Testsúlycsökkentés liraglutiddal és lenyelhető gyomorballonnal
A lenyelhető gyomorballon és a liraglutid együttes alkalmazása körülbelül 4 hónap elteltével jelentős, átlagosan 18 kg-os testsúlycsökkenést eredményezett.
Az Allurion a világ első és egyetlen lenyelhető gyomorballonja, amelyet műtét, endoszkópia vagy érzéstelenítés nélkül helyeznek be, és körülbelül 16 hét elteltével természetes úton ürül ki.
Az Allurion programmal jelentős testsúlycsökkenést lehetett elérni a túlsúlyos és elhízott egyéneknél műtéti beavatkozás nélkül. A gyomorballon a glükagonszerű peptid 1 (GLP-1) agonista liraglutid (Saxenda, Novo Nordisk) napi szubkután injekciójának alkalmazásával együtt biztonságos és hatékony azoknál, akiknek további fogyásra van szükségük. A ballon átlagosan 16 hétig maradt a résztvevők gyomrában, a liraglutidot pedig átlagosan 4 hónapig alkalmazták, ami a testtömegindex (BMI) átlagos 6,4 kg/m2-es (és a testtömeg átlagosan 18 kg-os) csökkenését eredményezte.
Dr. Adelardo Caballero, spanyol kutató elmondta, hogy az elmúlt több mint 6 évben mintegy 2500 esetben sikeresen és biztonsággal alkalmazták az Allurion ballont, melyet az utóbbi 3 évben GLP-1 agonisták adásával kombináltak. A liraglutid napi rendszerességgel, szubkután formában történő alkalmazása Európában engedélyezett és hatékony túlsúly és enyhe elhízás esetén, és a ballonnal történő kombinált alkalmazása szintén nagyon népszerű.
A jövőben a szintén GLP-1 agonista szemaglutid heti egyszeri vagy a kettős glukagonszerű peptid-1 (GLP-1) agonista és glükózfüggő inzulinotróp polipeptid (GIP) agonista („twincretin”) tirzepatid (Mounjaro) kombinált alkalmazása a lenyelhető Allurion gyomorballonnal vagy az endoszkópos „ruhaujj” gasztroplasztikával tovább javíthatja az eredményeket.
A jelenlegi tanulmányban három nemzetközi (olasz, spanyol és egyiptomi) multidiszciplináris elhízásközpont adatait elemezték retrospektív módon. Mind a 181 beteg az Allurion ballon és a liraglutid kombinációját kapta, utóbbit a ballon lenyelése után 4-16 héttel kezdték alkalmazni.
Egy 20 perces ambuláns vizit során a résztvevők lenyelték a ballont, amelyet a gyomorba jutás után folyadékkal töltöttek fel, és a helyét röntgenfelvétellel igazolták. A ballon átlagosan 16 hétig maradt a helyén, mielőtt természetes módon kiürült volna. Minden beteg napi egyszeri liraglutidot kapott 1–6 hónapig (átlagosan 4 hónapig). A ballon kivezetése után a betegek a testsúly fenntartása érdekében mediterrán diétába kezdtek, és legalább 6 hónapig nyomon követték őket.
A betegeket a fogyás, a teljes testsúly százalékos csökkenése, a túlsúly százalékos csökkenése és a BMI csökkenése alapján vizsgálták. A gyógyszeres kezelés és az Allurion-program kombinálásának időzítését, az anyagcsere-eredményeket és a nemkívánatos események adatait gyűjtötték, egyelőre hosszú távú nyomonkövetéses adatok nélkül.
A liraglutidot többnyire nem kielégítő fogyás esetén vezették be a terápiába, hogy a magas BMI-vel rendelkező betegeknél fokozzák a testsúlycsökkenést, tartsák a testsúlyt, és a diabétesz szabályozását támogassák a kielégítő fogyást elért betegeknél. A gyógyszeres terápia megkezdésének időpontjára vonatkozóan nem volt előírás az időpont vagy a százalékos testsúlycsökkenés tekintetében.
A kezelés előtt az átlagos testsúly 94,8 ± 21 kg és az átlagos BMI 33,7 ± 6,2 kg/m2 volt. A 4 hónapos ballonos kezelést követően a testsúlycsökkenés 13,1 ± 7 kg, a teljes testsúlycsökkenés százalékos aránya 13,9% ± 7,7%, a túlsúlycsökkenés százalékos aránya 74,3% ± 57,1% és a BMI csökkenése 4,5 ± 1,4 kg/m2 volt.
A liraglutid-kezeléssel együtt átlagosan 4 hónap után a résztvevők átlagosan 18,1 ± 12,1 kg-ot veszítettek testsúlyukból és 18,7% ± 12%-ot a kezdeti teljes testsúlyukból. A túlsúly 99,4% ± 84,9%-át adták le, és a BMI 6,4 ± 5,9 kg/m2 -rel csökkent.
A vizsgálatban nem nézték, hogy a ballon vagy a gyógyszeres kezelés külön-külön hogyan járul hozzá a fogyáshoz, de a meglévő szakirodalom alapján elmondható, hogy az Allurion program 4 hónap után a teljes testsúly körülbelül 14%-ának megfelelő súlycsökkenést eredményez, míg a liraglutiddal végzett vizsgálatok a teljes testsúly 12%-ának megfelelő súlycsökkenésről számolnak be 1 év után.
A hatásmechanizmus alapja, hogy az Allurion ballon teltségérzetet vált ki és késlelteti a gyomor kiürülését, de a teltségérzet az első hónap után csökkenni kezd. Néhány beteg esetében ez a jóllakottságérzet gyorsabban csökken, vagy nehezebben tudnak új táplálkozási szokásokat bevezetni, náluk hasznos a liraglutid terápia.
A liraglutiddal kapcsolatos nemkívánatos események között szerepelt a hányinger (16,5%), hasmenés (3,3%), székrekedés (2,2%) és fejfájás (1,7%), valamint a gyógyszer abbahagyása tachycardia/mellkasi fájdalom (1,1%) és gyomor-bélrendszeri tünetek (1,1%) miatt.
A betegek 1,1%-ánál fordult elő a ballon eltávolítása intolerancia miatt, 0,5%-nál gyomortágulás, 0,5%-nál pedig korai ballontágulás. A ballonnal kapcsolatos egyéb várható nemkívánatos események közé tartozott a hányinger, hányás és hasi görcsök.
A kutatók megjegyzik, hogy az Allurion program kedvezőbb az endoszkópos ballonbeültetéshez képest, használata könnyű, a nemkívánatos események aránya alacsony és potenciálisan alacsonyabb költséggel lehetővé teszi e kritikus beavatkozás sokkal szélesebb körű alkalmazását, és végső soron segíthet az elhízással és a vele járó egészségügyi szövődményekkel küzdő páciensek millióin.
Forrás: https://www.medscape.com/viewarticle/992138?src=#vp_1