„Fordított antitestek” a SARS-CoV-2 elleni védekezésben
Amerikai kutatók fordítottak egyet a vírus elleni védelem megközelítésén: olyan antitesteteket fejlesztettek, amelyek az ACE2-receptorhoz kötődnek, “elfoglalják” azokat a vírus elől.
- T-sejtes COVID-vakcina
- A poszt-COVID szindróma memóriazavarainak oka
- Olcsó, új COVID-19 vakcina
- COVID-19 alatti lezárások és a szexuális élet
- Általános COVID elleni védelem
- Az enyhe COVID agyi hatásai
- A cukorbetegség elleni gyógyszer a long-COVID megelőzésében
- A COVID-19 szomatikus tüneteinek tartóssága holland betegeknél – kohorszvizsgálat
- Széles hatásspektrumú antitestek a SARS-CoV-2 variánsainak neutralizálására
- Influenzaoltás bőrre helyezhető tapasszal
A Nature Microbiology tudományos folyóiratban május 15-én jelent meg a Rockefeller University (New York) kutatóinak cikke, amelyben a SARS-CoV-2 fertőzések elleni új monoklonális antitestek lehetséges célpontjait vizsgálták. A szerzők a cikkben figyelmeztetnek arra, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés ellen korábban használt antitestek a jövőben nem biztos, hogy hatásosak lesznek, tekintettel arra, hogy antitest-rezisztens vírustörzsek bukkantak fel. A monoklonális antitestek a COVID-19 elleni védekezés során a vírus tüskefehérjéjét célozták meg - ehhez kötődve akadályozták meg azt, hogy a vírus a humán angiotenzin-konvertáló enzim 2 (hACE2 vagy ACE2) receptorhoz kötődjön. Mivel azonban a vírus tüskefehérjéje a gyorsan egymást követő mutációk miatt folyamatosan változik, a korábbi antitestek már nem tudnak a tüskefehérje adott pontjához kötődni.
Ezért az amerikai kutatók fordítottak egyet a nézőponton: hat olyan antitestet fejlesztettek ki, amelyek nem a vírus tüskefehérjéjéhez kötődnek, hanem magához az ACE2-receptorhoz, “elfoglalva” azokat a vírus elől.
Ezeket az antitesteket génmódosított egerekkel végzett vizsgálatok során választották ki, miután hatékonyságukat az összes vizsgált hACE2 célpontú vírus kötődésének megakadályozásával bizonyították - beleértve a SARS-CoV-2 eredeti, delta és omikron variánsát. A hACE2 epitóp rendkívül specifikus célba juttatása és a SARS-CoV-2 tüskefehérje kötődési helyének igen pontos meghatározása lehetővé teszi a hACE2 normál működésének fenntartását. A vizsgálatokban értékelt monoklonális antitestek nem gátolták a hACE2 enzimatikus aktivitását.
Az új megközelítés legfontosabb eredménye, hogy mivel a célpontra és nem a vírusra hat, sokkal kevésbé valószínű, hogy a jövőben felbukkanó variánsok rezisztenssé válnának ellene (ehhez a vírusnak kötődési helyet kellene változtatnia). A szerzők szerint ezekkel az antitestekkel a jelenlegi SARS-CoV-2 változatok és a jövőben megjelenő, hACE2-kötő vírusok ellen is magas hatásfokú védelem valósítható meg.
Mielőtt azonban ezekkel az antitestekkel bármilyen humán kezelésre sor kerülne, további biztonsági vizsgálatokra van szükség, hiszen a korábbi módszerekkel ellentétben, amelyek a vírus egy fehérjéjét célozták meg, ez a módszer az emberi szervezet receptorait veszi célba.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New monoclonal antibodies targeting ACE2 receptor could treat the next waves of SARS-CoV-2
Pan-sarbecovirus prophylaxis with human anti-ACE2 monoclonal antibodies
Irodalmi hivatkozás:
Fengwen Zhang et al, Pan-sarbecovirus prophylaxis with human anti-ACE2 monoclonal antibodies, Nature Microbiology (2023). DOI: 10.1038/s41564-023-01389-9