Szemcsepp a rövidlátás késleltetésére
Hongkongi kutatók most közzétett tanulmánya szerint a tágító szemcseppek késleltethetik myopia kialakulását gyermekeknél.
A rövidlátás visszafordíthatatlan, és hozzájárulhat más látási problémák, például a makuladegeneráció, a retinaleválás, a zöldhályog és a szürkehályog kialakulásához. A rövidlátás előfordulása csaknem megkétszereződött az 1970-es évek óta az Egyesült Államokban, ma már a közel 42%-át érinti. Az előfordulási gyakoriság növekedése különösen a gyermekek esetén szembeszökő, szakértők szerint részben azért, mert több időt töltünk a kinti tevékenységek helyett a képernyő előtt. A gyermekek életmódjában a COVID-19 világjárvány alatt és után tovább csökkent a szabadban töltött idő és nőtt a képernyő előtt üldögélés.
2020-ban Jason C. Yam és munkatársai (a Low-Concentration Atropine for Myopia Progression, LAMP vizsgálatukban) arról számoltak be, hogy a 0,05%-os atropin oldatot tartalmazó szemcseppek a lassították a myopia progresszióját 4-12 éves, már rövidlátó gyermekeknél. Az atropin ellazítja a szemizmokat, kitágítja a pupillát. A szem nagy távolságra való látási képességének változását mérték, dioptriában kifejezve (minél magasabb a dioptria, annál rövidlátóbb az illető). A 0,05%-os atropin oldat jobban lassította a rövidlátás romlását, mint a placebo vagy az alacsonyabb koncentrációjú atropin-oldatok.
A JAMA-ban most megjelent vizsgálatokba 474 gyermeket vontak be, mindkét nemből egyenlő arányban. A vizsgálat indításakor egyik gyerek sem volt rövidlátó. Összesen 353 gyermek (4-9 év közötti) fejezte be a vizsgálatot, amelynek során 2 éven keresztül mindkét szemébe minden este egy-egy szemcseppet kaptak. A három vizsgálati csoport közül az egyik (n = 116) 0,05% atropint, a másik (n = 122) 0,01% atropint, a többiek (n = 115) placebo cseppeket kaptak. Felmérték, hogy az egyes csoportokban hány gyermeknél alakult ki rövidlátása 2 év után, amit az egyik szem legalább fél dioptriás csökkenésével jellemeztek. Két év múltán a placebót kapó gyermekek több mint felénél (61/115) alakult ki rövidlátás, és a 0,01%-os atropint kapók esetén hasonlóan alakult a rövidlátók aránya (56/122). Viszont a 0,05%-os atropint tartalmazó cseppeket kapó gyermekek kevesebb mint egyharmadánál (33/116, 28,4%) alakult ki rövidlátás ebben az időszakban.
A myopiás gyermekek aránya a placebo-csoportban (39/128, 30,5%) nagyobb volt a vizsgálat első évének végére, mint a 0,05%-os atropint kapók csoportjában. Az első és második év között a placebóval kezelt csoportból 13 gyermek hagyta el a vizsgálatot. A kutatók szerint a fő nemkívánatos esemény minden kezelési csoportban az erős fénynek okozta kellemetlen érzés volt.
A jelenlegi vizsgálat folytatásaként a gyermekeket legalább 6 éven át szeretnék követni, hogy megállapíthassák, a 0,05%-os atropinoldat a rövidlátás késleltetése mellett, képes-e azt teljesen meg is előzni.
Forrás:
Yam JC, Zhang XJ, Zhang Y, et al. Effect of Low-Concentration Atropine Eyedrops vs Placebo on Myopia Incidence in Children: The LAMP2 Randomized Clinical Trial. JAMA. 2023;329(6):472–481. doi:10.1001/jama.2022.24162