Új, hatásos oltóanyag a csecsemőkori RSV ellen
Az egy adagban (RSV szezonban a születéskor, egyébként az RSV szezon kezdetén) beadott nirszevimab oltás hatására drasztikusan, 83%-kal csökkent az RSV-fertőzött csecsemők hospitalizációja.
- Áttörés az felnőttkori RSV-fertőzés prevenciójában
- Időseknek fejlesztett RSV-vakcinák
- Új készítmény RSV-fertőzés prevenciójára
- Kísérleti fázisban az mRNS alapú új influenza vakcina
- RSV vírus elleni vakcinajelöltek 60 év felettieknek
- Hogyan hat a SARS-CoV-2 más légúti betegségekre?
- Pandemia után triplademia?
- „Szezonon kívüli” vírusfertőzések
A nirszevimab hatóanyagú Beyfortus vakcinát közösen fejlesztő Sanofi és AstraZeneca május 12-én számolt be egy közleményben a HARMONIE fázis IIIb. klinikai vizsgálat új eredményeiről, amelyek szerint a beoltott, 12 hónaposnál fiatalabb csecsemők körében a légzőszervi óriássejtes vírus (RSV) fertőzését követő alsólégúti megbetegedés (LRTI; Lower Respiratory Tract Infection) miatti hospitalizációs arány 83,2%-kal csökkent. A vizsgálat részletes eredményeit a 41. European Society for Paediatric Infectious Diseases (ESPID) 2023. május 8-12. között Lisszabonban megrendezett konferenciáján ismertette a Sanofi és az AstraZeneca. A HARMONIE vizsgálatban nagy populáción vizsgálták a Beyfortusszal beoltott több mint 4000 csecsemő és az oltásban nem részesülő, szintén több mint 4000 csecsemő hospitalizációs aránya közötti különbséget. Az eredmények szerint az oltásban részesülő karon a 4037-ből 11 csecsemőt kellett kórházi kezelésre felvenni az RSV-fertőzés tünetei miatt, míg a kezeletlen kontroll esetében a 4021 csecsemőből 60 szorult kórházi kezelésre. A klinikai vizsgálat azért fontos, mert valós életbeli körülmények között elemezte a nirszevimab hatóanyagú Beyfortus vakcina hatásosságát és biztonságosságát, illetve hasonlította össze az eredményeket a beoltatlan kontroll kar adataival. Szintén fontos eredmény, hogy az RSV okozta nagyon súlyos alsólégúti megbetegedés aránya 75,7%-kal csökkent a beoltott populációban (4036-ból 5 eset) a beoltatlanhoz képest (4021-ből 60 eset).
Az AstraZeneca a kongresszuson a fenti eredményekhez kiegészítő biztonságossági adatokkal is szolgált, amelyek közül a legfontosabbak a következők:
- A nirszevimabbal egészséges (legalább a terhesség 29. hetén született) csecsemőkön végzett pivotális vizsgálatok összes biztonságossági adatának átfogó összefoglalása megerősítette a hatóanyag elfogadható biztonságossági profilját az adagolást követő 360 napos időszakban. Az oltást kapott csecsemőknél nem számoltak be különösebb mellékhatásról, bár 6 nirszevimabot kapó csecsemőnél (0,2%) nem súlyos bőrfelületi túlérzékenységi reakció jelentkezett.
- A IIb fázisú vizsgálat (a terhesség ≥29 és <35 hete között született csecsemők) és a III. fázisú MELODY vizsgálat teljes felvételi kohorszának (legalább a terhesség 35. hetén született csecsemők) összesített adatai 79%-os (95%-os konfidenciaintervallum [CI]: 68,5-86,1) hatásosságot mutattak a kezelést igénylő, RSV okozta alsó légúti fertőzéssel (LRTI) szemben.
- A III. fázisú MELODY vizsgálat új adatelemzése azt mutatja, hogy a nirszevimab és a placebo kar résztvevői között hasonló a nem RSV légúti vírusok előfordulása, ami arra utal, hogy a nirszevimab beadását követően az RSV-t nem váltja fel más vírus.
A HARMONIE fázis IIIb vizsgálatról
A Hospitalised RSV Monoclonal Antibody Prevention (HARMONIE) fázis IIIb. klinikai vizsgálat egy nagy európai intervenciós, randomizált vizsgálat, amelyben az egy adagban (RSV szezonban a születéskor, egyébként az RSV szezon kezdetén) beadott Beyfortus (nirszevimab) injekció hatásosságát és biztonságosságát vizsgálták az RSV-asszociált LRTI-k miatt szükségessé váló kórházi kezelés (hospitalizáció) gyakoriságára. A vizsgálatot több mint 250 vizsgálóhelyen, Franciaország, az Egyesült Királyság és Németország területén végezték, ahol összesen több mint 8000 csecsemő bevonására került sor. A HARMONIE vizsgálat elsődleges hatásossági adatait a 2022-2023-as RSV-szezonban gyűjtötték, a vizsgálat pedig a tervek szerint 2024 júniusában fejeződik be.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New Beyfortus data reinforce efficacy against infant RSV hospitalisations