Az RSV-elleni vakcina nyújtotta védelem
A légúti szinciális vírus prefúzió F (RSVpreF) vakcina egy idősebb felnőtt populációban jelentősen csökkentette a súlyos, kórházi kezelést, vagy sürgősségi ellátást igényló RSV-vel összefüggő alsó légúti megbetegedéseket (LRTD).
A kutatók retrospektív eset-kontroll vizsgálatot végeztek egy nagy amerikai egészségügyi hálózat adatainak felhasználásával, hogy értékeljék az RSVpreF (légúti szinciális vírus prefúzió F) vakcina mennyire hatékonyan képes megelőzni az idősebb felnőttek RSV-vel kapcsolatos kórházi felvételét vagy sürgősségi ellátóhelyeken történő jelentkezését.
A vizsgálatba 7047 idősebb felnőttet vontak be (átlagéletkor 76,8 év; 54,2% nő), akik LRTD (RSV-vel összefüggő alsó légúti megbetegedések) miatt kórházi vagy sürgősségi betegellátásban részesültek, és akiken 2023 novembere és 2024 áprilisa molekuláris vizsgálatot végeztek RSV-re. A vizsgálatba vontak közül 623-an (8,8%) RSV-pozitívnak bizonyultak, és 223-an (3,2%) kaptak RSVpreF-et.
Az elemzés két kontrollcsoportot foglalt magában: szoros kontrollcsoport (RSV-re, humán metapneumovírusra, súlyos akut légzőszervi szindróma 2-es koronavírusra és influenzára negatív, de nem vakcinával megelőzhető kórokozókra pozitív LRTD-előfordulások) és egy széles kontrollcsoport (RSV-re negatív összes LRTD-előfordulás).
A szoros kontrollcsoporttal végzett elemzés 91%-os (95% CI, 59%-98%) korrigált vakcinahatékonyságot mutatott az RSVpreF esetében, a recipiensek átlagosan 61 nappal az LRTD-vel való megfertőződés előtt kaptak vakcinát. Az eseteket a széles kontrollcsoporttal összehasonlító elemzés 90%-os (95% CI, 59%-97%) korrigált vakcinahatékonyságot mutatott, az RSVpreF-ben részesülők az LRTD-vel való megfertőződés előtt átlagosan 58 nappal kapták meg a vakcinát.
A vakcina 89%-os (95% CI, 13%-99%) becsült hatékonyságot mutatott a súlyos LRTD kórházi és sürgősségi ellátási eseményekkel szemben.
„Tanulmányunk eredményei és az idősebb felnőttek RSV-incidenciája alapján körülbelül minden 250 beoltott személyre egy RSV-vel kapcsolatos sürgősségi vagy kórházi kezelés megelőzhető az oltást követő első szezonban” - írták Sara Y. Tartof (Kaiser Permanente Southern California, in Pasadena, California) és munkatársai a JAMA Network Open online folyóirat 2024. december 13-i számában (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2828028).
Az LRTD-eseményekben szenvedők kevesebb mint 5%-át oltották be az első szezonban, ami befolyásolhatta a becslések általánosíthatóságát, és akadályozhatta a vakcina hatékonyságára vonatkozó becslések stabilitását egyes alcsoportok esetében. Ez az oltási arány alacsonyabb volt, mint az egész országre vonatkozó becslésekben közöltek. A korai első szezonra vonatkozó becslésekből kimaradt az RSV-szezon első része, ami a szoros és a széleskörű kontrollcsoport-elemzések esetében 61, illetve 58 napra korlátozta a nyomon követési időt.
A tanulmányt a Pfizer finanszírozta.
Forrás:
Tartof SY, Aliabadi N, Goodwin G, et al. Estimated Vaccine Effectiveness for Respiratory Syncytial Virus–Related Lower Respiratory Tract Disease. JAMA Netw Open. 2024;7(12):e2450832. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.50832