Mongol sajtból probiotikuma gátolja az allergiát
A tejsavbaktériumokat tartalmazó probiotikumok védő hatását igen gyakran vizsgálják a különböző kórképekben. Most egerekben sikerült különböző allergiás reakciókat hagyományos mongol sajt etetésével csökkenteni.
Epidemiológiai adatok tanúsága szerint a különféle, allergiás panaszok és kórképek világszerte mind gyakoribbak. Japán és mongol kutatók azt találták, hogy egy Mongóliában tradicionális sajtféleség, az Aaruul egerekben enyhítette a legkülönbözőbb allergiás tüneteket.
Takeda professzor és munkatársainak tanulmánya, a Journal of Functional Food szakfolyóiratban látott napvilágot. Kisérleteikben mongol tejkészítmények adásával többféle modell-allergia (allergiás rhinitis, ételallergiák, atopiás bőrgyulladás és asztma) tüneteit sikerült megelőzni, illetve kezelni.
Az Aaruul alvadt tehéntejből készül szabad levegőn, napsütéssel történő kiszárítással. A kutatók háromféle I. tipusú allergia modellen vizsgálták tízféle tejsavbaktériumtörzs hatását. A vizsgálatok szerint az allergiás rhinitis, ételallergiák, atopiás bőrgyulladás és asztma tüneteit a Lactobacillus plantarum törzs 06CC2 változata szignifikánsan csökkentette. Az egereken háromféle allergiás modellt alkalmaztak, a 40/80 ingerlést, a passzív, bőrre vonatkozó anafilaxiás reakciót és az ovalbumin szenzitizációt.
A munkacsoport tagjai szerint a kedvező eredmény a T-helper 1. Tipus (Th 1/T helper (Th2) egyensúlyának köszönhető. A 06CC2 törzs megváltoztatja a Th1/Th2 egyensúlyt a Th1 dominanciájának irányába, így az egerek bélrendszerének allergia modelljét áthangolja, s ennek következtében hisztamin szabadul fel.
A vizsgálatot végző szakemberek véleménye szerint az ilyen tipusú allergiás reakciók előfordulásának gyakorisága a funkcionális ételek fogyasztásával jól csökkenthető. “A különböző funkcionális ételek, táplálék-kiegészítők fogyasztása megelőzheti vagy kezelheti az ilyen allergiás reakciókat, ezáltal javítják az élet minőségét”- írják a szerzők.
A munkacsoport hivatkozik arra a korábbi vizsgálatra, melyben a 06CC2 törzs kedvező irányba befolyásolta influenza-vírussal fertőzött egerek immunitásának alakulását is.