Rintatolimod poszt-COVID szindrómára?
Az AIM ImmunoTech Inc. megszerezte az FDA engedélyét egy fázis II. klinikai vizsgálathoz, amelyben a poszt-COVID szindróma kezelésében értékelik Ampligen (rintatolimod) nevű készítményüket.
- Long-COVID vagy poszt-COVID szindróma
- Krónikus fáradtság long-COVID betegségben
- A poszt-COVID szindróma kezelése
- A long-COVID valóban hosszan tart
- A COVID utáni agyi köd biológiai alapja
- Terápiás remény agyi ködben
- Kognitív funkciózavar COVID-19 után
- Stressz, long-COVID és kognitív tünetek
- A hosszú COVID három típusa
Az Ocala (Florida, USA) székhelyű, több ráktípus, immunológiai és vírusos eredetű betegség, köztük a COVID-19 kezelésére szolgáló terápiákat kutató és fejlesztő AIM ImmunoTech Inc. október 12-én jelentette be, hogy az FDA engedélyt adott fázis II. klinikai vizsgálatuk (NCT00215813) indítására, melyben Ampligen nevű készítményük hatásosságát vizsgálják majd a poszt-COVID szindróma kezelésében.
A hatóanyagról (rintatolimod)
A rintatolimod hatóanyagot a Merck fejlesztette ki még az 1960-as években, mint potenciális rákgyógyszert, és bár Petri-csészében jó hatásosságot mutatott, csakhamar kiderült, hogy az emberi szervezet számára toxikus hatása túlságosan erős. A Johns Hopkins Egyetem egyik kutatója, William A. Carter az 1970-es években sikeresen módosította a molekulát, melynek toxicitása jelentősen csökkent. A hatóanyag ekkor kapta az Ampligen® nevet, ami az „AMPLIfied GENetic activity”, azaz a „serkentett genetikai aktivitás” rövidítése. Az 1980-as években, már a philadelphiai Hahnemann Egyetem kutatójaként Carter megszerezte a hatóanyag licencét, és megalapította a Hemispherx Biopharma céget, a mai AIM ImmunoTech Inc. elődjét. A rintatolimod egy immunmoduláns és antivirális hatású dupla szálú RNS molekula. A hatóanyag TLR3-agonistaként (Toll-Like Receptor 3) működik, és több áttételen keresztül képes stimulálni bizonyos interferonok és tumornekrózis faktorok termelődését. Korábbi vizsgálatokban már kimutatták, hogy serkenti a természetes ölősejtek (natural killer cells) aktivitását, és mivel több tanulmány is csökkent NK funkciót mutatott ki mialgiás enkefalomielitisz/krónikus kimerültség szindrómában (myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome; ME/CFS), a 2010-es évek elején ebben az indikációban folytattak több klinikai vizsgálatot. Az Ampligen nevű készítményt végül 2016-ban Argentínában engedélyezték is ME/CFS kezelésére, majd az Európai Unióban és Törökországban is korai hozzáférési programba vonták be a szert. Az Egyesült Államokban azonban az FDA mind a mai napig nem hagyta jóvá a készítményt. A hatóanyagot méhnyakrák, peritoneális és kolorektális karcinóma, valamint vesesejtes karcinóma kezelésében is vizsgálják.
Klinikai vizsgálatok
Az Ampligen alkalmazásával ME/CFS indikációban végzett klinikai vizsgálat eredményeit az AIM ImmunoTech 2016-ban, a 12. IACFS/ME Konferencián mutatta be. Az AMP-516 fázis III. vizsgálatban az Ampligen a 2-8 éve ME/CFS-ben szenvedő betegek 51%-ánál ért el 25%-os testmozgás-toleranciát a placebo kar 18%-os betegarányával szemben, ám a 2 évnél rövidebb vagy 8 évnél hosszabb ideje ME/CFS-ben szenvedő betegcsoportokban a szer nem mutatott klinikai hatásosságot.
