Ausztrál kutatók eBioMedicine-ben közölt tanulmányuk szerint röviddel a születés után azonosítani lehet azokat a babákat, akiknél magasabb a „bölcsőhalál” kockázata.
Bár a hirtelen csecsemőhalál szindrómával igen sokat foglalkozunk, kevéssé ismert, és szerencsére kevéssé gyakori a kisgyermekkorban 1-4 éves kor között bekövetkező hirtelen halál.
Az Archives of Disease in Childhood című lapban nemrégiben megjelent adatok szerint bölcsőhalált követően a testvérek körében tízszeresére emelkedik annak kockázata, hogy maguk is bölcsőhalált halnak.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XXIII. évf. 3. szám
OTSZ Online
2018-07-19
Hirtelen váratlan csecsemőhalálról (SUID, sudden unexpected infant death) akkor beszélünk, ha egy 12 hónaposnál fiatalabb gyermek minden nyilvánvaló ok nélkül meghal. A SUID leggyakoribb oka a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS, sudden infant death syndrome), melynek diagnózisa csak a helyszín alapos átvizsgálása, a gondozók kikérdezése és a teljes körű boncolás után állítható fel. Az Egyesült Államokban évente 4500-ra tehető azon csecsemők száma, akik teljes jóllét közepette, látható ok nélkül halnak meg, ennek körülbelül felét teszik ki a SIDS esetei.
A National Institutes of Health most közzétett vizsgálatában a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) következtében elhunyt csecsemők vérében szokatlanul magas szerotoninszintet találtak.
Az egy doboznyi cigarettára kivetett dohányadó minden 1 dollárnyi emelése naponta körülbelül két csecsemő életét menti meg – írja a Michigan Egyetem munkacsoportja a Pediatrics című lapban.
A friss vagy leendő anyák előtt nem ismeretlen az a tény, hogy a szoptatás, az anyatejes táplálás mind az anya, mind a csecsemő számára előnyös. De mi a helyzet azokkal, akik bár szeretnének, valamely okból mégsem tudnak szoptatni? Kerül-e stigma az ilyen anyák homlokára?
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.