Hormonmentes kezelés a menopauza tüneteinek enyhítésére
Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott klinikai vizsgálat egy hormonmentes kezelés hatásosságát igazolta a menopauzához társuló hőhullámok és más tünetek enyhítésében.
A coloradói egyetem vizsgálatában a fezolinetant adásával végzett orális nem-hormonális kezelés kedvezően befolyásolta a hőhullámokat és az éjszakai izzadást, vagyis éppen azokat a menopauzális tüneteket, melyek miatt a nők leggyakrabban kérnek orvosi segítséget. Az amerikai statisztikák szerint ezek a tünetek a nők körülbelül 80%-ánál jelentkeznek.
Dr. Nanette Santoro, a coloradói egyetem szülészeti és nőgyógyászati klinikájának vezetője, a Menopause című lap online kiadásában megjelent közlemény szerzője szerint „Javíthatja a menopauzális nők ellátását, ha a hőhullámok kezelésében az ösztrogén hormonmentes alternatívája is rendelkezésre áll. E javallattal máris elérhető néhány szer, de ezek mindegyike komoly mellékhatásokkal járhat, és hatásosságukat tekintve is elmaradnak az ösztrogéntől.”
A most nyilvánosságra hozott vizsgálatba 352 olyan, átlagosan 54,6 éves nőt vontak be, akiknél közepesen súlyos vagy súlyos menopauzális vazomotor tünetek álltak fenn, például hőhullámok jelentkeztek. A 12 héten át tartó vizsgálatban a fezolitenantot placebóval hasonlították össze többféle dózist alkalmazva. A vizsgálat résztvevői tüneti e-naplót vezettek és az életminőség felmérésére alkalmas kérdőívet is kitöltöttek.
A vazomotor tünetek hatással vannak az alvásra, a figyelem összpontosításra, a memóriára, a munkahelyi produktivitásra és a személyes kapcsolatokra, ezen túlmenően depressziót, irritábilitást, szorongást, kimerültséget és szociális elszigetelődést okozhatnak. Mindezek hozzájárulhatnak ahhoz a negatív hatáshoz, melyet a menopauzális vazomotor tünetek fejtenek ki az érintettek pszichológiai jóllétére és egészséggel kapcsolatos életminőségére.
A vazomotor tünetek kiváltásában jelentős szerepe van az agyi hőszabályzó központ működését befolyásoló idegi aktivitásnak. Az ösztrogén részt vesz ezen aktivitás szabályozásában, menopauzában azonban az ösztrogénszintek csökkennek, így a rendelkezésre álló ösztrogén már nem elegendő a megfelelő szabályozás fenntartásához. A fezolinetant a neurokinin B (NKB) szignál blokkolása és a KNDy (kisspeptin/NKB/dinorfin) normalizálása révén fejti ki a hatását.
A most közzétett vizsgálatban a fezolinetanttal kezelt résztvevők több mint 80%-ának tünetei enyhültek, a kezelt páciensek több mint fele tüneteinek 90%-os vagy annál is nagyobb mértékű javulásáról számolt be.
„Az általunk alkalmazott kezelés rendkívül sikeresnek bizonyult, így reményt kínálhat a menopauzális tünetektől szenvedő nők millióinak – írják a szerzők. – Mostani vizsgálatunk további kutatások alapját teremtheti meg, melyekben a fezolinetantot hosszabb ideig és nagyobb létszámú betegcsoportban alkalmazhatják majd.”
***fezolinetant, menopauza, ösztrogén, hőhullámok***
Menopauzális hormonpótlás és arteriosclerosis
Menopauzális hormonpótlás és emlőrák kockázat
Figyelmeztető menopauzális tünetek
Új szer menopauzát követő oszteoporózis kezelésére
A korai petefészek-kimerülés és kezelése