Kiégés, depresszió az orvosoknál
Az USA-ban az orvosok 42%-a kiégésről panaszkodik, némelyek depressziósok.
Egy 2018. január 17.-én online megjelent felmérés szerint az amerikai orvosok 42%-a kiégésről panaszkodik és 15%-uk depressziósnak érzi magát, 14%-uk együttes kiégésről és depresszióról számolt be.
A felmérésre a legtöbb válasz (14-14%) a háziorvosoktól és a belgyógyászoktól érkezett, a válaszok 8%-át a gyermekgyógyászok adták, a nőgyógyászok az altatóorvosok és a neurológusok küldték vissza a válaszok 6-6%-át. Alig jött válasz az urológusoktól, allergológusoktól, tüdőgyógyászoktól, reumatológusoktól.
A 2017 júliusa és októbere között végzett felmérés során az USA-ban praktizáló orvosok közül 29 szakmai területről 15543 értékelhető válasz érkezett. Az orvosok között a legboldogabbak a szemészek (37%), az orthopéd orvosok (35%), a plasztikai sebészek (35%), a pathológusok (34%), valamint a bőrgyógyászok (32%), a kiégésről leginkább a neurológusok (48%), a családorvosok (46%), a sürgősségi orvosok és a radiológusok (45%), a szülész-nőgyógyászok (46%) számolnak be.
A kiégésről panaszkodók 19%-a valódi, klinikailag is értelmezhető depresszióban szenved. (Összehasonlításképpen az amerikai National Institute of Mental Health szerint az összes amerikai állampolgár közül 6,7% szenvedett el valamiféle depressziós epizódot az elmúlt évben). A kiégés és a depresszió leggyakoribb volt a szülész-nőgyógyászok között (20%), őket követik a közegészségügyiek (18%), valamint az urológusok és a neurológusok (17%).
Az előző évekhez képest egyre több orvosnő küzd ezzel a panasszal, míg a férfiaknál 38%-ban, addig a nők 48%-ban fordul elő, az orvosok kb. felénél igen erős, másik felénél mérsékelt, illetve gyenge formában. Okaként 56%-ban az elképesztő bürokráciát, 39%-ban a túlmunkát jelölték meg. A kiégés gyakorisága drámaian emelkedik az életkorral, a csúcsot 45 és 54 éves kor között éri el, majd fokozatosan csökken az 55. és a 69. életévek között. Érdekes módon mind az alkalmazott orvosok, mind a privát orvosok egyaránt 42%-ban panaszkodnak kiégésről.
A kiégés megelőzésére illetve megszüntetésére felsorolt számos tényező közül leggyakrabban a nagyobb anyagi megbecsülést (35%), a rugalmasabb munkabeosztást (31%), és a hivatali szabályozás könnyítését (27%) említették. A kiégéssel való megküzdésre az orvosok a következőket tartják hatásosnak: testmozgás, sport (férfiak 52%-ban, nők 47%-ban), a családdal történő probléma megbeszélések (46%), pihentető alvás (42%), aktív muzsikálás illetve zenehallgatás (36%-), alkohol (22%), de csak 3%-ban nyúlnának a nikotinhoz, ill. 1%-ban a marijuánához.
A depresszió okaként a férfiak és a nők egyaránt leginkább a munkát, kevésbé az anyagi helyzetet, még kevésbé a családot, a „romantikus kapcsolatokat”, vagy az egészséget tették felelőssé. A depresszióra panaszkodó orvosok 40%-a szerint ez nem befolyásolja a betegekkel való kapcsolatukat, de 33% arról számol be, hogy türelmetlenné vált a betegekkel szemben. A depressziósok 14%-a nem várt hibákat követ el, 5%-ban ezek a hibák veszélyeztethetik a beteget.
Forrás:
2. Medscape