A poszt-COVID szindróma memóriazavarainak oka
Brazil kutatók szerint a SARS-CoV-2 tüskefehérjéje a TLR4 receptoron keresztül képes gyulladásos folyamatok előidézésére, így memóriazavarok kiváltására.
A Cell Reports-ban április 3-án jelent meg a brazil INBEB (Instituto Nacional de Ciência e Tecnologia de Biologia Estrutural e Bioimagem) egyetemi hálózat kutatóinak cikke, amelyben azt írják, hogy a poszt-COVID szindróma egyik gyakori tünetének, a kognitív funkció- és a memória romlásáért a tüskefehérjéje lehet felelős.
Bizonyított, hogy a SARS-CoV-2 tüskefehérjéje vagy annak töredékei a fertőzés során vagy azt követően kilépnek a sejtekből, és képesek elérni az emberi szervezet különböző szöveteit, beleértve a központi idegrendszert is, tekintet nélkül arra, hogy az adott szövetben vírus RNS jelen van-e. Ezért az egér modellszervezeteken végzett vizsgálatban a kutatók a SARS-CoV-2 tüskefehérjéjét közvetlenül az állatok agyába fecskendezték. Ezzel a beavatkozással az emberi poszt-COVID vagy long-COVID szindrómában jelentkező humán tünetekhez igen hasonló, késleltetve jelentkező memóriaromlást idéztek elő. Az állatok agyában a veleszületett immunválaszban és a neuroinflammatorikus betegségek kialakulásában is fontos szerepet betöltő mikroglia sejtek számának és aktivitási fokának jelentős mértékű növekedését figyelték meg. Amikor a kutatók génmódosítással vagy gyógyszeres beavatkozással blokkolták a TLR4 szignalizációt, az egerekben sikerült megakadályozni a szinapszisok eliminálódását és a memóriavesztés kialakulását is.
A kutatást vezető Claudia Figueiredo és Giselle Passos szerint a TLR4 receptor (toll-like receptor 4) vírusfehérje által történő aktiválása neuroinflammatorikus állapotot vált ki, ami egy fagocitózisos folyamaton keresztül a mikroglia szinaptikus fehérjéinek eliminációját eredményezi - ez a közvetlen oka a memória rosszabbodásának. A jelenséget a kutatók mind egerekben, mind emberekben megfigyelték, és azt is sikerült kimutatni, hogy a TLR4 expressziójához kapcsolódó gén egyes polimorfizmusait (GG TLR4-2604G>A (rs10759931)) mutató embereknél SARS-CoV-2 fertőzést követően nagyobb az esélye a hosszabb távon jelentkező memóriaromlás kialakulásának. Ezért a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a tüskefehérje központi szerepet játszik a COVID-19-et követő kognitív változások kialakulásában, illetve, hogy a TLR4 ígéretes gyógyszercélpont lehet a poszt-COVID szindrómában jelentkező memóriaromlás preventív vagy terápiás célú kezelési stratégiáinak kialakításában, fejlesztésében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Spike protein implicated in post-COVID-19 memory loss
Irodalmi hivatkozás:
Fabricia L. Fontes-Dantas et al, SARS-CoV-2 Spike protein induces TLR4-mediated long-term cognitive dysfunction recapitulating post-COVID-19 syndrome in mice, Cell Reports (2023). DOI: 10.1016/j.celrep.2023.112189