Mióta beszélhetünk egyáltalán Magyarországon biostatisztikáról? A hazai orvosi statisztika és biostatisztika története és oktatása mintegy négy évtizedre nyúlik vissza. A biostatisztika hazai alkalmazása már korán kapcsolódott a számítástechnikához.Kis idővel azután, hogy Dr. Szentgáli Gyula irányításával 1975-ben megkezdte működését a Szekszárdi Számítástechnikai központ, melynek feladata kórházi információrendszer kialakítása és ezzel kapcsolatos egészségügyi statisztikai elemzések elvégzése volt, a főigazgató egy alkalommal az adatok teljes körű feldolgozását kérte munkatársaitól. Amikor számítástechnikus beosztottjai azt kérdezték, milyen szempontok szerint végezzék el az adatfeldolgozást, a főigazgató állítólag így válaszolt: „minden szempont szerint”. Akkoriban ez az egyébként helyénvaló és ma már teljesíthető kérés paradox eredményhez vezetett. A mindent mindennel kombináló statisztikai adatfeldolgozás kombinatorikai robbanást okozott, s a visszaemlékezések szerint talicskával tolták be a leporellóra kinyomtatott eredményeket. Az anekdota hírértéke csekély volna, hacsak arra nem gondolunk, hogy például egy hétdimenziós kereszttábla elemzésének eredményeit a korabeli módszerekkel akár több méter magasságú leporellóra lehetett volna kinyomtatni, és az eredmények manuális elemzése több évig tartott volna.
Régóta várt könyvet tarthat kezében az olvasó. Végre megjelent a Biostatisztika nem statisztikusoknak című könyv, mely valóban nem csak a statisztikusok szűk táborának érdeklődésére tarthat számot. A biostatisztika ugyanis az orvosokon kívül állatorvosokhoz, gyógyszerészekhez, biológusokhoz, epidemiológusokhoz, az élettudományokkal foglalkozó kutatókhoz, sőt még jogászokhoz, igazságügyi szakértőkhöz, különféle humán és műszaki tudományok elméleti művelőihez és gyakorlati alkalmazóihoz is szól. Az orvostudományon belül a képalkotó diagnosztikától a genetikáig gyakorlatilag az összes tudományterület alkalmazza a biostatisztikai kutatások eredményeit. A klinikai farmakológiai kutatásokban a biostatisztika nélkülözhetetlen az adatok helyes értékeléséhez. Mégis, a biostatisztika a hazai és külföldi szakemberek többsége számára ezoterikus területnek számított és számít még ma is. Az 1990-es évek elején egy nemzetközi epidemiológiai tanfolyamon a holland előadó a számos területen alkalmazott „logisztikus regresszió” módszert – amelynek célja, hogy bináris, igen/nem típusú változó eloszlását több más változó „hatásával” magyarázza meg – kedélyesen a „rettegett” jelzővel látta el, mivel ez a módszer sokak számára valóban nehezen érthető. A „p-érték”, a „szignifikancia”, a „konfidenciaintervallum” kifejezéseket sokan használják az orvosi kutatásokban, jelentésük azonban nem mindig világos. A frissen megjelent könyv címéhez méltóan érthetővé teszi többek között ezeket a fogalmakat és a biostatisztikai módszereket. Sokan tanulták a biostatisztikát Sváb János Többváltozós módszerek a biometriában című könyvéből (Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1979), ám bonyolult matematikai jelölésmódjával és mátrixszámításaival ez a könyv csak szűk olvasóközönségre számíthatott. Tanulni lehetett orvosi biometriát Juvancz Iréneusz és Paksy András Orvosi biometriájából is (Medicina Kiadó, Budapest, 1982), amely azonban terjengős és laikus fülnek különös nyelvezetével valószínűleg örökre az ezoterikus homály birodalmába utalta a biostatisztikát nem kevés olvasó számára. Nemzedékek tanultak orvosi biometriát Hajtman Béla egyetemi jegyzetéből és előadásaiból, majd A biometria alapjai című könyvéből (Semmelweis Kiadó és Multimédia Stúdió, Budapest, 2004) vagy a Bevezetés a matematikai statisztikába pszichológusok számára címűből (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1971). Ezek a művek is ahhoz az olvasóhoz szólnak, aki már érti és alkalmazza kutatásaiban ezeket a módszereket.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.