"Nagyon örülünk, hogy megindíthatjuk a fázis II vizsgálatot, és készen állunk arra, hogy az Ampligent az ME/CFS-hez igen hasonló poszt-COVID állapotok terápiájában is értékeljük" - nyilatkozta Thomas K. Equels, az AIM vezérigazgatója. "A COVID-19 utáni rokkantosító fokú kimerültség, valamint más, a COVID utáni rokkantsági állapotok, mint például az "agyköd", továbbra is emberek tízmillióit érintik világszerte. Az AMP-511 vizsgálatunkból származó előzetes, nem kontrollos klinikai adatok és az eddig tapasztalt vírusellenes aktivitás alapján úgy gondoljuk, hogy az Ampligen hatékony kezelési lehetőség lehet a betegek számára. Nagyon hálásak vagyunk az FDA szabályozási útmutatásáért ezzel a fontos klinikai vizsgálattal kapcsolatban, és mivel az IND-engedély (Investigational New Drug; vizsgálati gyógyszer) már kézben van, csapatunk azon dolgozik, hogy a vizsgálatot a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban elindíthassuk. Várhatóan 2023 elején kezdjük meg a betegek bevonását".
Dr. Oved Amitay, a Solve M.E. érdekvédelmi szervezet elnök-vezérigazgatója hozzátette: "A COVID utáni maradványtünetek, állapotok továbbra is súlyos közegészségügyi válságot jelentenek, és a betegek továbbra is folyamatosan igénylik a biztonságos és hatékony terápiákhoz való hozzáférést. E kielégítetlen szükséglet kezelése érdekében kritikus fontosságú, hogy a meglévő ismereteket, például a korábban a ME/CFS esetében végzett vizsgálati eredményeket alkalmazzuk. A ME/CFS-ben szenvedő embereken végzett AMP-516 vizsgálatban az Ampligen biztató biztonságossági profilt mutatott, jól tolerálható volt, és a fázis I. AMP-511 vizsgálat poszt-COVID adatai hasonló profilt mutatnak. Emellett a PLOS ONE tanulmányban közzétett, az AMP-516 vizsgálat során végzett részcsoport-elemzésből származó adatok 50%-nál nagyobb válaszarányt mutattak, ami statisztikailag szignifikáns választ jelent. Ezért bizakodó vagyok az Ampligenben rejlő potenciállal kapcsolatban a poszt-COVID szindróma esetében is. Úgy gondolom, hogy ez a vizsgálat fontos lépés a hasonló fertőzések utáni, legyengített szervezetre utaló tünetekkel küzdő emberek szükségleteinek kielégítése felé".
A jelenleg indítani tervezett fázis II. vizsgálat egy kétkaros, randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos, multicentrikus vizsgálat, amelynek célja az Ampligen hatékonyságának és biztonságosságának értékelése a poszt-COVID szindrómában szenvedő, kimerültséggel, fáradtsággal küzdő betegek kezelésében. Az elsődleges végpont a PROMIS® fáradtsági pontszámban bekövetkezett változás lesz a vizsgálati időszak kezdete és a 13. héten mért értéke között. A vizsgálat másodlagos végpontjai a következők:
- változás a kezdőérték és a 6. héten mért PROMIS® Fatigue Score pontszámban;
- változás a kiindulási értéktől a 6., illetve a 13. héten mért 6 perces gyaloglási teszt során megtett távolságban;
- azon vizsgálati alanyok aránya, akiknél a 12 hetes kezelési időszak végén a hatperces gyaloglási teszt során megtett távolság különbsége legalább 54 méter, volt;
- változás a kezdőérték valamint a 6. és a 13. héten mért PROMIS® Cognitive Function Score pontszámban;
- változás a kiindulási érték, illetve a 6. és a 13. héten mért PROMIS® Sleep Disturbance Score pontszámban;
- változás a kezdőérték, valamint a 6. és a 13. héten felvett 36 elemű rövid kérdőíves felmérés pontszámában.
A 18 és 60 év közötti, körülbelül 80 poszt-COVID szindrómában szenvedő beteg bevonása várhatóan legfeljebb 10 amerikai vizsgálóközpontban történik majd. A betegeket 1:1 arányban randomizálják 12 héten keresztül heti kétszer adagolt intravénás Ampligen infúzióra, illetve placebóra, majd a vizsgálati időszakot egy 2 hetes utánkövetési időszak követi.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
AIM ImmunoTech to Evaluate Ampligen in Clinical Study for the Treatment of Post-COVID Conditions
Ampligen in Chronic Fatigue Syndrome
FDA Advisory Committee Makes Recommendations on Ampligen for Chronic Fatigue Syndrome
Ampligen FDA Approval Status - Development timeline for Ampligen
Hemispherx Biopharma Announces FDA Confirms Advisory Committee Meeting on December 20, 2012