Oltás és long-COVID
Számos tanulmány igazolja, hogy a SARS-CoV-2 elleni védőoltás csökkenti a hosszú COVID-betegség kialakulásának esélyét.
Az is bebizonyosodott, hogy a COVID-19-betegség elleni védőoltás nem csak a hosszan tartó COVID kialakulásának kockázatát csökkenti, hanem a megfertőződésükkor még nem beoltottak későbbi beoltása enyhíti a hosszú távú COVID-tünetek súlyosságát– derült ki az Egyesült Királyság Egészségügyi Biztonsági Ügynökségének új átfogó áttekintéséből.
Az összesítésben feldolgozott 15 nemzetközi vizsgálat közül hét tanulmányban azt kutatták, hogy a fertőzés előtti COVID-19 elleni védőoltás védelmet nyújt-e a hosszú COVID-fertőzés kialakulásával szemben, hét tanulmány pedig azt elemezte, a már régóta COVID-fertőzésben szenvedők körében a védőoltás milyen hatással van a long-COVID tünetek alakulására. Egy tanulmány pedig az oltás hatásának mindkét aspektusát elemezte. Hat vizsgálatban eredményei szerint azoknál, akik egy vagy két adag vakcinát kaptak azt megelőzően, hogy a koronavírus megfertőzte volna őket, kisebb valószínűséggel alakultak ki a fertőzés után long-COVID tünetek. Két vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a teljesen beoltott embereknél kisebb valószínűséggel alakultak ki olyan közép- vagy hosszú távú tünetek, mint a kimerültség, fejfájás, gyengeség a karokban és lábakban, tartós izomfájdalom, hajhullás, szédülés, légszomj, szaglásvesztés vagy tüdőhegesedés. Három tanulmány, amely a védőoltás előtti és utáni hosszú COVID-tüneteket hasonlította össze, azt találta, hogy a legtöbb emberben a tünetek vagy azonnal, vagy az oltás után heteken belül javultak, bár néhány esetben előfordult a tünetek súlyosbodása is az oltást követően.
A hosszú COVID-ban szenvedő, korábban be nem oltottak tünetei csökkentek vagy részben meg is szűntek, ha long-COVID betegségük alatt beoltották őket, ellentétben azokkal, akik a megfertőződésüket követően sem vették fel az oltást.
Az egyelőre még kutatás tárgya, hogy miért vezet a long-COVIDban szenvedők tüneteinek csökkenéséhez illetve javulásához az oltás, ami különösen annak fényében érdekes, hogy a „hosszú COVID” a COVID utáni állapotok széles skáláját takarja – mondta Deborah Dunn-Walters, a Brit Immunológiai Társaság COVID-19 Munkacsoportjának elnöke.
Források
U.K. Health Security Agency: "The effectiveness of vaccination against long COVID."
The Guardian: "Vaccination reduces chance of getting long Covid, studies find."
Science Media Centre: "Expert reaction to UKHSA rapid evidence review on vaccination and long COVID."