Melatonin adása könnyen károssá válhat gyermekkorban
Az American Academy of Sleep Medicine (AASM) arra kéri a szülőket, hogy konzultájanak szakorvossal, melatonint, vagy melatonin tartalmú táplálékkiegészítőt adnának gyermekeiknek.
Míg a melatonin valóban hatékony az alvás-ébrenlét ritmusának eltolódásának, mint például jet lag esetén, addig arra, hogy egészséges gyerekek és felnőttek gyorsabb elalvását támogatná, nincs meggyőző bizonyíték.
Kiugróan gyakori túladagolás
Az utóbbi két évtizedben jelentősen nőtt a melatonin használat minden életkorban. Ezzel párhuzamosan emelkedtek a túladagolás, mérgezés esetei is. Az Amerikai Egyesült Államokban 2012 és 2021 között 530%-kal emelkedett azon gyermekek száma, akiknek szülei melatonint adtak nekik. Több mint 4000 esetben kerültek kórházi felvételre, ebből 287 alkalommal intenzív ellátás vált nélkülözhetetlenné.
A multivitaminok után a melatonin a második legnépszerűbb “természetes” készítmény, amit szülők a gyermekeiknek vásárolnak. Széleskörben, vény nélkül kapható. Alvástámogató termékként forgalmazzák és reklámozzák, annak ellenére, hogy gyermekkori inszomniában nem alátámasztott a pozitív hatása. Mivel táplálékkiegészítőként van kategórizálva, nincs kellően ellenőrizve, így a forgalomba kerülő termékek hatóanyagtartalma széles határok között mozog. Bizonyítottan előfordult, hogy a feltüntetett hatóanyagmennyiség felét, vagy akár négyszeresét tartalmazta egy-egy készítmény. Ezek a szélsőséges eltérések leginkább a gyermekeknek szánt, elrágható, gumicukor-szerű termékekben voltak észlelhetők. A kiszerelés csábító jellegénél fogva a túladagolás kockázata itt különösen magas.
Elzártan tartandó
Az AASM egyértelműen azt tanácsolja, hogy kezeljük a melatonint is ugyanúgy, mint bármely másik gyógyszert, és tartsuk gyerekektől elzárt helyen.
Használata előtt feltétlen beszéljünk gyermekorvossal. Amennyiben a szedése tényleg javallt, orvosi segítséggel lehetőség nyílik a termék, dózis, valamint szedési időtartam és időpont optimalizálására.
Mielőtt gyógyszeres kezeléssel próbálkoznánk érdemes az egészséges bioritmus kialakulását segítő életvitelbeli változtatásokat kipróbálni. Ilyen például a felkelés és lefekvés időpontjának rendszeresítése, valamint a képernyő előtt eltöltött idő limitálása.
Forrás: