Új korszak a HIV-kezelésében
A mexikói HIV-konferencián előadottak szerint a két hatóanyaggal végzett HIV-kezelések is hatásosnak és biztonságosnak bizonyultak.
Korábbi vizsgálatokban a HIV-betegség két gyógyszerkomponens tartalmazó kezelései nem voltak képesek elnyomni a HIV-vírust és gyógyszer-rezisztenciához vezettek.
Az AIDS Society (IAS) 2019 évi HIV-kongresszusán Mexico Cityben elhangzott előadások azonban a HIV-kezelések "új korszakának kezdetéről" (dr. Pedro Cahn, Buenos Aires University Medical School, Argentina) tudósítottak, a kettős kombináció eredményességét és biztonságosságát jelezték.
A GEMINI 1 és 2 vizsgálatok előre eltervezett második analízisei (NCTO2831673 és NCTO2831764) szerint az újonnan kezelésre kerülő betegekben a dolutegravir és lamivudine (Dovato, ViiV Healthcare) 96 hétig adva teljesen elnyomja a vírust, és nem keletkezik egyetlen gyógyszer-rezisztens mutáció sem. A TANGO vizsgálatban (NCTO3446573) szintén igazolták, hogy a dolutegravir és a lamivudine kombináció a tradicionális hármas gyógyszeres kezeléssel egyezően és tartósan hatásos, 48 hétig nincs rezisztencia olyan betegeknél sem, akiknél a hármas kombinációról váltottak a két komponensű kezelésre.
Egy 121 beteg bevonásával végzett fázis 2B vizsgálat kimutatta azt is , hogy a Merck cég kísérletes anyaga, az islatravir doravirine-nel adva 48 héten át ugyanolyan biztonságos és hatásos, mint a három gyógyszert tartalmazó kombináció. Ezek a megfigyelések alátámasztják a SWORD 1 és 2 vizsgálatok eredményeit, melyek szerint a dolutegavir plusz rilpivirine az olyan betegeknél is hatásos, akik a három gyógyszeres kezelésről (dolutegavir + tenofovir (Viread, Gilead Sciences) és emctricitabine (Trovada, Gilead Sciences) váltanak.
Tavaly ugyanezen a kongresszuson dr. Cahn hasonló eredményekről számolt be a GEMINI 1 és 2 vizsgálatok kapcsán: a vizsgálatokba vont 1433 fertőzött beteg 48 hétig kapta az új kombinációt. A betegek kiindulási vírusértékei 1000 és 500.000 kópia/ml közé estek, 85%-uk volt a férfi volt, közülük 65% volt a fehérbőrűek aránya. Egyik betegnél sem lehetett hepatitis B- kofertőzést kimutatni, és egyikük sem volt rezisztens reverz transzkriptázokra vagy proteáz gátlókra, de a betegek 92%-ának 200 sejt/mm³ fölött volt a CD4T sejtszáma. A két-gyógyszeres kombináció gyakorlatilag azonos mértékben szupprimálta a kópia-számot, mint a három gyógyszeres kombináció: az 50 kópia/ml értéket a GEMINI 1-ben 90% vs 93%-ban, a GEMINI 2-ben 93% vs 94%-ban érték el a betegeknél. Egy évvel ezelőtt azonban még nem tudtak a kettős kombináció hatásának tartósságáról nyilatkozni, az idei kongresszuson azonban már igen. Az ismételt analízis szerint rezisztencia nem jelent meg, tehát elmondható, hogy a dolutegravir plusz lamivudin kezelés ugyanolyan hatásos, mint a hármas kezelés: 96 hét után a GEMINI vizsgálatok eredményei szerint a duális kezeléssel 86,0%-ban, a tripla kezeléssel 89,5%-ban volt fenntartható a vírus szuppressziója, és nem keletkezett rezisztencia. A kettős kezelés során 11 betegnél, a hármas kezelés során 7 betegnél nem sikerült vírus-szuppressziót elérni, ezért ezeket a betegeket ki is vonták a vizsgálatokból. A GEMINI vizsgálat többi résztvevőjét további 1 éven keresztül tervezik megfigyelni.
A dr. Van Wyk által előadott 48 hetes fázis 3 TANGO vizsgálatban az emtricitabine és tenofovir alafenamide kombinációt (Descovy, Gilead Sciences) tartalmazó, 3-, vagy 4 komponensű gyógyszeres kezelést kapó vírus-szupprimált betegeket (92%-uk férfi, 79%-uk fehér) váltanak Dovato (dolutegravir/lamivudine) kezelésre. A CD4 szám a Dovato csoportban 682 kópia/mm³, a multidrog csoportban 720 kópia/mm³ volt. 48 hétnél a virális szuppresszió hasonló volt azok között, akik Dovato-ra váltottak és akik a hármas kezelésen maradtak: 93,2 vs 93,0%. Egyik kombináció esetén sem alakult ki rezisztencia. Az egyetlen személy, aki hatástalanság miatt visszavonta a beleegyezést, a multidrug csoportba tartozott.
Dr. Tony Mills (HIV specialista Los Angeles) izgalmasnak nevezte az előadásokat. Megjegyezte, hogy a Dovato szedőknél kedvezőbbek maradnak a vesefunkciók, mint azoknál, akik tenofovir-alafenamid kezelést kapnak. Dr. Cahn kijelentette, hogy nem akarják túlértékelni az eredményeket, de nem volt szignifikáns különbség a mellékhatásokban. Ezek a különbségek esetleg a hosszú idejű megfigyelések során jelentkeznek majd.
A vizsgálatokat éles kritika érte a viszonylag homogén betegcsoportok miatt, amit a szerzők azzal magyaráztak, hogy a vizsgálatok helyén ilyen volt a betegpopuláció.
A GEMINI és a TANGO vizsgálatok, valamint a Meck-féle islatravir plusz doravirin fázis 2B vizsgálat, az injekciós cabotegravir plusz rilpirivine vizsgálatok tovább bővítik a HIV kezelésének lehetőségeit.
Források: