Orvosok és öngyilkosság
Az Egyesült Államokban a szakmák szerinti bontásban az orvosok követik el a legtöbb öngyilkosságot, kétszer annyit, mint amennyi az átlagos népességben mérhető.
Az irodalom módszeres átnézése során kiderült, hogy az orvosok között 28-40/100.000 fő az elkövetett öngyilkosságok aránya, ami több mint a kétszerese a lakosságban mérhetőnek. A halállal végződő öngyilkosságot elkövető orvosok gyakran nem kezelt, vagy rosszul kezelt depresszióban, vagy egyéb mentális betegségben szenvedtek, és ez a tény feltétlenül aláhúzandó a lehető legkorábbi beavatkozás érdekében – emelte ki a Medscape Medical News részére a tanulmány szerzője, Dr. Deepika Tanwar (Psychiatric Program, Harlem Hospital Center, New York City). „Nagyon meglepő”, hogy az orvosok között még magasabb az öngyilkosságok száma, mint a katonaságnál, pedig az is egy nagyon stresszes foglalkozás. Az eredményeket az American Psychiatric Association (APA) 2018-as kongresszusán mutatták be 2018. május 5.-én.
Az Amerikai Egyesült Államokban 2016-ban az öngyilkosságok aránya 13,42/100 000 fő volt, ami átlagosan kb. 123 esetet jelent naponta (és 44 965 esetet évente). A férfiak 3,5-ször gyakrabban követnek el öngyilkosságot, mint a nők és az esetek 70 %-át (leggyakrabban a 45-54 éves ) fehér férfiak teszik ki. Az önpusztítás eszköze mintegy 51%-ban lőfegyver (American Foundation for Suicide Prevention).
Az Amerikai Pszihiátriai Társaság American Psychiatric Association (APA) 2018-as kongresszusán Dr. Deepika Tanwar (Psychiatric Program, Harlem Hospital Center, New York City) és munkatársai előadásukban összegezték az utóbbi egy évtizedben az öngyilkossággal foglalkozó, a MEDLINE-ban, és a PUBMed-ben megjelent közleményeket. Megállapították, hogy az orvosok öngyilkossági aránya 28- 40/100 000 fő, azaz több mint a kétszerese a lakossági átlagnak. És bár az orvosnők a lakossági átlagnál jóval ritkábban kísérelnek meg öngyilkosságot, ezek a kísérletek jóval nagyobb arányban (2,5--4,0-szer gyakrabban), a férfi orvosokkal azonos gyakorisággal fejeződnek be halállal. Az orvosok magas öngyilkossági arányának hátterében leggyakrabban kedélybetegségek, alkoholizmus, vagy gyógyszer-abúzus áll. Egy tanulmány igazolta, hogy a férfi orvosok 12%-a, az orvosnők 19,5%-a szenved depresszióban, ami megfelel az általános népességben található arányoknak. Az orvostanhallgatók és a rezidensek körében ez az arány azonban jóval nagyobb: 15%-ra és 30%-ra tehető.
Az orvosok kedélybetegségének problémája nem korlátozódik Észak-Amerikára: Finnországban, Norvégiában, Ausztráliában, Kinában, Szingapúrban és másutt is megfigyelhető, hogy az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok körében növekszik a szorongás, a depresszió, és az öngyilkossági hajlam gyakorisága. A Facebook segítségével 2016-ban orvosnők körében végzett kérdőíves kutatás szerint az orvosnők 50%-ánál állt fenn valamilyen mentális zavart, és elmondásuk alapján a megbélyegzéstől való félelem miatt vonakodnak ennek leküzdéséhez orvosi segítséget igénybe venni.
Az orvosok, ismereteik birtokában a könnyebben és gyorsabban elérhető halált (gyógyszerek, akasztás)választották, a „befejezett” öngyilkosságok száma ezért is magasabb körükben az átlagosnál. Az orvosi szakmák közül a pszichiáterek fordulnak leggyakrabban ehhez az eszközhöz.
Dr. Beth Brodsky (Columbia University, New York City), a téma egyik legismertebb szakértője bár aggasztónak tartja az orvosok ilyen magas öngyilkossági mutatóját, de a hatalmas stressz miatt nem tartja meglepőnek. Már az orvosi egyetemen, majd a rezidens időszak alatt is nagyon magasak a követelmények, komoly a versengés, hosszúak a munkanapok, alig jut idő az alvásra. Ehhez még hozzájárulhatnak bizonyos abúzusok és egyéb, öngyilkosságra hajlamosító tényezők. A problémával kapcsolatosan első lépésként azt javasolja, hogy változtassunk a szemantikán: az öngyilkosság nem bűntett, amit "elkövet" valaki, hanem betegség, amelynek veszélyét, az arra való hajlamot és az azzal kapcsolatos gondolatokat fel kell ismerni és kezelni kell és ki kell szabadítani a stigma árnyékából.
Forrás: