Prenatális Tdap vakcináció
Amerikában egyre többen veszik fel terhességük során az újszülöttet védő prenatalis Tdap (DTPa) vakcinát.
A pertussis (szamárköhögés) ellen az újszülötteket csak életük második hónapjában oltják be először a DTaP (vagy a Tdap) elnevezésű, diftéria, tetanusz és a petrussis elleni oltóanyaggal, de a pertussis fertőzésnek az újszülött életének első két hónapjában a legmagasabb kockázata. Ezért az amerikai Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a terhesség 27. és 36. hete között minden asszonynak javasolja a Tdap vakcinációt, mert így a magzatba átkerülnek a pertussis ellen védő antitestek.
Egy 2017-ben megjelent tanulmányban Skoff és munkatársai 240 esetet és 535 kontrollt hasonlítottak össze, és kimutatták, hogy a terhesség harmadik trimeszterében végzett Tdap vakcináció hatásosan és szignifikánsan megvédi az újszülötteket életük első hónapjaiban.
A CDC javaslatainak köszönhetően a vakcinációs arány jelentősen emelkedett,a 2014-es 27,0%-os értékről 2016-ra 48,8%-ra, de ez az arány még mindig igen alacsony. Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiumának (ACOG, American College of Obstetricians and Gynecologists) kongresszusán Dr. Katie Keepers (Kansas City) azt a módszert ismertette, amellyel a védőoltást kérők számának további növekedését sikerült elérni. Az "akció" keretében a kórházak, klinikák és terhesekkel foglalkozó ellátóinak számítógépeire olyan felugró ablakot (pop up)telepítettek, amely a terhességgel kapcsolatos adatrögzítésekkor az orvosi vizitre megjelenő várandósok 27-36. terhességi hete között figyelmezteti az őket ellátókat arra, hogy hívják fel az asszonyok figyelmét a védőoltás fontosságára.
A kutatók a pop-up bevezetése előtti és a pop-up bevezetése utáni év 4 azonos hónapjában (2016 illetve 2017 szeptember és december között) átnézték az elektronikus kórlapokat (azért választották ugyanazt a négy hónapot, hogy ne legyen szezonális eltérés az adatok között). A 2016-os időszakban 531, 27-36. hetes terhes asszony 44,6%-a részesült Tdap vakcinációban, míg a 2017-es, a figyelmeztetés utáni időszakban az 574 várandós nő 60,3%-a vette fel a vakcinát, azaz kb. egyharmaddal nőtt az arány (P<0,0001). A védőoltásban részesülők és az azt nem kérők között nem volt jellegzetes eltérés. Az ellátókat figyelmeztető jelzés előtti időszakban az oltottak átlagos életkora 28,1 év volt, míg a bevezetés után 28,8 év volt, a 2016-os csoportban az asszonyok 36,2%-a volt elsőszülő, a 2017-es csoportban pedig 37,2% volt nullipara. A különféle biztosítások annyira megbonyolították volna az összehasonlítást, hogy azt a kutatók inkább kihagyták.
Az is tanulságos volt, hogy a vakcinációk száma a pop-up bevezetése utáni első hónapban ugrott meg jelentősen, később ez lelassult, valószínűleg azért, mert megszűnt az újdonság ereje, és az adatok rögzítésekor már nem figyeltek a felugró ablak figyelmeztetésére az ellátók. Azt azonban szintén megfigyelték, hogyha legalább 5 percet szánnak a várandós asszonyok és partnereik felvilágosítására, akkor már igen kevesen utasítják el a védőoltást.
Forrás:
2. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 2018 Annual Meeting