hirdetés

Dr. med. habil. Barna István cikkei

  #1
2009-11-20 17:00:59

Az Egyesült Államokban 65 millióra tehető a magas vérnyomásban szenvedő felnőttek száma, s közülük körülbelül 40 millió beteg vérnyomása nincs megfelelően beállítva. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ugyanennyi lenne a nehezen kontrollálható hypertoniában szenvedők száma is, de jól tükrözi, hogy sokszor nehéz elérni a célul tűzött vérnyomásértéket. Bár a beteggel kapcsolatos tényezők (pl. terápiahűség) alapvetően fontosak a kontroll megvalósításában, hasonlóan lényegesek az orvoshoz kapcsolódó faktorok is (például az, hogy az orvos elfogadja-e a célérték feletti vérnyomást; mennyire biztos abban, hogy a mért érték megfelel a beteg „valódi” vérnyomásának; illetve mennyire aktív a gyógyszerfelírásban).
  Rezisztens hypertoniáról akkor beszélünk, ha a vérnyomás annak ellenére meghaladja a célértéket, hogy a beteg tartja magát a legalább három, különböző osztályba tartozó szerrel, megfelelő dózisban végzett vérnyomáscsökkentő kezeléshez. Ideális esetben a kombináció egyik tagja diuretikum. Az egyéb szerek között rendszerint van még egy olyan készítmény, amely a renin–angiotenzin–aldoszteron rendszerre (RAAS) hat (ACEgátló vagy angiotenzinreceptor-blokkoló [ARB]) és egy kalciumcsatornablokkoló vagy béta-blokkoló.

  #2
2009-04-01 00:00:00
Az elmúlt évek, évtizedek kutatásainak eredményei egyértelműen bizonyították, hogy az ember optimális vérnyomása 130/80 Hgmm vagy ennél kevesebb. A magasvérnyomás- betegség (hypertonia) az esetek nagy részében sem panaszt, sem tünetet nem okoz: alattomos, néma betegség, amely szinte észrevétlenül vezet súlyos szövődményekhez. A magas vérnyomásértékeket azért kell a normális tartományba (140/90 Hgmm alá) leszorítanunk, mert ilyenkor kisebb annak a valószínűsége, hogy társult betegségként szív-, vese-, vagy agyi károsodás alakuljon ki. A hypertonia kezelésével a beteg egészségügyi kilátásai (morbiditása, mortalitása) jobbak, mint a vérnyomás csökkentése nélkül.
  A hypertonia hátterében rendkívül bonyolult szabályozási rendszer zavara áll, emiatt biztosan állíthatjuk, hogy nem létezik egyetlen olyan „csodaszer” sem, amely mindenki számára optimális volna, de még ha létezne is ilyen, akkor is nagyon nehezen tudnánk elérni, hogy azt a gyakran tünet- és panaszmentes betegek élethossziglan, megszakítás nélkül, rendszeresen szedjék. Ismert tény, hogy a vérnyomáscsökkentők néha mellékhatást okoznak, a betegség viszont önmagában nem jár tünettel.
  #3
2008-11-01 00:00:00

A hypertonia kombinált kezelése lehetővé teszi a vérnyomás gyorsabb csökkentését, a célvérnyomás elérését, a mellékhatások mérséklését. A legtöbb hypertoniás betegnek egynél több antihipertenzívumra van szüksége. Bár a Joint National Committee (JNC) elsőként választandó szerként ajánlja a diuretikumokat, speciális indikációkban ez az ajánlás nem érvényes. Szívelégtelenségben a hypertonia ACE-gátlóval, angiotenzinreceptor- blokkolóval (ARB), diuretikummal, béta-blokkolóval, aldoszteron-antagonistával kezelendő. A cukorbetegek antihipertenzív kezelése diuretikumból, béta-blokkolóból, ACE-gátlóból, ARB-ből és/vagy kalciumcsatorna-blokkolóból áll. Koszorúér-betegség fokozott kockázata mellett diuretikum, béta-blokkoló, ACE-gátló és/vagy kalciumcsatorna- blokkoló ajánlható. A szívinfarktuson átesett hypertoniás betegek számára béta-blokkolót, ACE-gátlót és aldoszteron-antagonistát, a vesebetegek számára ACE-gátlót és ARB-t, újabb stroke megelőzésére diuretikumot és ACE-gátlót ajánlanak a JNC irányelvei.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.