Új Fabry-kór elleni orális készítmény
Az FDA engedélyezte a ritka, örökletes Fabry-szindróma kezelésére szolgáló Galafold (migalasztat) készítményt.
Az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága (FDA) gyorsított engedélyezési eljárás (Accelerated Approval) keretében felnőtt betegekben történő alkalmazásra engedélyezte a ritka, örökletes Fabry-szindróma kezelésére szolgáló orálisan alkalmazható Galafold (migalasztat) tablettát (kérelmező: Amicus Therapeutics U.S., Inc.).
A Fabry-betegség X-kromoszómán található alfa-galaktozidáz A (GLA) génhez kötötten öröklődő lizoszomális tárolási betegség. Az α-galaktozidáz A enzimet kódoló gén mutációja, defektusa következtében glikoszfingolipidek, elsősorban a globotriaosylceramid (GL-3) halmozódik fel az erek falában, a szívizomsejtekben, a veseepithelsejtekben, a hátsó gyöki és a vegetatív idegrendszer ganglionsejtjeiben. Férfiaknál gyakoribb, azonban a betegség heterozigóta nőkben is megjelenhet, de általában idősebb életkorban és enyhébb lefolyással. A klasszikus, súlyos Fabry-kór 1:40.000 férfinél jelenik meg, később manifesztálódó (kevésbé súlyos) változata gyakoribb, bizonyos populációkban akár 1:1500-1:4000 férfi beteget is érinthet. Ma Magyarországon 50 és 100 közé, az Egyesült Államokban pedig 3000 körülire tehető a Fabry-betegségben szenvedők száma.
Férfiakban tipikusan fiatalkorban kezdődik krónikus vagy változékony égető, zsibbasztó, kézfejen és a lábfejben észlelt fájdalom formájában. A betegek alig izzadnak, fáradékonyak, nem szívesen mozognak, illetve intenzív mozgás után hőemelkedésük, lázuk lehet. Serdülőkorban már kiütköznek a Fabry-kór legláthatóbb tünetei, a jellegzetes keratomák, a vöröstől kéken át feketéig változó színű, a bőr felszínéből kiemelkedő, gombostűfejnyitől fél centiméter átmérőjű elváltozások, amelyek az anyajegyhez viszonyítva érdesebb felületűek az elszarusodás miatt. Időnként a betegek szaruhártyáján a látást nem befolyásoló csillag alakú folt jelenik meg. Emésztőrendszeri problémák is felléphetnek: étkezés utáni fájdalom, hasmenés, émelygés. A vese ereinek beszűkülése miatt a vese nem tudja ellátni a feladatát, egy idő után túl sok vizeletet ürít, fehérjét veszít, és magasvérnyomás alakulhat ki. A szív megnagyobbodhat, a billentyűk rosszul működnek, a szívverés szabálytalanná válhat és előfordulhat hirtelen szívleállás. A tünetek sajnos nagyon széles skálájúak függően az enzimhiány mértékétől és a GL-3 felszaporodásának pontos helyétől. Érintett lehet a bőr, szív, tüdők, vesék, végtagok, szemek és az idegrendszer is. A diagnózis felállításának legbiztosabb módja a vérből, könnyből, bőr biopsziából történő enzimszint meghatározás.
Mindeddig a Fabry-kór kezelése elsősorban a hiányzó enzim pótlását jelentette, a Galafold azonban a szervezetben (kis mennyiségben) meglévő enzim aktivitását növeli. A Galafold hatásosságát 45 Fabry-kórban szenvedő felnőtt beteg hat hónapig tartó kezelése során vizsgálták. A készítményt szedő betegeknél a hatodik hónap végére a vese ereiben (biopsziás minták alapján). nagyobb mértékben csökkent a GL-3 mennyisége, mint azokban, akik kontrollként placebót kaptak. A Galafold biztonságosságát négy klinikai vizsgálatban, összesen 139 Fabry-kórban szenvedő beteget bevonva ellenőrizték. A leggyakoribb mellékhatások a fejfájás, orr- vagy garatirritáció (nasopharyngitis), húgyúti fertőzések, émelygés és láz voltak.
A készítményt az FDA a gyorsított engedélyezési eljárás (Accelerated Approval) keretében vizsgálta. Ez a 2012 óta rendelkezésre álló engedélyezési eljárás lehetővé teszi, hogy az FDA már a fázis IV vizsgálatok előtt ideiglenes engedélyt adjon a gyógyszernek, ha olyan bizonyíték merül fel, amelynek alapján valószínűsíthető, hogy az új szer hatásos lesz. Például ha egy gyógyszer hatására a tumorok zsugorodnak, akkor valószínűsíthető valamilyen klinikai előny (pl. hosszabb túlélés). Később a gyógyszer gyártójának ettől függetlenül el kell végeznie a fázis IV vizsgálatokat, de a kivételes eljárás indoka pont az, hogy a betegek már azelőtt megkaphassák az új gyógyszert, mielőtt a hosszadalmas vizsgálatok során bebizonyosodik, hogy a gyógyszer hatására valóban meghosszabbodik a túlélés. A Galafold esetében további vizsgálatok szükségesek a készítmény klinikai előnyeinek igazolásához és leírásához. Ezen felül a Galafold engedélyezése ún. elsőbbségi ellenőrzés (Priority Review) keretében történt, azaz az FDA a kérelmet követően 6 hónapon belül döntést köteles hozni a készítmény engedélyezésről (ennek ellentéte a Standard Review, ahol az elbírálás 10 hónapot vesz igénybe), és megkapta a ritka betegségek gyógyszere (Orphan Drug) minősítést is, amely a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek fejlesztését különböző ösztönzőkkel, például piaci kizárólagosság biztosításával támogatja.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
FDA Approves Galafold (migalastat) for the Treatment of Fabry Disease (FDA press release)