hirdetés

M. Weber - C. Hamm cikkei

  #1
2003-08-01 00:00:00

Főbb tézisek

  1. A nitrátok és a béta-blokkolók akut coronaria-szindrómában alkalmasak a panaszok enyhítésére, a prognózis javulását azonban csak a béta-blokkolók esetében igazolták.
  2. Az acetil-szalicilsav, a clopidogrel és a (frakcionálatlan vagy kis molekulasúlyú) heparin az akut coronaria-szindróma standard kezeléséhez tartozik. A nagy kockázatú betegeket, különösen emelkedett troponinszint esetén, glikoprotein-IIb/IIIa-receptor-antagonistával kell előkezelni, ha koszorúér-angiográfiát tervezünk.
  3. Akut coronaria-szindrómában 48 órán belül koszorúér-angiográfiát és revaszkularizációs kezelést – az angiográfiás lelettől függően katéteres intervenciót vagy bypass műtétet – kell végezni.

Az akut coronaria-szindróma kezelése az elmúlt években jelentősen megváltozott, egyrészt a patogenezis jobb megértése, másrészt a gyógyszeres és intervenciós kezelésben elért haladás jóvoltából.

Az akut kezelésben lényegében három szakaszt különíthetünk el: (1) az antianginás; (2) az alvadásgátló; és (3) a revaszkularizációs kezelést (katéteres intervenció, bypass műtét). A terápiás döntés szempontjából alapvető az egyéni kockázat.

A következőkben ismertetjük az egyes kezelési módokat. Az említendő hatóanyagok szokásos adagolását az 1. táblázat, a különböző terápiás ajánlások bizonyítékokkal való megalapozottságát a 2. táblázat mutatja be.

  #2
2003-08-01 00:00:00

Anamnézis

Egy 79 éves, testes nőbeteg először 11 óra 30 perc körül észlelt nyugalmi állapotban heves, a bal karba sugárzó, bal mellkasféli fájdalmakat. Addig panaszmentesen terhelhető volt; nem voltak angina pectorisra utaló panaszai. A mentőorvos sublingualis Nitrospray-t, intravénás acetil-szalicilsavat és 5000 NE frakcionálatlan heparint adott. Eközben enyhültek a panaszok, ám a klinikára való felvételkor a beteg nem volt teljesen panaszmentes. Korábban sem diabetes mellitusra, sem szívbetegségre nem derült fény. A kardiovaszkuláris kockázati tényezők közül gyógyszeresen jól beállított hypertonia és gyógyszeresen kezelt hypercholesterinaemia állt fenn.

Felvételi státus

A 165 cm magas, 79 kg testsúlyú, jó általános és tápláltsági állapotú beteg keringése stabil, kardiopulmonális státusa negatív volt. Az EKG 84/perc fekvenciájú sinus-ritmust mutatott, bal tengelyállással, a V4–V6 elvezetésben 2 mm-t meghaladó ST-depresszióval, egyébként normális lefutással és szabályos intervallumokkal.

Laboratóriumi eredmények

Kreatin-kináz (CK): 96 E/l (norm. 10–70 E/l); tejsav-dehidrogenáz (LDH): 243 E/l (norm. 120–240 E/l); troponin T: 0,92 ng/ml (norm. <0,08 ng/ml). A többi adat a referenciatartományba esett.

  #3
2003-08-01 00:00:00

Főbb tézisek

  1. Az 1 mV-ot meghaladó mértékű ST-depresszió a nyugalmi EKG-n az akut coronaria-szindrómában (ACS) szenvedő betegek fokozott kockázatának jó előrejelzője. Ezzel szemben a T-hullám-elváltozások nem növelik számottevően a kockázatot.
  2. Az ACS-ben megfigyelhető troponinszint-emelkedést myocardialis microinfarctusok okozzák. Ezek a sérülékeny plakk rupturája nyomán szabaddá váló trombotikus anyag perifériás embolisatiójából erednek. A troponinok ACS esetén a kockázati besorolás megfelelő markereinek bizonyultak.
  3. A következő tényezők fennállásakor sorolandók az ACS-ben szenvedők a nagy kockázatú csoportba: ST-depresszió a nyugalmi EKG-n, troponinszint-emelkedés, diabetes mellitus, instabil keringés, kamrai ritmuszavar (kamrai tachycardia/kamrafibrilláció), postinfarctusos angina.

A nyugati országokban a koszorúérbetegség áll az első helyen a haláloki statisztikában. Gyakorisága a jövőben is növekedni fog, ezért kiemelt helyet foglal el a mindennapi diagnosztikában és terápiában.

A koszorúér-betegség klinikai képe igen változó. Elkülöníthető egymástól egy krónikus fázis terheléskor fellépő stabil panaszegyüttessel és egy heveny, életveszélyes fázis hirtelen fellépő vagy gyorsan súlyosbodó panaszegyüttessel; utóbbi az úgynevezett akut coronaria-szindróma (ACS). Az ACS 6 hónapos letalitása a Euro Heart Survey6 és a GRACE regiszter3 szerint kb. 12%.

Az ACS-re a nyugalomban vagy a legkisebb terhelésre is fellépő heveny mellkasi fájdalom jellemző. A kórkép magába foglalja az instabil angina pectorist, az ST-eleváció nélküli myocardialis infarctust (NSTEMI) és az ST-elevációval járó, klasszikus myocardialis infarctust (STEMI; 1. ábra). Az új definíció szerint minden troponinszint-emelkedés szív-infarctust jelent.

A következőkben az ST-eleváció nélküli ACS diagnosztikáját és kezelését ismertetjük. Ehhez az Európai Kardiológiai Társaság ajánlásait („Task Force Report”) vesszük alapul.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.