Vélemények a műtőben töltött idő korlátozásáról
A Medscape által végzett közvéleménykutatás eredménye szerint a műtőben (OR) dolgozó orvosoknak és nővéreknek jelentősen eltérő a véleménye arról, hogy mikor kellene abbahagyni a munkát.
A kutatást kiváltó első kérdést 2018. július 18.-án tették fel, melyben arra keresték a választ, hogy vajon a munkaidő lerövidítésével, illetve az alkohol- és drogfogyasztás miatt csökkennének-e a hibák, a tévedések? A közvéleménykutatásra 3062 válasz érkezett: 2439 orvos és 623 nővér-, ill. szakdolgozó felelt a kérdésekre. z orvosok 57%-a, a nővérek és a legképzettebb szaknővérek 87%-a válaszolt igennel. Mindössze az orvosok 10%-a és a nővérek 9%-a nem volt biztos a válaszban.
A közvéleménykutatást Prof. Dr. Dijk (Academic Medical Center, Amsterdam) 2018. nyarán a Journal of the International Society of Arthroscopy, Knee Injury and Orthopedic Sports Medicine-ben megjelent és az otszonline-on is ismertetett (A sebészek kimerülésének veszélye) szerkesztőségi cikke indította el, ami már címében is feltette a kérdést: csak mi sebészek érezzük ezt túl soknak? A rövid tanulmány lényegében helyesli a műtéti munka korlátozását, hiszen a sebészek körében a kiégés előfordulási gyakorisága meghaladja az 50%-ot, az általános népességnél 15%-kal gyakrabban válnak, nagyobb arányban alkoholizálnak (az átlagnépességnél 10%-kal több közöttük a nagyivó), többször kísérelnek meg öngyilkosságot, és munkájukat egészségtelenebbnek tartják egyéb munkáknál.
Nyugat-Európában és az USA-ban a műhiba-perektől való félelem is jelentősen befolyásolja a problémákat, Amerikában az orvosok 42%-ának már volt dolga ezzel.
Van, aki úgy vélekedik, kétségtelenül csökkentené a hibákat, ha a munkaidőt korlátoznák és rendszeresen ellenőriznék, hogy a műtőben dolgozók nem fogyasztottak-e alkoholt vagy drogot, de kérdés, hogy milyen hosszú legyen a munkaidő, és milyen gyakori legyen az ellenőrzés és miképp történjen? A kutatásban a nővérek 82%-a és az orvosok 62%-a volt azon a véleményen, hogy az alkalmasságot, továbbá az alkohol- és drogfogyasztást rutinszerűen ellenőrizni kellene.
Arra a kérdésre, hogy a veszélyes tévedések csökkentése céljából korlátozni kellene-e a munkaidőt, a következő válaszokat kapták: az aneszteziológusok 75%-a, a belgyógyászok 65%-a, az ortopéd sebészek 54%-a, az általános sebészek 58%-a válaszolt igennel, és 16%-ban, 27%-ban, 37%-ban és 33%-ban válaszoltak nemmel ugyanebben a sorrendben. Arra a kérdésre, hogy a műtőkben az orvosok mellett dolgozó nővérek, műtősnők, aneszteziológus nővérek munkaidejét kell-e csökkenteni, az k aneszteziológusok 74%-a, belgyógyászok 69%-a, ortopéd sebészek 58%-a, azmáltalános sebészek 63%-a igennel, 17%-ban, 24%-ban, 33%-ban és 28%-ban nemmel válaszoltak.
A közvéleménykutatásra válaszoló egyik sebész a következőket fűzte a témához: nemet mond a munkaórák korlátozására, de az alkalmatlanság monitorozását helyesnek tartaná. Mindössze kétszer került olyan helyzetbe, hogy teljesítőképessége végéhez ért, amit fel is ismert: az egyik esetben be tudta fejezni a sürgősségi műtétet, a másik esetben továbbküldte a beteget.
Egyes válaszolók szerint a viták a pénz körül forognak.