Mennyi biztonságos a napozásból?
A Penn State University szakemberei szerint a napozásnak nincs biztonságos szintje. A bőrrák legnagyobb halálozású formájának előfordulása az Egyesült Államokban a nők körében megnyolcszorozódott, a férfiak körében megnégyszereződött 1970 és 2009 között.
Az USA-ban évente 60 ezer személynél diagnosztizálnak melanomát, és minden órában egy ember melanoma következtében hal meg. Az Americal Cancer Society adatai szerint a 25−29 éves korosztályban a festékes bőrrák a leggyakoribb rosszindulatú daganat, és a 15−29 évesek között is a második helyen áll a gyakorisági sorrendben.
A Mayo Clinic Proceeding áprilisi számában megjelent adatok szerint a melanomás esetek fiatalok körében tapasztalható meredek emelkedése részben a szoláriumok egyre szélesebb körű használatának tulajdonítható. A statisztikák szerint a szoláriumok látogatóinak 80 százaléka nő.
Rogerio Neves sebész, bőrgyógyász, gyógyszerész és belgyógyász professzor úgy véli, hogy a szoláriumok mind nagyobb népszerűsége az egyik fő oka annak, hogy Amerikában folyamatosan emelkedik a melanomás esetek száma.
Az Egyesült Államok népességének 10 százaléka, azaz 30 millió ember jár rendszeresen szoláriumba évente, noha a szoláriumokat már régóta kapcsolatba hozzák a bőrrák kialakulásával. Egy izlandi vizsgálat tanúsága szerint akkor emelkedett meg drámai mértékben a festékes bőrrák előfordulása, amikor az első szoláriumokat megnyitották a szigeten. A szoláriumok gyorsan népszerűvé váltak, mivel hideg vidékről van szó, ahol viszonylag kevés napfény éri az embereket. A szoláriumok népszerűsége az utóbbi három évtizedben töretlenül növekszik, elsősorban a fiatal nők körében.
Jogosan tehetjük fel a kérdést, miért járnak rendszeresen az emberek szoláriumba továbbra is, noha manapság már a laikus közvélemény is egyre több ismerettel rendelkezik azok veszélyeiről és bőrrákot okozó hatásáról. Az utóbbi időben nemcsak arról tudnak egyre többet az emberek, hogy a napégés miért veszélyes, hanem mind többen vannak tisztában azzal is, hogy ugyanezek az ártalmak a szoláriumok esetében is fennállnak. Mégis miért ragaszkodnak hozzá továbbra is?
Egy ez évi februári jelentés szerint a szoláriumok akciói és reklámjai elsősorban a kamaszlányokat és a fiatal nőket célozzák meg. A beszámoló készítői a szoláriumipar képviselőit hibáztatják azért, mert azok elhallgatják az egyébként jól ismert és bizonyított kockázatokat, pontatlan és valótlan állításokat közölnek a szoláriumok előnyeivel kapcsolatban, és nem tartják magukat az FDA ajánlásaihoz arra vonatkozóan, milyen gyakran szabad használni a szoláriumokat.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatással foglalkozó nemzetközi ügynöksége (International Agency for Research on Cancer) a humán karcinogének körébe sorolja a szoláriumokat csakúgy, mint például a dohányzást, az arzént, a plutóniumot vagy a mustárgázt.
Az Egyesült Államok néhány államában törvényi úton igyekeznek védeni a fiatalokat azáltal, hogy a 18 év alattiak szoláriumhasználatához írásos szülői beleegyezést követelnek meg. Neves professzor azt mondja, hogy ezek az erőfeszítések jórészt hiábavalóak, mivel a szoláriumszalonok jelentős része nem tartja magára nézve kötelezőnek a szabályokat, de az is előfordul, hogy a tizenévesek hamis szülői igazolásokkal jutnak be a szalonokba.
A helyzet javítása érdekében a Penn State Hershey Melanoma Center szakemberei szorosan együttműködnek a kormánnyal és a szenátussal, hogy érvényt szerezzenek a törvényeknek, megfelelő intézkedésekkel védjék a fogyasztókat, és megakadályozzák, hogy kiskorúak illetéktelenül, a szülők tudta nélkül bejuthassanak a szoláriumokba.
Az ok nyilvánvaló: a szoláriumok veszélyesek, és a napozásnak nincs olyan határértéke, mely alatt azt biztonságosnak tekinthetnénk.