Van egy kérdésem - Mi a teendő emelkedett ferritinszint esetén?
Kérdés:
Egy 50 éves, glyburiddal kezelt, diabeteses afroamerikai férfi laboratóriumi leletei a következők – hemoglobin A1C: 6,9% (1998-ban: 18,7%), szérumferritin: 969 mg/l, szérumvas: 18,3 mmol/l, a szérum vaskötő kapacitása: 51,9 mmol/l (szaturáció: 35%). Az ismételt szérumferritin-meghatározás eredménye: 830 mg/l. A hasi ultrahangvizsgálat zsírmájat mutatott; a hasi és kismedencei CT-vizsgálat megerősítette a zsírmáj diagnózisát, más eltérést nem talált. A beteg panaszmentes. Van-e valami teendő az emelkedett ferritinszint miatt?
Válasz:
A kérdésben normális transzferrin-szaturáció mellett észlelt hyperferritinaemia szerepel. Az emelkedett ferritinszint fokozott hepatikus vasraktározásra utalhat, és a ferritinszint meghatározása hasznos eszköz a haemochromatosis igazolására és követésére. Ugyanakkor hyperferritinaemia észlelhető különböző gyulladásos betegségekben, például vírusos hepatitisben, daganatos és fertőzéses megbetegedésekben és nem alkoholos steatohepatitisben (NASH) is. Ezért a haemochromatosis szűrővizsgálata során a szérum transzferrin-szaturációját is meg kell határozni.1
Ebben az esetben a klasszikus, HLA-hoz kötött, örökletes haemochromatosis diagnózisát lényegében kizárja a beteg etnikai eredete és a normális transzferrin-szaturáció. Nagyfokú alkoholfogyasztás nélküli vastúlterhelésről beszámoltak Afrika déli részén elő feketék között, de afroamerikaiak között csak elvétve. Néha a hepatitis B és C is okozhat hyperferritinaemiát, ha tehát fennállnak a hepatitis kockázati tényezői, ilyen irányú szűrővizsgálatot kell végezni. Szóba jön még a túlzott alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek, idült gyulladásos betegségek és rosszindulatú daganatok oki szerepe.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!