Terhességi hipertónia és NSAID-ok
Egy most megjelent retrospektív kohorsz vizsgálat eredményei szerint a terhességi magas vérnyomásban szenvedő nők vérnyomása nem emelkedik a szülés utáni fájdalmak enyhítésére adott NSAID-k használata során.
Az American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 2013-as ajánlásában nem javasolta terhességi magasvérnyomásban szenvedő nők szülés utáni fájdalmainak enyhítésére az NSAID-okat a szülés utáni 24 órán túl, a Task Force on Hypertension in Pregnancy pedig úgy vélte, hogy az NSAID-k emelik a szülő nők vérnyomását. Dr. Hannah B. Anastrasio (Thomas Jefferson University, Philadelphia, Pennsylvania) retrospektív kohorsz vizsgálatban ellenőrizték e javaslatok helyességét.
Az Obstetrics & Gynecology 2018. decemberi számábanmegjelent tanulmányukban a szerzők összegyűjtötték a Thomas Jefferson University Hospitalban 2008 és 2015 között kezelt 276, terhességi magas vérnyomásban szenvedő asszony – leginkább elektronikusan tárolt – adatait. A betegek közül 147-en kaptak NSAID-ot a szülés után, 129 beteg nem részesült NSAID kezelésben. A betegeket alcsoportokra osztották aszerint, hogy milyen módszerrel szültek, illetve volt-e krónikus magasvérnyomásuk. A kohorszban hasonló volt a demográfiai megoszlás, bár az NSAID-t nem kapó asszonyok között hatszor gyakoribb volt a már fennálló vesekárosodás, mint az NSAID-kat kapóknál (12% vs 2%, P<0,01). Az NSAID kezelést kapók 33%-a részesült már a szülés előtt antihipertenzív kezelésben, míg az NSAID kezelésben nem részesülőknek csak a 22% kapott előzetesen vérnyomáscsökkentőket (P=0,01).
A standard posztoperatív ellátás a császármetszés utáni napon egy – a beteg által adagolt – opioid intravénás fájdalomcsillapításból állt, majd a következő naptól kezdve a császáeeal szült asszonyok ugyanazt az orális fájdalomcsillapítást kapták, mint a hüvelyi szülést követően a többiek. Gyenge és közepes fájdalomnál NSAID-ot (ibuprofen), súlyos fájdalom esetén opioid tartalmú (oxicodon-acetaminophen) kombinációt kaptak az asszonyok. Az adagolás a beteg igénye és a szaknővér döntése alapján egyénileg történt. Nem volt megfigyelhető különbség az átlagos artériás vérnyomás értékében az NSAID-ot kapók és nem kapók között, és nem volt különbség a szisztolés és diasztolés értékek változásában és a maximális szisztolés és diasztolés értékekben sem. Nem volt különbség abban sem, hogy mikor volt szükség az antihipertenzív kezelés dózisának növelésére, vagy új vérnyomáscsökkentők alkalmazásnak indítására, illetve nem tért el a két csoportban az újonnan szült nők vérnyomás-kiugrás miatti ismételt kórházi felvételének száma sem. Az eredmények arra utalnak, hogy meg kell változtatni a jelenlegi ajánlásokban azt a kitételt, hogy „terhességi hipertóniában szenvedő asszonyoknál kerülni kell az NSAID-k használatát.”
Az ibuprofen, az oxicodon vagy hidromorfon mellett az asszonyok 45%-ánál kiegészítő fájdalomcsillapításra is szükség volt, amit elsősorban acetaminophen formában kaptak meg. Nem volt különbség a két betegcsoport között a kumulatív opioid adagban, a krónikus hipertóniák arányában, vagy egyéb posztpartum események (pl. akut renális insufficiencia, vértranszfúziók szükségessége, vagy magas vérnyomás miatti kórházi újrafelvételek) arányában sem, bár a tanulmány nem ezek értékelésére irányult.
A tanulmány szerzői felhívják a figyelmet a várandósság mellett kialakuló speciális kórformákra, amilyen pl. a terhességi magas vérnyomás, a preeklampszia, az eklampszia, a hemolízis, az emelkedett májenzimek, az alacsony trombocitaszám-szindróma, a krónikus magas vérnyomás és a rárakódott preeklampszia. Megfigyelésük szerint az NSAID-k biztonsággal használhatók terhességi magas vérnyomásban, ezzel csökken szülés után az opiodok használata.
Forrás: