Újfajta carotis stentek
Az új, hálóval borított stentek mérföldkövet jelenthetnek a carotis-stenosis megoldásában.
Új vizsgálatok szerint a különféle innovatív, hálóval burkolt carotis stentek ígéretes eredményekkel járnak, mert használatukkal kevesebb a korai stroke, mint a régebbi, konvencionális stentekkel.
Két tanulmány is jelent meg online a JACC: Cardiovascular Interventions c. lapban 2018. december 10.-én. Az egyik a SCAFFOLD nevű előzetes, egykarú klinikai vizsgálat, melyben a GORE Carotid Stent-et tanulmányozták, a másik pedig a Roadsaver és CGuard stenteket összehasonlító 4 meta-analízis értékelése volt. Mindkét tanulmányban csak 1,1% - 1,3%-ban láttak a műtét utáni 30 napban stroke-ot
A SCAFFOLD amerikai vizsgálat keretében először alkalmazták az új Gore nevű, hálóval borított stentet, melynek nitinol (nikkel-titán) vázát mikroháló veszi körül heparin borítással. A betegek 94,6%-ánál embóliavédelmet is (disztális szűrő) alkalmaztak. Tüneteket okozó carotis stenosist 15%-ban észleltek, jelentős komorbiditás mellett. A betegek 43%-ánál anatómiailag magas kockázat állt fenn. A válogatás nélküli összes (312) beteg közül ketten haltak meg (0,6%), kilencen szenvedtek stroke-ot (2,9%) és négyen szívinfarktust (1,3%). Ha a protokollnak megfelelő (elsősorban az anatómiai rendellenességgel nem rendelkező) 265 válogatott beteg sorsát elemezték, azt tapasztalták, hogy a beavatkozás utáni 30 napon belüli halál, stroke, vagy szívinfarktus aránya 3,0% a halál és stroke előfordulása 1,5% a stroke-é 1,1% volt. A hálóborítás miatt kevesebb volt az embólia miatti stroke (mind a beavatkozás napján következett be) és volt egy vérzéses stroke a hatodik napon, valószínűleg a hiperperfúzió miatt. Az összes kezelt és a protokollnak megfelelő betegek stroke-arányának (2,9 illetve 1,1%) Különbsége is rámutat arra, milyen fontos a carotis stent beültetést megelőző betegszelekció.
Az ugyanebben a témában megjelent másik közlemény négy klinikai vizsgálat meta-analízisét tartalmazza: két vizsgálatban a kétrétegű, hálóval fedett Roadsaver (Terumo Corp. Tokyo) stentet, másik két vizsgálatban a kétrétegű, hálóval fedett CGuard (InspireMD, Boston) stentet használták, összességében 556 betegen. A betegek jellemzői hasonlóak voltak a SCAFFOLD-ban résztvevőkéhez, de kissé magasabb volt a tüneteket okozó stenosisok aránya (17,3%), és valamivel kevesebb esetben használtak embóliavédelmi eszközt (92,4%). Az összesített stroke- vagy halálozási arány 1,4% volt. Hat esetben a beavatkozás környékén következett be enyhe stroke (1,08%). A 30 napos követés alatt mindössze egy szívinfarktusos haláleset (0,17%) és további egy enyhe stroke (0,17%) fordult elő. A 30. napon összesített halálozás 0,17%, a 30 napos összes stroke 1,25% volt.
A tanulmányokhoz írt szerkesztőségi közleményben Dr. Harald Mudra (Städtisches Klinikum, München) megjegyezte, hogy a stroke-arányokat nehéz megítélni, mivel a vizsgálatokban lényegesen eltérő betegek vettek részt, de a 30 napon belüli 1% körüli stroke-arány kedvező. Legalább olyan alacsony, vagy még alacsonyabb, mint a CREST és ACT1 vizsgálatban, melyekben viszont a beválasztott betegek jóval kisebb kockázatúak voltak. Bár a közölt vizsgálatok betegszáma nem túl nagy és a megfigyelési idő sem túl hosszú, az eredmények mégis igen biztatóak. A carotisok stentelése és az endarterektómia összehasonlításakor a 30. napon kb. azonos kimenetel várható a halálozás, a stroke és a szívinfarktus tekintetében, de a stentbehelyezés körül a kicsi stroke-ok gyakoribbak, amiket a stenten belülre hatoló plakkokról leváló törmelékek okoznak. A szorosabban záró stentek biztonságosabban fedik a plakkokat, és kevesebb a stroke-veszély, viszont ezek a stentek kevésbé hajlékonyak, alkalmazásuk ezért nehézkes. A dupla rétegű, hálóval borított stentek jelentik a megoldást, mert jól fednek, hajlékonyak és nagyon biztonságosak. Eddig még nem igazolódott, hogy a hálóval borított stenteknél több volna a trombózis, de figyelni kell arra, hogy használatuk során esetleg több restenosis jelenik meg. A kisebb pórusméreteknek köszönhetően az igen kockázatos, instabil plakkok kezelésére is alkalmazhatóak, bővítve ezzel a carotis stent behelyezésének indikációs körét.”
Forrás:
1. Medscape Medical News > Neurology News
2. JACC: Cardiovascular Interventions