Methotrexat kezelés melletti is hatékony az mRNS-vakcina
Egy kis vizsgálat eredményei szerint a methotrexatot szedő betegeknél az első adag Pfizer-BioNtech mRNS vakcina beadása után a gyenge antitest-válasz esetén is kimutatható aT-sejt mediált immun-válasz.
Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a korábbi vizsgálatokban a gyakran használatos immun-szupresszív methotrexat kezelés mellett az mRNS COVID-19 oltóanyagokra csak gyenge antitest-válasz igazolódott (Az mRNS vakcinák hatásossága metotrexátkezelés mellett), és a cég nem is javasolta az antitest szint kimutatását vakcinája hatásosságának megítélésére. Egy újabb, kis esetszámú vizsgálatban azonban kimutatták, hogy a vakcina beadására az immunszuppresszállt betegek szervezete is reagál, T-sejtes immun-válasz alakul ki.
A 31. European Congress of Clinical Microbiology & Infectious Disese-en ismertetett vizsgálat eredményeit egyidejűleg a Lancet Rheumatology is közölte. Dr. Satweer K. Mahil (St. John’s Institute of Dermatology, London) és munkatársai elmondták, hogy az „immunmediált betegség miatt immunszupressziós kezelésben részesülő betegeknél a szerokonverzió egymagában nem elégséges a vakcina immunogenitásának bizonyítására”, ezért óvnak attól, hogy a mindennapos klinikai gyakorlatban a szerokonverziós adatokat önmagukban rutinszerűen alkalmazzuk. A funkcionális humorális immunitás és a T-sejtes válaszok tekintetében adataink azt jelzik, hogy a célzott biológiai kezelések nem teszik tönkre a vakcinára adott immunválaszt és bizonyos mértékű védelmet nyújtanak ezen sérülékeny betegpopuláció számára: bár a methotrexat csökkenti a humorális immunitást, a celluláris válaszok megmaradnak.
Londonban és Dél-Kelet Angliában psoriasis miatt kezelt 84 beteg adatait értékelték. Átlagos életkoruk 43 év volt, 85%-uk volt fehér. Minden psoriasisos beteg megkapta az első adag Pfizer-BioNtech vakcinát. A betegek közül 17-en methotrexatot kaptak, a többiek célzott biológiai terápiában részesültek (tumor necrosis faktor gátlás: 27 beteg, interleukin-17 gátlás: 15 beteg, IL-23 gátlás: 25 beteg). További 17 egészséges páciens kapott Pfizer vakcinát, ők alkották a kontroll csoportot. Négy héttel az első adag oltóanyag beadását követően az immunszupprimált betegek 78%-ánál észleltek szerokonverziót (mérhető antitestekkel), míg a kontroll csoportban ez 100%-os volt. Az immunszuppresszáns szerekkel kezelt psoriasisos betegek közül a methotrexatot kapóknál volt a legalacsonyabb szerokonverzió (methotrexat mellett 47%, TNF faktor gátlás mellett 79%, IL-23 gátlás mellett 83%, IL-17 gátlás mellett 100%). A methotrexatot kapó betegeknél volt a legalacsonyabb a SARS-CoV-2 elleni neutralizáló aktivitás a kontrollokhoz képest, de alacsony volt a többi célzott kezelést kapó betegeknél is. Az alfa B.1.1.7 variáns (más elnevezéssel alfa nevű, korábban britnek is nevezett B.1.1.7-es jelzésű vírusváltozat) ellen minden résztvevőnél alacsony volt a neutralizáció mértéke.
A kutatók a celluláris immunitást az interferon-gammát, az IL-2-őt, vagy az IL-21-et szekretáló T-sejtek jelenléte alapján mérték. T-sejtes válasz volt megfigyelhető az immunszupprimáló kezelésben részesülő betegek 84%-ában - köztük a methotrexatot kapóknál 93%-ban - és csak 69%-ban a kontroll személyeknél.
A második oltás után megjelenő immunválaszokról a kutatók természetesen később beszámolnak. A CD8 T-sejtes válasz mérését is tervezik, hiszen a védelem az antitestes és a T-sejtes immunitás mellett más módon is kialakulhat. Lehetséges, hogy a vakcina jó B-sejtes immunitást hoz létre, és a vírus-specifikus memória B-sejtek a vírussal való ismételt találkozás (a vakcina „emlékeztető (boost)” dózisának felvétele) esetén gyors és jó immunválaszt produkálnak.
Ismert, hogy a methotrexát gátolja az influenza- és a pneumococcus vakcinákra adott humorális választ, írta Dr. Conolly és Dr. Paik (Johns Hopkins University School of Medicine) a tanulmányhoz fűzött megjegyzésben. Rheumatoid arthritises betegeknél a methotrexat kezelés kéthetes felfüggesztése növeli az influenza vakcinára adott választ. Az American College of Rheumatology (ACR) COVID-19 vakcina mindkét adagjának felvétele után javasolja a methotrexat kezelés 1 hétig tartó időleges megszakítását (az egydózisú J&J vakcina felvétele után az amerikai szervezetek 2 hét szünetet javasolnak a methotrexat kezelésben). Ugyanakkor véleményük szerint a celluláris válasz a gyenge humorális válasz ellenére is kialakulhat, bár ebben a bizonytalan klinikai helyzetben (különösen az első adag után) a betegek sebezhetőek, ezért a fertőzés kockázatát mindenképp szükséges csökkenteni.
Az immunszupprimált betegek 75%-nál csak olyan enyhe oltási reakciókat láttak: az injekciós hely fájdalma, fejfájás, fáradtság, ami a kontroll személyek 94%-ánál volt észlelhető. Mérsékelt, vagy súlyos mellékhatás nem volt. Ugyanakkor az immunszupprimált betegek 11%-ánál a psoriasis tünetek rosszabbodtak a vakcinálás után.
Forrás:
Haelle T. Patients on methotrexate show T-cell response to Pfizer vaccine. Medscape Medical News > Conference News > ECCMID 2021. July 12, 2021.
31st European Congress of Clinical Microbiology & Infectious Diseases (ECCMID): Abstract 2782-6. Presented July 11, 2021.
Mahil SK, Bechman K, Raharja A, et al. The effect of methotrexate targeted immunosuppression on humoral and cellular immune responses to the COVID-19 vaccine BNT162b2: a cohort study. Lancet Rheumatology. July 08, 2021.
Conolly CM, Pik JJ. Impact of methotrexate on first-dose COVID-19 mRNA vaccination. Lancet Rheumatology. July 08, 2021,