Új monoklonális antitest myeloma multiplex ellen
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a myeloma multiplex kezelésére szolgáló Sarclisa készítményt.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) március 26-án pozitív véleményt fogalmazott meg a myeloma multiplex kezelésére alkalmazható Sarclisa készítménnyel szemben (kérelmező: Sanofi-Aventis Groupe). A Sarclisa 20 mg/ml infúzióhoz való koncentrált oldat formában kerül forgalmazásra, hatóanyaga az iszatuximab (isatuximab) monoklonális antitest. Az FDA 2020. március 2-án már engedélyezte a készítményt. A Sarclisa indikációja szerint pomalidomiddal és dexametazonnal kombinációban alkalmazható olyan visszatérő (relapszáló) és refrakter myeloma multiplexben (RRMM) szenvedő felnőtt betegek kezelésére, akik korábban már legalább két terápiában részesültek.
A hatóanyagról (iszatuximab)
Az iszatuximab egy monoklonális antitest, az ImmunoGen és a Sanofi-Aventis közös fejlesztése. Hatásmechanizmusa szerint a myeloma multiplex által érintett sejtek felületén gyakran expresszálódó CD38 transzmembrán glikoprotein egy specifikus extracelluláris epitópjához kötődve sejthalált idéz elő a rákos sejtekben.
Klinikai vizsgálatok
Az FDA a Sarclisa forgalmazási engedélyét a randomizált fázis III ICARIA-MM klinikai vizsgálat (NCT02990338) eredményei alapján adta ki, amelyben az iszatuximab hatásosságát és biztonságosságát a pomalidomid-dexametazon (pom-dex) kombinációval kezelt betegeknél elért eredményekkel hasonlították össze. Az iszatuximabbal kiegészített terápia több mint 40%-kal csökkentette a betegség progressziójának és az elhalálozásnak a kockázatát a pom-dex kezeléssel szemben. Az iszatuximabbal kiegészített terápia alkalmazása esetén a medián progressziómentes túlélés (PFS, progression-free survival) 11,53 hónap volt a pom-dex kezelésnél mért 6,47 hónapos medián PFS-hez képest, ráadásul a teljes válaszarány (ORR, overall response rate) is szignifikánsan magasabbnak mutatkozott (60,4% illetve 35,3%).
A Sarclisa alkalmazása során leggyakrabban (a betegek legalább 20%-ánál) jelentkező mellékhatások az alábbiak voltak: neutropénia (96%), az infúzió beadási helye környékén fellépő reakciók (39%), tüdőgyulladás (31%), felsőlégúti fertőzések (57%) és hasmenés (26%). A betegek több mint 5%-ánál jelentkező súlyos mellékhatások közül a leggyakoribbak a tüdőgyulladás (25,3%) és lázas állapottal járó neutropénia (12,3%) voltak. A klinikai vizsgálatok során a Sarclisa kombinációs terápiát a betegek 7%-ánál kellett Grade 3-4 súlyosságú mellékhatások jelentkezése miatt, 3%-ánál pedig az infúzió helyén jelentkező reakciók miatt véglegesen felfüggeszteni.
A myeloma multiplex az Egyesült Államokban a második leggyakoribb vérképzőszervi ráktípus, jelenleg az USA államaiban több mint 130 ezer beteget tartanak nyilván, és évente körülbelül 32 ezer amerikainál diagnosztizálják a betegséget. Az összes daganatos megbetegedés 1%-áért, a rosszindulatú vérképzőrendszeri betegségek 10%-áért tehető felelőssé. Gyakorisága az életkor előrehaladtával nő, a diagnózis felállításakor az átlagos életkor 70 év.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a márciusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
CHMP Summary of opinion – Sarclisa
FDA approves Sarclisa® (isatuximab-irfc) for patients with relapsed refractory multiple myeloma
FDA to review isatuximab as a potential treatment for relapsed/refractory multiple myeloma
SAR650984 (Isatuximab), Lenalidomide, and Dexamethasone in Combination in RRMM Patients
Isatuximab in Combination With Cemiplimab in Relapsed/Refractory Multiple Myeloma (RRMM) Patients
ASCO: Sanofi's anti-CD38 combo boosts responses, extends lives in advanced multiple myeloma