Serdülők és fogamzásgátlás
Mind a hormonális fogamzásgátlók (akár tartós, akár sürgősségi fogamzásgátlás formájában), mind a mechanikus módszerek széles körben ismertek és propagáltak, mégis sajnálatos módon nagyszámú serdülő esik nem kívánt módon teherbe. Ennek kivédésére elengedhetetlen a szülői és orvosi segítség, tanács.
- A fogamzásgátlás nem vezet promiszkuitáshoz
- Paradigmaváltás a fogamzásgátlásban
- Nők aknéjának kezelése hormonális fogamzásgátlóval
- A méhen belüli fogamzásgátló eszközök nem okoznak kismedencei gyulladásos betegséget
- Miért választották a nők a fogamzásgátló tablettát, tapaszt vagy hüvelygyűrűt a CHOICE vizsgálatban?
A gyermek(nő)gyógyászok kulcsszerepet játszanak a serdülők nemi életének rendezésében és a fogamzásgátlás megoldásában. Segíthetnek a szexuális döntések meghozatalában, valamint tanácsokat adhatnak az absztinencia, vagy éppen a fogamzásgátlás kérdéseiben. Egy 2011-ben végzett amerikai felmérés szerint a középiskolás korban lévő tinédzserek 47%-ának már volt szexuális kapcsolata, és 34% számolt be arról, hogy ez az utóbbi 3 hónapban történt. Ez tehát azt jelenti, hogy a fiatalok csaknem fele a terhesség és a nemi úton terjedő betegségek (STD-k) elleni minden adekvát védőeszköz nélkül kezdett nemi életet. A nem kívánt terhesség a serdülők súlyos problémája, hiszen az USA-ban évente kb. 750 000 serdülő lány esik teherbe, és a terhességek 82%-a nem tervezett módon következik be. Ezen terhességek kicsit több, min fele (59%) szüléssel végződik, 27%-a abortuszba torkollik, és 14%-a vetéléssel ér véget. Szerencsére az utóbbi években a nem kívánt serdülőkori terhességek száma – a stabil fogamzásgátlásnak, illetőleg a nemi élet kezdete későbbre tolódásának köszönhetően - jelentősen csökkent: 20 éves korra a fiatal nők mindössze 18%-a szült.
Magyarországon minden órában mintegy 6 terhesség-megszakítás történik, többségük 13-18 éves lány. Esemény utáni tablettával ezek nagy része megelőzhető lenne. Az ilyen típusú tabletták nálunk csak orvosi vényre kaphatók, de rendelkezésre állnak sürgősségi fogamzásgátló ambulanciák, ahol ilyen típusú segítség kérhető.
A fiatalok leggyakrabban alkalmazott fogamzásgátlása az óvszer: a hormonális fogamzásgátlót igénylő fiatalok 96%-a arról számol be, hogy előzetesen már óvszerrel védekezett. Második helyen a megszakított közösülés áll 57%-kal. A hormonális módszerek közül elsősorban orális fogamzásgátlókat szednek (56%), ezt követi a depot medroxiprogeszteron-acetát (20%), a transzdermális tapasz (10%), valamint a hüvelygyűrű (5%) . Az amerikai fiatalok 13%-a használt már sürgősségi fogamzásgátlást, és 15%-uk alkalmazott időnkénti, periódikus absztinenciát.
A legegyszerűbbek a mechanikus fogamzásgátló módszerek, melyek nem akadályozzák meg a terhességet teljes biztonsággal, viszont védenek a fertőzésekkel szemben. Figyelembe kell venni, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek a nemi úton terjedő betegségek ellen, viszont csaknem 100%-ban képesek megakadályozni a nem kívánt terhességet, többféle mellékhatásukat azonban –különösen tinédzser korban- számításba kell venni. Hazánkban sok-sok orális, ciklusosan szedhető fogamzásgátló áll rendelkezésre. A biztonságosság alapja az ilyen tabletták pontos szedése, ami a tinédzser korban lévőknél elég bizonytalan. A hüvelybe felhelyezhető fogamzásgátlók közül itthon kapható etonogesztrel és etinilösztradiol tartalmú gyűrű. A vészhelyzetekben, sürgősségi esetekben használatos tabletták lehetőleg a legkorábban alkalmazva (12-72 órán belül) nagydózisú ösztrogén tartalmuknál fogva megakadályozzák a megfogant pete beágyazódását.
Az implantátumok között az intrauterin eszközök (IUD), a szubdermális implantátumok és a depot injekciók szerepelnek. Az itthon használt, gesztagén hormont lassan leadó, T-alakú méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD) eszköz évekig védettséget ad. Itthon is könnyen hozzáférhető a háromhavonta használatos injekció hatásos, kényelmes, olcsó és biztonságos megoldás, de csontrendszeri hatásait figyelembe kell venni. A hazánkban nem kapható, a bőrre felhelyezhető fogamzásgátló tapaszok ugyanazokat a hormon összetevőket tartalmazzák, mint a fogamzásgátló tabletták – hasonló hatásokkal és mellékhatásokkal. A medroxiprogeszteron acetát és a tapaszok nemcsak hatásosak, de mellékhatásaik ellenére jóval biztonságosabbak a nem kívánt terhességnél. A nálunk szintén nem kapható hosszú hatású implantátumokat a felkar bőre alá ültetik be, legalább 99%-ban védenek a nem kívánt terhesség ellen, viszont szintén nem védenek a szexuálisan terjedő betegségekkel szemben, ráadásul igen drágák.
Az American Academy of Pediatrics (AAP) hosszú évek alatt szerzett tapasztalatok alapján a szexuálisan aktív fiatalok számára elsősorban a hosszú hatású, reverzibilis fogamzásgátlókat javasolja, valamint az etonogestrel (ENG) szubdermális implantátumot helyezik előtérbe. A rendelkezésre álló adatok szerint ezeket viszont csak nagyon ritkán használják a fiatalok, talán igen borsos áruk is hozzájárul ehhez. A gyermek(nő)gyógyász fontos feladata, hogy négyszemközt tárgyaljon a serdülővel. A szülők kétharmada be is látja, hogy gyermekének fontos az orvossal történő intim megbeszélés. Részletes feltárás után jöhet a lehetőség szerinti legbiztonságosabb fogamzásgátlás kiválasztása, majd az időnkénti kontroll megbeszélés, esetleg a más módszerre való áttérés. az akne, a diszmenorrhea, az erős menstruációs vérzés, szintén gyakori panasz, erről is részletesen beszélni kell a serdülővel. Óvszer használatát minden esetben javasolhatjuk serdülőkorú betegeinknek.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: