Az asztma, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), az intersticiális tüdőbetegségek és a tüdőrák olyan kórállapotok, melyeket változó progresszió jellemez. Egyes betegek hosszabb tünetmentes periódusokat élnek meg, míg másoknál akut exacerbációk fordulnak elő. A gyógyszereket a betegek légzésfunkciójához, az aktuális egészségi állapotukhoz és a fizikális változásokhoz szükséges igazítani. A legmodernebb digitális technológiák alkalmazása a pulmonológiai rehabilitáció során nagyon izgalmas és új lehetőségeket kínál a konkrét betegségek kezelésében, a terápia személyreszabhatóságában, a betegcompliance növelésében a mindennapi tevékenységek közben keletkezett, valós idejű adatok gyűjtése által. A telemedicina, telerehabilitáció és az intelligens eszközök használata fenntartható megoldást jelenthet a légzőszervi megbetegedések világszerte növekvő terhének csökkentése érdekében.
A légúti szinciális vírus prefúzió F (RSVpreF) vakcina egy idősebb felnőtt populációban jelentősen csökkentette a súlyos, kórházi kezelést, vagy sürgősségi ellátást igényló RSV-vel összefüggő alsó légúti megbetegedéseket (LRTD).
FDA-engedélyt kapott az Abbott Laboratories 15 percen belül eredményt adó tesztje, amely az agyrázkódást vagy a fejet ért traumát követően a vérplazmában megjelenő két jellegzetes fehérje mennyiségét méri.
A laboratóriumi diagnosztika – a fizikális vizsgálat, az EKG és a képalkotó eljárások mellett – a sürgősségi ellátás egyik alappillére. Laboratóriumi vizsgálatokat hívhatunk segítségül a diagnózis felállításához, a kezelés megkezdése előtti állapotfelméréshez, a kockázatbecsléshez, akár egyes betegségek lefolyásának követéséhez is. Az indokolatlan laboratóriumi tesztek viszont időveszteséget okoznak és pénzkidobást jelentenek. A tanulmány összefoglalja, hogy a sürgősségi ellátásban mikor melyik paraméter vizsgálata indokolt.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2016-01-26
Az alapellátás hagyományos, „egy falu – egy orvos – egy praxis” elvű rendszere nem fenntartható, de ez a modell már nem is korszerű. A változó lehetőségekhez, szakmai környezethez és igényekhez igazított alapellátás jövőképe nem lehet homogén. Középtávon a csoportpraxis lehet a meghatározó működési mód, de lesznek szakgondozási praxisok, és tovább élnek a jól működő szólópraxisok is. Az eredményes átalakítás nem „határnapos”, hanem evolutív folyamat, s nem kényszeríti, hanem ösztönzi a szereplőket. Az alapellátási pontok száma szükségszerűen csökkenni fog, ezért „ki kell találni”, hogy mi lesz az ellátórendszer minden településen biztosítandó „bázisszolgáltatása”. Az alapellátás átalakítása nem önálló projekt, egy új egészségügyi rendszerben kell meghatározni az alapellátás kiemelt szerepét.
A Szemle három különböző témát mutat be tüdőgyógyászati témájú szimpóziumában. Az egyik a tüdő ultrahangos vizsgálatának helye a sürgősségi és intenzív medicinában, a másik az idiopátiás tüdőfibrózisok korszerű kezelése, a harmadik a COPD fenotípusainak személyre szabott, korszerű inhalatív kortikoszteroid (ICS) kezelése. A tüdőultrahangról és a tüdőfibrózis kezeléséről szóló összefoglaló közlemény eredetileg a Deutsche Medizinische Wochenschriftben jelent meg, magyar fordításukhoz Barta Miklós főorvos, illetve Müller Veronika professzor asszony írt kommentárt. A harmadik közlemény magyar szerzők: Dr. Herke Paula és Dr. Horváth Alpár munkája.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
A történetírás mindig szubjektív, még akkor is, ha igyekszünk objektív tényekre alapozni, hiszen lényeges, hogy az eseményekből mit emelünk ki, és mit hagyunk a háttérben. A sikereket hangsúlyozzuk, vagy az akadályokról beszélünk, melyek nélkül a sikerek még emelkedettebbek lennének. A jelen munkában is a szerzők szubjektív véleménye tükröződik, bár az összeállítás adatokra támaszkodik. Számadatokkal különben az olvasót szándékosan nem terheljük, hogy a figyelem az általános összefüggésekre koncentrálódjon.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.