„Zöldebb” mediterrán étrend a nem alkoholos zsírmáj ellen
A nem alkoholos zsírmáj állapota testmozgással és egészséges táplálkozással - pl. „zöldebbé” tett a mediterrán étrend fogyasztásával jelentősen javítható
A nem alkoholos zsírmáj előfordulása világszerte egyre gyakoribb, így egyre sürgetőbb az elhízással kapcsolatba hozható szövődmények kialakulásának megelőzésére szolgáló új és jobb módszerek megtalálása.
Ismeretes, hogy az 5%‑nál nagyobb mértékű testsúlycsökkentés mérsékli a zsírmájat, 7%‑nál nagyobb mértékű testsúlycsökkentéssel elérhető a nem alkoholos zsírmáj gyógyulása, a 10%‑nál nagyobb mértékű testsúlycsökkentés pedig a fibrózis regresszióját vagy stabilitását eredményezheti.
A nem alkoholos zsírmájban szenvedők számára ajánlott a mediterrán étrend követése, a telített zsírsavak bevitelének minimalizálása (különös tekintettel a vörös és feldolgozott húsokra), és a fruktóz korlátozása vagy teljes kiiktatása az étrendből.
A zöldebb mediterrán étrend előnyeit egy nemrégiben közzétett tanulmányban, a DIRECT-PLUS klinikai vizsgálatban bizonyították. A vizsgálatba volt 294 hasi elhízásban/diszlipidémiában szenvedő résztvevőt három étrendi csoportba randomizáltak: a standard egészséges táplálkozási irányelveket követő, a standard mediterrán és az úgynevezett zöld mediterrán étrend. Mindegyik csoportban egyöntetűen növelték a fizikai aktivitást.
A két mediterrán diétás csoport étrendje kalóriaszegény volt, és 28 g/nap diót (+440 mg/nap polifenol) tartalmazott. A zöld mediterrán étrendet azonban további 3-4 csésze/nap zöld teával egészítették ki és a vacsorát 100 g/nap mankai (Wolffia globosa vízi növény) zöld turmix helyettesítette (összesen +1240 mg/nap polifenol). Az intrahepatikus zsírtartalom százalékos változását protonmágneses rezonancia spektroszkópiával folyamatosan mérték. A nem alkoholos zsírmájat a > 5% intrahepatikus zsírtartalommal definiálták.
18 hónap elteltével a nem alkoholos zsírmáj előfordulása 54,8%-ra csökkent a standard egészséges táplálkozási irányelveket követő csoportban, 47,9%-ra a standard mediterrán csoportban és 31,5%-ra a zöld mediterrán csoportban. Mindkét mediterrán csoport résztvevőinek, hasonlóan, mérsékelten csökkent a testsúlya, és a standard egészséges táplálkozási irányelveket követő csoporthoz képest szignifikánsan magasabb volt a plazma teljes polifenolszintje. A zöld mediterrán csoportban azonban szignifikánsan csökkent az intrahepatikus zsírtartalom (‑38,9%), szemben a standard mediterrán (-19,6; P=0.023) és a standard egészséges táplálkozási irányelveket követő (-12,2%; P<0.001) csoporttal.
Az étrend egyes összetevőinek elemzése során a kutatók megállapították, hogy az intrahepatikus zsírtartalom csökkenésének mértéke szignifikáns összefüggésben volt a mankai turmix és a dió fogyasztásával, a vörös/feldolgozott húsok fogyasztásának csökkenésével, a szérum folsav- és adipokin/lipid biomarkerek javulásával, valamint a mikrobiom összetételének és specifikus baktériumainak változásával.
Különböző mechanizmusok - csökkent de novo lipogenezis, fokozott zsírsav-oxidáció és csökkent oxidatív stressz- révén a polifenolok csökkentették a szteatózist és megelőzték a májkárosodást.
Egy másik elemzésben a DIRECT-PLUS kutatói a zöld mediterrán étrendnek a kardiometabolikus egészségre gyakorolt kedvező hatását is kimutatták. Bár mindkét mediterrán étrenddel hasonló súlycsökkenést értek el (-6,2 kg a zöld mediterrán és -5,4 kg a standard mediterrán esetében), ami felülmúlta a standard egészséges táplálkozási irányelveket követő csoportban megfigyelt értéket (-1,5 kg; P<0.001), a zöld mediterrán csoportban nagyobb mértékben csökkent a derékkörfogat, mint a standard mediterrán csoportban (-8,6 cm és ‑6,8 cm; P=0.033). A zöld mediterrán csoportban 6 hónap alatt jelentősen csökkent az LDL koleszterin szintje, a diasztolés vérnyomás és az inzulinrezisztencia is javult.
A DIRECT‑PLUS kutatói 89,8%-os retenciós rátáról számoltak be 18 hónap után az önkéntesek körében, akik képesek voltak tartani a diétás étrendet, és nem panaszkodtak annak ízvilágára. Ez azt jelzi, hogy bár a "zöld" módosítás szigorúbb, mint a tipikus mediterrán étrend, a résztvevők képesek követni azt.
Bár ennek az étrendnek a valós alkalmazhatóságát még nem ismerjük, a DIRECT-PLUS eredményei ígéretesek, hogy a zöld növényi alapú fehérjékkel/polifenolokkal kiegészített mediterrán étrend más táplálkozási stratégiákkal összehasonlítva kétszeres intrahepatikus zsírveszteséget eredményezhet, és csökkentheti a nem alkoholos zsírmáj előfordulási gyakoriságát.