COVID vagy Long-COVID?
Aligha kétséges, hogy a nem csak maga a COVID-betegség, hanem a fertőzést túlélők közel egyharmadát érintő hosszú COVID is egyre jelentősebb egészségügyi problémát jelent.
A hosszú COVID és a tartós hatású akut SARS-CoV-2 fertőzés között jelentős különbség van, bár mindkettő számos szervet károsíthat. Maga a COVID valójában hosszan tartó betegségeket okozhat, ha ezek a tünetek 12 hétnél tovább tartanak, akkor tekintjük a betegséget long-COVID-nak. Mindkét betegség tünetek az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, és megakadályozhatják, hogy az emberek visszatérjenek normális életükhöz és munkájukhoz.
Több szerv károsodása
A COVID után gyakoriak a tüdőhegesedés és más tüdőproblémák, légzési nehézség még egy enyhe eset után is akár hónapokig is fennállhat. A Radiology folyóiratban megjelent egyik tanulmányban arról számoltak be, hogy ezek a károsodások akár egy teljes évvel a COVID-19 diagnózisa után is kimutathatóak.
A COVID-betegség következményeként tartós szív-, vese-, máj- és idegrendszeri problémák is jelentkezhetnek. A JAMA Cardiology folyóiratban 2020-ban megjelent tanulmány szerint a COVID-19-ben szenvedők 60%-ánál tartósan észlelhetőek a szívgyulladás jelei. A COVID-19 miatt kórházba került emberek csaknem egyharmada olyan vesekárosodást szenved, amely krónikussá válhat, ami miatt néhányan dialízisre vagy transzplantációra szorulnak. E problémák oka részben az lehet, hogy a SARS-CoV-2, a COVID-19-et okozó vírus közvetlenül megfertőzi számos szerv sejtjeit.
Gyulladás
A gyulladás a COVID-19 betegség hosszú távú hatásainak valószínűleg kulcsfontosságú eleme. A betegek egy részében fellépő súlyos immunreakció, a citokinvihar során a gyulladást okozó molekulák, az úgynevezett citokinek felszabadulásának célja a behatoló vírus megtámadása. Az immunvédekezés azonban olyan fokozott is lehet, hogy megtámadja az egészséges szöveteket és szerveket, amelyekben maradandó károsodást okozhat, már ha a beteg egyáltalán túléli ezt a heves immunválaszt.
Egyes betegekben a gyulladás a szívet támadja meg, szívizomgyulladást okoz. A mellkasi fájdalommal, légszomjjal és szívdobogással járó myocarditis ritkán ugyan, de súlyos is lehet, és növelheti más szívproblémák, köztük a szívelégtelenség kockázatát.
A hosszú COVID autoimmun állapotot is előidézhet, minden esetre számos jellegzetes tünete - köztük a fáradtság, a testszerte jelentkező fájdalom, a memóriazavarok és a hangulatingadozások – megegyeznek az autoimmun betegek tüneteivel.
Vérrögök
A COVID-19-re adott túlzott gyulladásos válasz vérrögképződést okozhat. Ez az időnként igen kiterjedten jelentkező véralvadás a COVID-19 fertőzés korai jellemzője volt, és ha a fertőzés nyomán kialakult vérrögök korlátozták a véráramlást az agyban, a tüdőben, a vesékben vagy a végtagokban, akkor hosszú távú károsodást, néha halált okozhattak. Svéd kutatók igazolták, hogy a fertőzött betegeknél a fertőzés után akár még 3 hónappal fennáll a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kialakulásának kockázata.
Virális rezervoárok
A vírus megmaradhat a páciens testében, folyamatos tüneteket és potenciálisan újabb fellángolásokat okozhat. Dr Zoe Swank és munkatársai (Harvard Medical School) egy megjelenés alatt álló tanulmányukban arról számoltak be, hogy a SARS-CoV-2 vírus darabjait megtalálták a legtöbb hosszú COVID-tünetben szenvedő beteg vérében – egyes esetekben a fertőzés után még egy évvel is. Más kutatók a vírus darabjait 7 hónappal a megfertőződést követően is megtalálták a székletben (ami arra utal, hogy a vírus a bélben rejtőzik), és ismét mások vírus RNS-darabokat találtak a vakbélben, a mellszövetben, a szívben, a szemekben és az agyban.
Cukorbetegség
A cukorbetegség a súlyos COVID-19 megbetegedés kockázati tényezője, és számos tanulmány kimutatta, hogy a fertőzéssel való küzdelem, illetve az azt követő állapot is cukorbetegséget idézhet elő. Egy veteránok körében végzett tanulmány szerint a COVID-19-túlélőkben körülbelül 40%-kal nagyobb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség a fertőzést következő év során.
Egyes tanulmányok azt feltételezik, hogy mivel a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei SARS-CoV-2 receptorokkal rendelkeznek, a koronavírus ezekhez a receptorokhoz kapcsolódva károsítja az inzulintermelő sejtek működését, azok inzulintermelő képessége csökken, és ez vezethet cukorbetegséghez. A vírus továbbá megzavarhatja a szervezet egyensúlyát, vagy gyulladást okozhat, ami inzulinrezisztenciát eredményezve cukorbetegséghez vezethet – írják Dr. Ziad Al-Aly és munkatársai (Veterans Affairs St. Louis Health Care System) a The Lancet Diabetes and Endokrinology-ban.
Idegrendszeri problémák
A COVID-19-fertőzöttek érzékenyebbek a posturalis orthostaticus tachycardia szindrómára (POTS), ami hatással lehet a vérkeringést, a légzést, a szívverést és az emésztést szabályozó vegetatív (autonóm) idegrendszerre. A POTS a long-COVID-ban gyakori neurológiai tüneteket: fejfájást, a fáradtságot, agyi ködöt, álmatlanságot valamint a gondolkodási és koncentrációs problémákat okozhat.
Hosszú távú kilátások
A COVID-19 utáni tartós problémák sokkal valószínűbben alakulnak ki a közepes vagy súlyos fertőzések után, ennek ellenére rengetegen küzdenek velük még enyhe betegség után is. Dr. Leora Horwitz (New York University Grossman School of Medicine9 szerint „köztudott, hogy a vírusfertőzések hosszú távú szabályozási zavarokat okozhatnak. Hogy ez miért van, azt nem tudjuk."
Hogy a vírus megbújik-e a szervezetben, okoz-e hosszú távú szervkárosodásokat vagy autoimmun reakciókat, az betegekként eltérő. Dr. Nisha Viswanathan (UCLA Health, Los Angeles) úgy gondolja, hogy mindezek kombinációja határozza meg, hogy az egyes betegek hogyan reagálnak a különböző gyógyszerekre.
A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint azonban egyértelmű, hogy a hivatalos adatok szerint világszerte legalább 580 millió (az Egyesült Államokban pedig 92 millió) embert megtámadó SARS-CoV-2 vírus miatt igen sok embernek kell hosszú távú egészségügyi problémáival szembenéznie. Még akkor is, ha a szívbetegségek és a diabetes kockázata „csak” kismértékben növekszik a betegség nyomán, az is komoly közegészségügyi krízist jelenthet, hisz akár a lakosság 1%-át is érintheti.
Források:
American College of Cardiology: "ACC Issues Clinical Guidance on Cardiovascular Consequences of COVID-19."
British Medical Journal: "Risks of Deep Vein Thrombosis, Pulmonary Embolism, and Bleeding After Covid-19: Nationwide Self-Controlled Cases Series and Matched Cohort Study," "Study Finds Risk of Serious Blood Clots up to Six Months After COVID-19."
British Society for Immunology: "Long-Term Immunological Health Consequences of COVID-19."
Cardiovascular Diabetology: "Persistent Clotting Protein Pathology in Long Covid/Post-Acute Sequelae of COVID-19 (PASC) is Accompanied by Increased Levels of Antiplasmin."
Cell: "Gastrointestinal Symptoms and Fecal Shedding of SARS-CoV-2 RNA Suggest Prolonged Gastrointestinal Infection."
Frontiers in Endocrinology: "COVID-19 and Diabetes: Understanding the Interrelationship and Risks for a Severe Course."
Global Autoimmune Institute: "Is Long COVID a New Autoimmune Disease?"
U.S. Department of Health and Human Services: "Services and Supports for Longer-Term Impacts of COVID-19."
Johns Hopkins Medicine: "Coronavirus: Kidney Damage Caused by COVID-19," "Heart Problems after COVID-19," "Long COVID: Long-Term Effects of COVID-19," "What Does COVID Do to Your Blood?"
Journal of the American Society of Nephrology: "Kidney Outcomes in Long COVID."
JAMA Cardiology: "Outcomes of Cardiovascular Magnetic Resonance Imaging in Patients Recently Recovered From Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)."
The Lancet Diabetes & Endocrinology: "Risks and Burdens of Incident Diabetes in Long Covid: A Cohort Study."
Leora Horwitz, health systems specialist, co-leader, Clinical Science Core, NIH RECOVER Initiative, NYU Langone Health.
MedRxiv: "Persistent Circulating SARS-CoV-2 Spike is Associated with Post-Acute COVID-19 Sequelae."
Nature Medicine: "Symptoms and Risk Factors for Long COVID in Non-Hospitalized Adults."
Nature News: "Coronavirus 'Ghosts' Found Lingering in the Gut," "Diabetes Risk Rises After Covid, Massive Study Finds."
Nature Reviews Nephrology: "Long COVID and Kidney Disease."
News release, European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases.
Radiology: "Lung Abnormalities Depicted with Hyperpolarized Xenon MRI in Patients with Long COVID."
PLOS Pathogens: "SARS-CoV-2-Specific T cells Associate with Inflammation and Reduced Lung Function in Pulmonary Post-Acute Sequalae of SARS-CoV-2."
Science Translational Medicine: "Prothrombotic autoantibodies in serum from patients hospitalized with COVID-19."
University of Michigan Health: "New Cause of COVID-19 Blood Clots Identified."
Viruses: "Viruses and Autoimmunity: A Review on the Potential Interaction and Molecular Mechanisms."
Yale News: "For COVID-19, Endemic Stage Could be Two Years Away."