Poppers, a látást károsító partidrog
A poppers néven ismert parti- és szexdrogok köztudottan látáskárosodást okozhatnak. A münsteri szemészeti klinika kutatócsoportja az Eye című szaklapban számolt be az eddig nem ismert mértékű retinakárosodásról.
A poppers a drogok történetében fiatalnak számító kábítószer. Neve egy szleng kifejezés, ami az angol „to pop” igéből származik, és arra a pattanó hangra utal, ami az anyagot tartalmazó üvegampulla nyitásakor hallható. A különböző nitritekből álló folyadék gőzének belélegzése eufóriát, kellemes melegség-érzetet, értágulatot, csökkenő fájdalomérzetet, és az anális záróizmok ellazulását okozza. Mindemellett használata komoly, és tartós látáskárosodáshoz is vezethet.
Látásproblémákra panaszkodó két poppers-fogyasztónál végzett ganzfeld-elektroretinográfiás vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a drogfogyasztás következtében nem csak a központi elhelyezkedésű makula funkciója károsodhat, hanem az ideghártya perifériális része is. Ennek következtében az olvasási nehézségek mellett szürkületi vakság is fenyegeti a partidrogot használókat. A károsodás kiterjedtsége miatt az eddig használt poppers-makulopátia helyett célszerűbb poppers-retinopátiáról beszélni – javasolja Prof. Dr. Nicole Eter, a klinika igazgatónője.
Az, hogy az említett retinakárosodás a droghasználat várható következménye, vagy csak egyedi esetekről van szó, még további vizsgálatokat igényel. A milliószámú felhasználás ellenére ideghártya-károsodásról kevés beszámoló van. 2012 novembere és 2013 márciusa között mindössze négyen kerültek retinakárosodással egy berlini szemészeti klinikára. A poppers-fogyasztóknál előforduló makula-károsodásokról is csak pár éve vannak feljegyzések, habár a drogot évtizedek óta használják parti- és szexdrogként.
Helytálló magyarázat még nem született arra, miért csak az utóbbi időkben figyeltek fel a szert használók körében fellépő ideghártya-károsodásra. Néhány szakértő ezt azzal hozza összefüggésbe, hogy az Egyesült Királyságban 2007-ben betiltották az izobutil-nitritet, ezután a gyártók izopropil-nitrittel helyettesítették a drog fő alkotóelemét. De azt, hogy egy specifikus nitrit csoport okozza-e a makulopátiát, vagy a tünetek mögött egy halmozódó dózis-hatás összefüggés van, nehéz megmondani.
A diagnózisok számának növekedése valószínűleg egy új eljárásnak is köszönhető. Korábban a nem feltűnő makula-károsodásokon esetleg egyszerűen átsiklottak, a nagyfelbontású optikai koherencia tomográfia fejlődésével azonban a diagnosztika az utóbbi években jelentősen javult. Hasonló lehet a helyzet a perifériás ideghártya-károsodásokkal kapcsolatban is.
A droghasználat következtében fellépő károsodások kóroki mechanizmusa jelenleg nem ismert, az orvosok egyelőre nem sokat tehetnek a betegekért, csak a poppers használatának azonnali abbahagyását tanácsolják. Ez azonban a pszichés függés miatt sokaknak nehezen sikerül.
A münsteri kutatók eredményeik publikálásával szeretnék figyelmeztetni a fogyasztókat, hogy a makulopátia komoly betegség, a poppers a fotoreceptorok funkciójának gyakran maradandó károsodását okozza.
Forrás: Medscape Deutschland