Immunológiai diagnosztika a teljes hazai koronavírustörzsre
Egy hazai együttműködés keretében sikerült egy olyan új, a teljes hazai koronavírus törzsre hitelesített immunológiai diagnosztikai rendszert kifejleszteni, amelynek segítségével nyomon követhető a COVID-fertőzés lefolyása.
Az új koronavírus fertőzés elleni védekezés, így a hatásos oltóanyag fejlesztés, valamint a betegség eredményes kezelése kapcsán is alapvető fontosságú, hogy pontosan megismerjük a hazai páciensek immunológiai statusát és pontosan, megbízhatóan mérni tudjuk a fertőzésre bekövetkezett ellenanyagok termelődésének a mennyiségét és dinamikáját.
A CMC Déli Klinika®, a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet által közösen kifejlesztett, a teljes hazai koronavírus törzsre hitelesített új immunológiai diagnosztikai rendszer segítségével pontosan meghatározható az egyes ellenanyagok szintje és így precízen nyomon követhető a fertőzés lefolyása.
A fertőzést követően igen rövid időn - 2-4 napon - belül kezdenek el termelődni azok a nagyon korai ellenanyagok (IgA), amelyek domináns szerepet játszanak a SARS CoV-2 fertőzés leküzdésében, a vírus neutralizálásában.1 Ezek a nagyon korai ellenanyagok nemzetközi publikációk alapján hatékonyabban semlegesítik az új koronavírust, mint az eddig rutinszerűen meghatározott késői ellenanyagok (IgM, IgG). Az eddigi vizsgálatok alapján ez az új diagnosztikai módszer biztosítja a legmagasabb pozitív diagnosztikus arányt (IgA – 88,2%, IgM – 76,4%, IgG – 64,7%) és a legmagasabb a COVID-19 betegség kezdetét követő 4-25 napon belül.2
A CMC Déli Klinikán elérhető új immunológiai diagnosztikai rendszer nagy előnye, hogy a vénás vérből a hazai betegekből származó teljes vírustörzs ellen termelődő ellenanyagokat (IgA, IgM, IgG) lehet vele pontosan meghatározni, szemben a külföldi, pontosan nem ismert (ipari titokként kezelt), és csak különböző szintetizált vírus részeket tartalmazó tesztekkel.
A vírus kimutatására, a fertőzöttség igazolására vagy elvetésére elfogadott (PCR) tesztek a mintavétel pillanatában ugyan nagy érzékenységgel mutatják ki a fertőzést, de az eredményüket jelentősen befolyásolja, hogy pontosan arról a területről történik-e a mintavétel, ahol megfelelően nagy koncentrációban van jelen a vírus. A különböző PCR tesztek érzékenysége is változó, így – nemzetközi adatok alapján - még a legnagyobb rutinnal elvégzett orr-garat nyálkahártyáról történő mintavétel esetén is20-30%-ban nem sikerül kimutatni a fertőzést, álnegatív eredményt adnak.
A nagyon korai (IgA) ellenanyagok már néhány nappal a fertőzést követően kimutathatóak – azaz időben párhuzamosan a vírus kimutatási (PCR) eredményekkel, ráadásul a kimutathatóságuk nem függ a mintavétel helyétől és nemcsak az aktuális pillanatra hanem a vizsgálatot megelőző napokra, hetekre is információt biztosítanak. Az összes ellenanyag termelődés dinamikájából pedig pontosan lehet következtetni a fertőzés lefolyására.
A koronavírus fertőzés lefolyása és a tesztelési lehetőségek időablakai a fertőzést követő napokban:
A CMC Déli Klinikán elvégzett minőségbiztosított, biológiai alapú mesterséges intelligenciával is támogatott vizsgálatokat a nemzetközi protokollok alapján egy személyre szabott, egyedi rizikófelméréssel is kiegészítik annak érdekében, hogy minél több információ álljon rendelkezésre az egyéni rizikófaktorok, a kórelőzmény és a vírusfertőzéssel kapcsolatban kialakuló ellenanyag termelés mennyisége és dinamikája kapcsán.
A hazai fejlesztésű diagnosztikával elvégzett pontos ellenanyag szint meghatározások azért is nagyon fontosak, mert ezt az immunológiai választ kell elérni a vakcina beadását követően annak érdekében, hogy biztosak legyünk az oltás hatásosságában. Kiemelten fontos meghatározni ezeket az immunológiai paramétereket a fertőzésnek leginkább kitett, veszélyeztetett rizikócsoportba tartozó páciensek esetében, hiszen a védőoltás legfontosabb funkciója ezen embereknek a maximális védelme.
A vizsgált vérmintákból kialakításra kerülő COVID-19 Biobank rendszer stabil alapot ad nemcsak a pontos és hitelesített diagnosztikához hanem a hazai oltóanyag fejlesztéshez, valamint a további diagnosztikai és terápiás kutatás-fejlesztésekhez is.
Az előzetes állapot és rizikófelmérést követően a hazai teljes vírustörzsre hitelesített nagyon korai ellenanyag (IgA) meghatározás ára 19 500 Ft, a kombinált (IgA+IgG) vizsgálati csomag pedig 25 500 Ft, amely tartalmazza az 1 munkanapon belül elvégzett szakorvosi véleményezés díját is a CMC Déli Klinikán.
Források:
2. Huan et al: Serum IgA, IgM and IgG responses in COVID-19, Nature – Cellular and Molecular Immunology, 28 May 2020