A thalassaemiák (a név a „tenger” görög megfelelőjéből ered) olyan öröklött autoszomális recesszív hematológiai betegségek, melyekben az egyik globin lánc csökkent szintézise vagy hiánya miatt hemolitikus anaemia alakul ki. A globin láncok közti aránytalanság hemolízishez vezet, és gátolja a vörösvérsejtképzést. A családorvosoknak tudniuk kell, hogyan diagnosztizálhatók a thalassaemiák, hogyan különíthetők el az egyéb eredetű microcytaer anaemiától, és hogy milyen lehetőségek vannak a thalassaemia súlyos formáinak kezelésére. Világszerte körülbelül 5%-os gyakorisággal mutathatók ki a globin lánc különféle variánsai, de csak 1,7%-ban mutatható ki alfa- vagy béta-thalassaemia. A thalassaemia egyformán érinti a férfiakat és a nőket, gyakorisága 10 000 élveszületésre számítva körülbelül 4,4. Az alfa-thalassaemia az afrikai és dél-ázsiai származású, a béta-thalassaemia a mediterrán, afrikai és délázsiai származású népességben a leggyakoribb. Ezekben az etnikai csoportokban 5–30%-ban van jelen thalassaemia minor.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.