Reumatológiai betegségek endokrin eredete
A mozgásszervi panaszokkal orvoshoz forduló betegeknek fel nem ismert endokrin alapbetegségük is lehet. Másfelől, az ismert reumatológiai betegségben szenvedő betegeknek lehetnek kezelést igénylő endokrin eltéréseik. Ezeknek a kórképeknek a felderítése diagnosztikai nehézségeket okozhat. A szerző eligazítja az olvasót az endokrin betegség gyanúját keltő reumatológiai kórképek és a reumatológiai betegségek kiváltotta endokrin elváltozások labirintusában.
Az endokrin szervek betegségei gyakran okoznak mozgásszervi fájdalmat. Az érintett betegek panaszai gyakrabban utalnak az izmok, az idegek, az inak és a csontok megbetegedésére, mint az ízületek érintettségére (azaz a fájdalom inkább periarticularis, mint articularis). Az endocrinopathia jelei általában fokozatosan és generalizáltan mutatkoznak. Fontos támpont lehet a testsúly, a bőr, a szőrzet, a libido vagy a menstruációs ciklus újabban felismert változása.
Minden jelentős endocrinopathia sajátos mozgásszervi panaszokkal és tünetekkel társul. Bár az érintett személyek egy része először a mozgásszervi panaszok miatt fordul orvoshoz, a háttérben levő szerzett endocrinopathia rendszerint már előrehaladott állapotú, és megfelelő vizsgálat alapján az első viziten felismerhető. A veleszületett anyagcsere-betegségek (pl. Gaucher-kór, achondroplasia), a nemi kromoszómák eltérései (pl. Turner-szindróma) és a kezeletlen újszülöttkori endokrin működési zavarok (pl. hypothyreosis) is jellegzetes mozgásszervi eltérésekhez vezetnek. A veleszületett genetikai betegségek tárgyalása meghaladja e cikk kereteit.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!