Tisztelt Kolléganők és Kollégák!
A szemészeti sürgősségi ellátásról és a szemészetet érintő foglalkozási betegségekről, sérülésekről szóló szimpóziumunk bevezetőjében Süveges Ildikó professzor asszony röviden felvázolja azokat az állapotokat, amelyek igen gyors beavatkozást, szakorvosi ellátást igényelnek a szem megmentése érdekében. Két kitűnő csatlakozó összefoglaló közleményünket részletesebb kommentárok egészítik ki Bausz Mária főorvos asszony és Nagy Zoltán Zsolt docens úr tollából. Annak ellenére, hogy a tárgyalt betegségek és sérülések ellátása végső soron szinte mindig szakorvosi feladat, a cikkekben és kommentárokban felsorolt, elsősegély jellegű beavatkozásokat a laikusoknak, sőt az iskolákban is tanítani kellene.
A címe alapján elméleti jellegűnek tűnhet következő cikkünk, a citokróm P450 enzimek azonban nagy gyakorlati jelentőséggel bírnak, mert számos gyógyszer metabolizmusában nélkülözhetetlenek. Aktivitásuk veleszületett vagy szerzett eltérései nagymértékben befolyásolhatják – csökkenthetik vagy erősíthetik – számos gyógyszer hatását, és fontos szerepet játszanak a mindennapi gyakorlatban nagy tömegben alkalmazott gyógyszerek (alvadásgátlók, béta-blokkolók, antidepresszívumok) interakcióiban. Cikkünk és a hozzá csatlakozó, Vereczkey László tanár úr által írt kommentár ismerteti a legfontosabb kölcsönhatásokat, és irodalomjegyzékével is segíti a kollégákat a számtalan további lehetőség jobb megismerésében.
A kardiovaszkuláris betegségek közül talán a stroke jár a legszomorúbb következményekkel az egyén sorsára, a családra és a társadalomra nézve. Leggyakoribb formája az ischaemiás agyi vaszkuláris katasztrófa. Az Európai Unió illetékes hatóságai és bizottságai néhány évvel ezelőtt felszólították a kormányokat és egészségügyi szervezeteket a stroke hatékonyabb megelőzésére, mert a szívinfarktusok számának és kimenetelének kedvező alakulása mellett az agyi katasztrófák területén az észak-amerikai eredményekkel összehasonlítva alig történt előrelépés. A már elszenvedett strokeot gyakran követi újabb érelzáródás, rendkívül fontos tehát a hatékony prevenció, melyről értékes információkat olvashatnak cikkünkben és a stroke elleni küzdelem egyik hazai vezéralakja, Nagy Zoltán professzor úr kitűnő kommentárjában.
Kevésbé látványos, de nemegyszer hasonló veszélyeket magában rejtő tünettel, a hányással foglalkozik következő cikkünk.Gyakran banális, többnyire fertőző betegség tünete lehet, de súlyos hasi katasztrófát is jelezhet a hányinger és a hányás. A részletes táblázatok és a kitűnő algoritmus, továbbá a Gajdos Barnabás főorvos úr által írt – önálló közleménynek is tekinthető – kommentár segíteni fogja Olvasóinkat e fontos tünet differenciáldiagnosztikájában.
Végül egy ritkább, de nagyon kellemetlen betegségről, a Dupuytrenkontraktúráról olvashatnak érdekes cikket; a részletes kommentárban Szendrői Miklós professzor úr felhívja a figyelmet arra, hogy a panaszok korai felismerése elkerülhetővé teszi a műtétet, s hogy a tenyér bőre alatt megjelenő csomók már a betegség progresszióját jelzik. Sajnos gyakran orvosok beszélik le a betegeket az idejekorán elvégezhető beavatkozásokról és műtétről, pedig – mint a kommentár részletesen ismerteti – a megfelelő körülmények között elvégzett, utókezeléssel kiegészített sebészi megoldások eredménye a gyakori recidíva ellenére is kielégítő.
Összefoglaló közleményeink blokkja után a bizonyítékokon alapuló kardiológia és diabetológia tárgyában Matos Lajos tanár úr és Jermendy György professzor úr egy-egy fontos klinikai tanulmányt ismertet a hypertonia kezelése terén Japánban az angiotenzinreceptor- blokkolók csoportjába tartozó valsartannal elért eredményekről, illetve a kardiovaszkuláris kockázati tényezők között kiemelkedő fontosságú obesitas egyszerű objektív meghatározásáról.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!