Pajzsmirigy-göbök kiértékelését segítő applikáció
Egy új eszköz segítségével könnyebbé vált a pajzsmirigy-göbök kiértékelése, és elkerülhetőve a fölösleges invazív vizsgálatok jelentős része.
Az American Association of Clinical Endocrinology (AACE) 2021-es virtuális találkozóján bemutatott új vizsgálati eszköz pajzsmirigy göbök esetén megkönnyíti a klinikai döntéseket, végső célja a gyakran fölöslegesen végzett ismételt vizsgálatok és a túlzottan radikális sebészeti beavatkozások megelőzése.
A pajzsmirigy göb applikáció (Thyroid Nodule App, TNAPP) AACE által 2016-ban előírt pajzsmirigy göb értékelés klinikai gyakorlatának modernizált változatát tartalmazza, és az előírásokat rendszeresen kiegészíti a legújabb orvosi adatokkal is, tehát egy könnyen megújítható „élő dokumentum”. Újdonsága az eddigi applikációkkal szemben összehasonlító jellegében rejlik, mert a klinikai faktorok (pl. ultrahang kép) mellett tetszőleges számú egyéb fontos és releváns információ is rátölthető. Az eszköz létrehozásának „white paper”-jét az Endocrine Practice legújabb száma közölte.
Dr. Victor Bernet, a Mayo Clinic (Ponte Verda Beach) endokrinológiájának vezetője, az AACE ülés moderátora szerint az új applikáció pótolni fogja a pajzsmirigy göbök vizsgálatának eddigi hiányosságait, több lépésben segíti a pajzsmirigy göb diagnózisát és ellátását.
Javul a pajzsmirigy göbök értékelése
Az amerikai és az olasz endokrinológusok által multidiszciplináris munkával létrehozott új eszközt egy interaktív algoritmust tartalmaz. A legtöbb pajzsmirigy göb jóindulatú, és alacsony a malignitás kockázata, viszont csak az USA-ban évente 500.000 pajzsmirigy aspirációt végeznek évente, melyek közül kb. 2/5-de végül fölöslegesnek bizonyul. A bizonytalanság okai a nemzetközi ajánlások eltéréseiben keresendők, melyek szerint pl. az ultrahangos kockázati osztályozások sem egyeznek. A TNAPP eszköz a klinikai, képalkotói, citológiai, molekuláris adatokat tartalmazza és szükség esetén megújítja. A guideline „elősegíti a tesztelést, prospektíve és retrospektíve is alátámasztja az ajánlásokat” – állapította meg a munkacsoport.
Összehasonlítás a TI-RADS-al
A TNAPP hatékonyságának tesztelésekor az általa kapott eredményeket az ACR Thyroid Imaging, Reporting and Data System (TI-RADS) rendszerével nyert adatokkal hasonlították össze pajzsmirigy göbök szövettanilag igazolt eseteiben. A szövettani leleteken kívül még rendelkezésre álltak olyan kiegészítő adatok is, mint a pajzsmirigyrák előfordulása a beteg családjában, szérum thyrotropin szint, diagnosztikus ultrahang, a finomtű-biopszia indikációja, citológiai lelet. Három amerikai és két európai centrum 108 esetét hasonlították össze, melyek közül emelkedett kalcitonin-szintek, vagy pajzsmirigyrákos előzmények miatt 13 esetet kizártak. Bár 95 eset megfelelt a TNAPP előírásainak, csak 78 esetben (82%) volt elegendő a TI-RADS-ra is. A két módszer 79%-ban egyezést mutatott abban, hogy az adott betegnél szükséges-e aspirációs biopsziát végezni.
Dr. Jeffrey R. Garber, az Atrius Health vezető endokrinológusa, a Harvard Medical School (Boston, Massachusetts) docense arról is beszámolt, hogy munkacsoportja további prospektív vizsgálatokat végez a TNAPP tesztelésére. Az eszköz egyebek mellett igen hasznos a fiatal orvosok képzésében és adatai könnyen beilleszthetők az elektronikusan vezetett kórtörténetekbe és nyilvántartásokba. Utóbbiak nagyon fontosak a betegségek és beavatkozások tanulmányozására. A számítógépekkel kialakított hasonló eszközök a klinikum más területein is hasznosak lehetnek (magas vérnyomás, diabetes, stroke, rák, HIV, genetikai tanácsadás, stb.). Az eszköznek köszönhetően javulhat a klinikailag jelentős pajzsmirigy göbök ellátása és jelentősen csökkenthető a felesleges és haszontalan beavatkozások száma.
Forrás: