A 2-es típusú diabéteszes fiatalok szemkárosodása
Egy új kutatás szerint a 2-es típusú diabéteszben szenvedő fiatal felnőttek csaknem felénél a cukorbetegség diagnózisát követő néhány éven belül kialakul a diabéteszes retinopátia.
A diabéteszes retinopátia - a munkaképes korú felnőttek vakságának egyik vezető és a megelőzhető oka - a szemfenék ereinek károsodásával jár. Az érintett erek hegszövethez hasonlítanak, amelyek elmozdíthatják a retinát a helyéről, üvegtesti homályt, úszószemcséket vagy súlyos látásvesztést okozva.
A Diabetes Care című szakfolyóiratban megjelent, a fiatalok 2-es típusú diabéteszével kapcsolatos szövődményekre fókuszáló vizsgálat eredményei riasztóak.
Az Egyesült Államok egyik leghosszabb, országos, reprezentatív felmérése, a TODAY (Treatment Options for Diabetes in Adolescents and Youth) vizsgálat azt mutatta, hogy a serdülők és fiatal felnőttek 2-es típusú diabetesének diagnózisának idején a szemet érintő elváltozások a résztvevők 13,9%‑ánál voltak jelen. Alig 7 évvel később - amikor az eredeti 517 résztvevőből 420‑nál megismételték a diabéteszes retinopátia meglétét és progresszióját értékelő szemfenékvizsgálatot -, már a 25 éves átlagéletkorú betegek 49%-a érintett volt. A szembetegség enyhe vagy nagyon enyhe formája 39%-uknál alakult ki, de közel 4%-uk állapota a legsúlyosabb volt, olyan előrehaladott betegséggel, amely általában csak a 40-50-es éveikben járó betegekre jellemző. A súlyosabb retinopátiát mutató betegeknek magasabb volt a vércukorszintjük és a vérnyomásuk, továbbá több más egészségügyi problémájuk volt, azoknak, akik szemérintettsége enyhébb fokú volt.
A résztvevők különböző etnikai csoportokat képviseltek, a fehérbőrűek mellett spanyolajkú, feketebőrű és a 2-es típusú diabétesz kialakulásának szempontjából fokozott rizikócsoportba tartozó indián őslakosokra is kiterjedt a vizsgálat, így az eredmények általánosíthatók az amerikai lakosságra. Az Amerikai Diabétesz Szövetség becslései szerint az Egyesült Államokban a 20 évesnél fiatalabb diabéteszes betegek száma mintegy 210.000-re tehető. Ezeknek a betegeknek - életkoruk okán is - fokozottan törekedniük kell vércukorszintjük szigorú szabályozására, és a (szemészeti) szűrővizsgálatokon történő rendszeres részvételre a diabétesz szövődményeinek kialakulásának megelőzése érdekében. A rutin szemvizsgálatoknak tartalmazniuk kell a pupillatágtás mellett végzett szemfenék vizsgálatot is, hogy időben felfedezhessék a szemet érintő elváltozások legkorábbi jeleit.
Forrás: https://www.medscape.com/viewarticle/960179?src=#vp_1