Nem kétséges, hogy a várandós nők többsége egyértelmű választ akar kapni erre a kérdésre, de amint teratológiai témájú cikkünkből is kiderül, a válasz csak az esetek egy részében egyértelmű, máskor viszont egyáltalán nem.
Milyen gyakran rendelünk terhesség alatt vényköteles gyógyszert? Egy nemrégiben Franciaországban elvégzett vizsgálat szerint a várandós nők 99%-ának legalább egyszer írtak fel gyógyszert, és az esetek majdnem felében (49%) a háziorvos rendelte a szert.1 A vizsgálatban részt vevő nőknek átlagosan 13,6 alkalommal rendeltek gyógyszert a terhesség alatt. Ha ezeket a szereket is hozzávesszük az olyan - nem vényköteles - gyógyszerekhez és a környezetünkben található vegyi anyagokhoz, amelyek egy átlagos nőre hatnak, nyilvánvaló sok esetben érvényesül potenciálisan teratogén hatás.
Természetesen a fertilis korú nők körében egyébként is gyakori a gyógyszerszedés, de a terhességgel kapcsolatos élettani változások, valamint az ezek következtében gyakran jelentkező tünetek miatt a várandósok több gyógyszert szednek.2 Az elmúlt évtizedek vizsgálatainak eredményei is alátámasztják ezt: az Egyesült Államokban 1970-ben a terhes nők átlagosan 8,7 különböző gyógyszeres kezelésben részesültek,3 míg 1973-ban ez a szám 10,3-ra, 1978-ban pedig 11-re emelkedett.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.