Szájöblítők orális mucositisben
A daganatos betegségek kezeléséhez társuló szájüregi gyulladás és fájdalom kezelésére szolgáló szájöblítőknek vannak veszélyei és vitatott a hasznuk.
A JAMA Internal Medicine-ben 2018. november 19.-én megjelent tanulmány szerint az USÁ-ban széles körben használatos „mágikus” szájöblítő hatástalan. A tanulmány szerzője, Dr. Angad Uberoi (Icahn School of Medicine at Mount Sinai in New York City) felsorolja azokat a mellékhatásokat, amelyeket az Egyesült Államok 21 államának 40 intézeti gyógyszertára gyűjtött össze és közölt a különféle, a daganatos betegek által a szájüregi gyulladások enyhítése céljából használt szájöblítők használata során. Eszerint a betegek 49%-a az ízérzés zavaráról, 29%-a a szájüreg égető/viszkető érzéséről, 11% álmosságról, központi idegrendszeri hatásról számolt be. A használt szájöblítő oldatok rendszerint antikolinerg, antacid, nyálkahártya-védő és érzéstelenítő szerek keverékéből állnak, de nincsenek olyan adatok, melyek ezek hatásosságát bizonyítanák. Eddig kizárólag 2000-ben végeztek egy kettős vak vizsgálatot, melynek során három különböző szájöblítőt hasonlítottak össze: klórhexidint, a só és szódabikarbóna keverékét, és az u.n. „mágikus” szájöblítőt, mely lidocainból, difenhidraminból és aluminium hidroxidból állt. Nem volt sem a fájdalomcsillapítás, sem a panaszok lerövidítése tekintetében különbség a három kezelés között. Egy 2013-as szisztematikus feldolgozás szerint az orális mucositis a kemoterápia és a fej-nyaki sugárterápia által okozott szájüregi nyálkahártya-károsodás) sikeres kezelésére nincs semmilyen bizonyíték.
A szerző egy konkrét beteg esetén is ismerteti a szájöblítők hatástalanságát. Egy 60 éves gyomorrákos, capecitabin (a capecitabin a fluorouracil orális prodrugja) kezelés alatt álló beteg jelent meg a sürgősségi ambulancián erős szájüregi fájdalmakkal. Bár tudott szilárd ételt fogyasztani, az evés fokozta a fájdalmait. Nem volt sem láza, sem mellkasi panasza. A szájüregben kiterjedt erythema volt látható, néhány felszínes fekéllyel, vérzés nélkül. Nem utalt semmilyen jel arra, hogy bakteriális, vírusos, vagy Candida fertőzés lenne az elváltozások kiváltója. Vérképében nem mutatkozott neutropenia. A diagnózis „kemoterápiához társult grade 2 orális mucositis” volt (a WHO a betegség súlyosságát 1-től 4-ig tartó skála alapján határozza meg: az 1. fokozat a szájszárazság erythema nélkül, a 4.-es fokozat pedig a táplálkozási képtelenség). A szokványos szájöblítők gyakorlatilag hatástalanok voltak.
Dr. Robert Miller (Mayo Clinic, Jacksonville, Florida) szerint bár a közleményekben valóban nincs jelentős súlyú bizonyíték arra, hogy a rákterápiához társuló mucositis szájöblítő keverékei hatásosak lennének, de ő munkatársaival azt tapasztalta, hogy a „mágikus” szájöblítő és a doxepin együttes használatával jelentősen csökkenthető a betegek fájdalma. Dr. Miller 275 betegen végzett Fázis III vizsgálatát az American Society of Radiation Oncology 2016-os kongresszusán már bemutatták, és hamarosan közlemény formájában is megjelennek azok az eredményeik, melyek szerint a triciklikus antidepresszáns doxepin kevert szájöblítőkhöz való hozzáadásával jelentősen csökkent a betegek fájdalma a placebóhoz képest.
Amíg ezek az eredmények nem bizonyítottak, addig a JAMA Internal Medicine-ben megjelent tanulmány szerzői a puha fogkefével történő gondos szájápolás mellett orális mucositisben az olcsó, otthon is elkészíthető sós-szódabikarbónás oldattal (1 teáskanál konyhasó, és 1 teáskanál szódabikarbóna 1 liter vízben) való öblítést javasolják. Ez a házi öblítőszer leoldja a szövettörmeléket, segíti a granulációs szövetek képződését, és a szájüregi pH növelése révén megakadályozza a fertőzéseket. Morfin-tartalmú, vagy doxepin tartalmú szájöblítők hasznosak lehetnek fájdalomcsillapításra, de sucralfát, szteroidok, találomra adott antimikróbás szerek kerülendők.
Forrás: