Génterápia familiáris hiperkoleszterinémia kezelésére
Főemlősökön végzett állatkísérletekben három éven át 56%-os LDL-koleszterinszint-csökkenést értek el a Precision BioSciences új génszerkesztési módszerének alkalmazásával.
- Hiperkoleszterinémia – mikor és hogyan kezeljük?
- Két új tabletta primer hiperkoleszterinémiára
- Magas vérzsírszintek
- Örökletesen magas koleszterinszintet csökkentő új szer
- Időskorban is előnyös a koleszterincsökkentő terápia
- Primer hiperkoleszterinémia elleni szer kapott európai engedélyt
- Ismét egy új terápiás lehetőség familiáris hiperkoleszterinémiában
A 2006-ban alapított Precision BioSciences több mint tíz éves fejlesztőmunkájának eredménye az ARCUS génszerkesztési platform és eljárás. Legfrissebb preklinikai vizsgálati eredményeik igen reménykeltőek a familiáris hiperkoleszterinémia génszerkesztéssel történő kezelésében. A Molecular Therapy folyóiratban megjelent közlemény szerint a University of Pennsylvania kutatói az egyszeri kezelés eredményeként majmokban a PCSK9 fehérjeszint 85%-os, valamint az LDL koleszterinszint 56%-os csökkenését figyelték meg három éven keresztül.
Az ARCUS génszerkesztési eljárás nukleázok felhasználásán alapul, legfőbb jellemzője, hogy képes DNS-szekvenciák beszúrására, kivágására vagy cseréjére („kijavítására”). Ezért kiválóan alkalmas egyes célzott gének diszrupciójára, és ellentétben a CRISPR eljárással, nincs szükség a DNS szétvágására. Annyit lehet tudni, hogy az ARCUS platform eredeti ötlete az I-CreI természetben is előforduló genomszerkesztő enzimen alapul, és az eljárásában ezt az enzimet optimalizálják mind a kívánt potencia, mind a specificitás szempontjából. Az új eljárás jövőbeni humán alkalmazása alternatívát jelenthet a familiáris hiperkoleszterinémia kezelésében alkalmazott gyógyszeres terápiákkal szemben, mint amilyen például a Repatha (Amgen), Praluent (Sanofi és Regeneron), Nilemdo és Nustendi (Esperion Therapeutics) vagy a Leqvio (Novartis). Különösen olyan betegeknél jelenthet előnyt a technológia, akik szívbetegségben szenvednek, és nem tolerálják a széles körben használt PCSK9-gátlókat.
A Precision BioSciences az ARCUS eljárás alkalmazását más indikációkban is vizsgálja, így például leukémia és limfóma elleni CAR-T szerkesztésben – ebben a cég partnere a Servier, és itt a vizsgálatok már klinikai fázisban tartanak.
A platform olyan ígéretes, hogy tavaly novemberben a Precision szerződést kötött az Eli Lilly-vel, melynek keretében először 100 millió dollárt kapott három különböző in vivo génterápia fejlesztésében való részvételéért (ezek közül az egyik a Duchenne-féle izomdisztrófia), illetve további 35 millió dollárt kaptak technológiai fejlesztésekre. A teljes szerződéses összeg, amelyet a különböző mérföldkövek teljesítése esetén a Precision elérhet, 420 millió dollár, de levegőben lóg egy megrendelés újabb három indikációról, melyekkel a keretösszeg 2,4 milliárd dollárig bővíthető.
Nem a Precision az egyetlen cég, amely génszerkesztési eljárások alkalmazhatóságát vizsgálja a koleszterinszint csökkentése területén. A mindössze két éve alapított Verve Therapeutics tavaly júniusban ismertette a VERVE-101 kezeléssel elért eredményeit az ISSCR 2020 virtuális őssejtkutatási konferencián. Technológiájuk alapját egy olyan eljárás képezi, amellyel képesek egyetlen bázispárt megváltoztatni a DNS-ben anélkül, hogy a környező genetikai kódban bármilyen változást idéznének elő. A VERVE-101 kezelésben lipid nanorészecskéket használnak, amelyekben egy RNS-szál találja meg a PCSK9 gén megcélzott bázispártát, majd egy mRNS az adott szakaszon egy adenint guaninra cserélve inaktiválja a gént, így csökkenti a szervezet koleszterinszintjét. A Verve nyilvánosságra hozott eredményei szerint mindössze két héttel a kezelést követően a májsejtek 67%-ában sikerült kikapcsolni a PCSK9 gént, ami 89%-os csökkenést eredményezett a majmok vérében keringő PCSK9 fehérje koncentrációjában, és 59%-kal csökkentette az LDL koleszterinszintet.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Precision's one-time gene editing treatment lowers cholesterol in monkeys for 3 years
Using gene editing to keep cholesterol down and heart attacks at bay
Lilly, Precision Biosciences team up on Duchenne gene therapy in $135M deal
Lilly and Precision BioSciences Announce Genome Editing Research Collaboration and License Agreement