Erősen foglalkoztat a kérdés, hogy van-e valamely lényegi és paradigmatikus változás a magyar alkoholhelyzetben az 1970-es és ’80-as, vagy akár a ’90-es évekhez képest. Nem is kétséges, hogy egy ilyen elemzésnek volna tanulsága, hiszen sok jóakarat és munka igyekezett segíteni a helyzeten, és biztos, hogy változott is a helyzet – csak az a kérdés, hogy milyen irányban. Hogy javult-e? Vagy talán romlott?
Ez csak bizonyos, jól ismert és divatos szerek esetében figyelhető meg, és mélyebb elemzés nélkül nehéz volna a jelenség okát megtalálni, de talán ezek az ismeretek addig is lehetővé teszik, hogy az elvonó kezelésekben rövidebb, célratörőbb, szakszerűbb eljárásokat alkalmazzunk.
Napjaink egyik legnagyobb társadalmi problémája a drogkérdés, bármely aspektusáról legyen is szó. Orvosként természetesen elsősorban az egészségügyi aspektusra figyelünk, de ha kissé közelebbről nézzük, látható, hogy a tágabb értelemben vett szociális, gazdasági, kriminális, etikai vonatkozások rendkívül jelentősek, a következmények pedig szinte elviselhetetlenül súlyosak lehetnek. Hogyan állhatott elő ez a helyzet?
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.