Új készítmény citomegalovírus fertőzés kezelésére
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a citomegalovírus fertőzés kezelésére szolgáló Livtencity (maribavir) készítményt.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) szeptember 12-15-i ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg a citomegalovírus fertőzés és/vagy a fertőzés következtében kialakuló egy vagy több korábbi kezelésre refrakter betegség kezelésére szolgáló Livtencity (maribavir, 200 mg-os filmbevonatú tabletta) készítményre (kérelmező: Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland). A teljes indikáció szerint a Livtencity a citomegalovírus (CMV) fertőzés és/vagy betegség kezelésére javallott, amely refrakter (rezisztenciával vagy anélkül) egy vagy több korábbi terápiára, beleértve a ganciklovirt, valganciklovirt, cidofovirt vagy foszkarnetet, olyan felnőtt betegeknél, akik vérképző őssejt-transzplantáción (HSCT) vagy szolid szervátültetésen (SOT) estek át. A készítményt kizárólag szolid szervátültetésen vagy vérképző őssejt-transzplantáción átesett betegek kezelésében jártas orvos alkalmazhatja.
Az Egyesült Államokban az FDA már 2021. november 23-án engedélyezte a készítményt azonos márkanéven, transzplantált betegek körében történő alkalmazásra. A Livtencity korábban már ritka betegségek gyógyszere (orphan drug designation) és áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést is kapott az amerikai hatóságtól.
A hatóanyagról (maribavir)
A Livtencity hatóanyaga, a maribavir (ATC kód: J05AX10) egy szisztémás hatású antivirális molekula. A maribavir a humán citomegalovírus (HCMV) UL97 protein kinázának az adenozin-trifoszfát (ATP) kötőhelyén történő kompetitív gátlásával fejti ki vírusellenes hatását: a foszfotranszferáz aktivitásának gátlásával interferál a vírus DNS-replikációjával. Bár összességében ritka betegség, a CMV az egyik leggyakoribb fertőzés a transzplantáción átesett betegek körében, a becsült előfordulási arány 16%-56% a szilárd szervátültetésen átesett betegeknél és 30%-70% a vérképző őssejt transzplantáción átesett betegeknél. A CMV-fertőzés a transzplantációt követően is elkapható, de akár egy korábbi fertőzés is reaktiválódhat, ami súlyos következményekkel járhat - beleértve a transzplantált szerv elvesztését és a halálozást is. Legyengült immunrendszerű betegeknél a CMV klinikailag komoly kihívást jelentő szövődményeket okoz, amelyek végzetesek lehetnek.
Klinikai vizsgálatok
Az EMA CHMP a pozitív véleményt a 352 beteg bevonásával végzett multicentrikus, randomizált, aktív kontrollos, fázis III. SOLSTICE vizsgálat (NCT02931539) adataira támaszkodva adta ki. Ebben a vizsgálatban a résztvevőket 2:1 arányban randomizálták maribavirra (N=235) (400 mg, naponta kétszer) vagy hagyományos antivirális terápiára (N=117) (a vizsgáló által meghatározott adagolásban) egy legalább 8 hetes vizsgálati időszakra. A kezelési időszakot követően egy 12 hetes utánkövetési szakasz következett. A vizsgálat elsődleges hatásossági végpontja a CMV DNS-szintjének csökkenése volt. A maribavirral kezelt betegek körében a leggyakoribb, legalább 10%-ban előforduló mellékhatások az ízérzékelési zavar, hányinger, hasmenés, hányás és fáradtság voltak. Megjegyzendő, hogy a hagyományos antivirális terápiát kapó betegek csoportjában a Livtencity-karhoz képest a vizsgálati alanyok nagyobb hányada hagyta abba a vizsgálatot valamely mellékhatás miatt (32%, n=37/116, illetve 13%, n=31/234).
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a szeptemberi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
EMA CHMP positive opinion for Livtencity
FDA Approves Livtencity (maribavir) for Post-Transplant Cytomegalovirus (CMV) Infection/Disease