. Azoknál az egereknél, amelyeknél a tüskefehérjét nazális vakcinával vitték be, a kutatók azt találták, hogy lényegesen erősebb immunválaszt váltott ki a légutakban és a tüdőben. Ezen felül a kutatók azt is megállapították, hogy az orrba adott vakcina drámaian csökkentette a SARS-CoV-2 levegőben történő átterjedésének esélyét. Ez az eredmény alapvető fontosságú, mivel a belégzés a COVID-19 egyik fő terjedési útvonala, és a levegőben terjedő vírusrészecskék akár 9-12 órán keresztül is megmaradhatnak a levegőben.
Az új variánsok megjelenése miatt a COVID-19 megbetegedések és kórházi kezelések száma jelenleg ismét emelkedik. Bár a variánsokra adaptált mRNS-vakcinák továbbra is hatékonyak a súlyos megbetegedések és a halálozás megelőzésében, a fertőzések és az átvitel csökkentésében már korántsem bírnak ilyen jó hatásossággal. Ennek a hiányosságnak a kiküszöbölésére a Project NextGen nevű amerikai kormányzati kezdeményezés a variánsok terjedésének megfékezésére szolgáló hatékony és biztonságos nazális vakcina kifejlesztésére törekszik. Zhu szerint a kutatócsoportja által kifejlesztett orron át alkalmazható vakcina megfelel a Project NextGen minden kritériumának.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers develop a nasal vaccine that prevents COVID-19 in preclinical studies
An FcRn-targeted mucosal vaccine against SARS-CoV-2 infection and transmission
Irodalmi hivatkozás:
Weizhong Li et al, An FcRn-targeted mucosal vaccine against SARS-CoV-2 infection and transmission, Nature Communications (2023). DOI: 10.1038/s41467-023-42796-0