A balkezeseknél gyakoribbak egyes pszichózisok, például a szkizofrénia
A balkezességet már sokféle mentális betegséggel kapcsolatba hozták, de most Jadon Webb és munkatársai, a Yale Egyetem kutatói azt találták, hogy a szkizofrének között jóval nagyobb a balkezesek aránya, mint a kedélybetegségekben (depresszióban, bipoláris zavarban) szenvedőkben.
A vizsgálatot a SAGE Open 2013. október-decemberi számában publikálták (teljes szöveg).
Az Egyesült Államok népességének mintegy 10%-a balkezes. Amikor a kutatók megvizsgálták a balkezesek arányát az egyes mentális betegségekben szenvedőkben, azt mutatták ki, hogy a kedélybetegséggel (depresszióval, bipoláris zavarral) diagnosztizáltak körében 11% volt a balkezesek aránya, azaz hasonló, mint a teljes népességben. De, mint Webb, aki pszichiáter a Yale Gyermekvizsgáló Központjában, beszámolt róla, a szkizofrének és a szkizoaffektív betegek körében meglepően nagy, 40% volt a balkezesek aránya.
„Ezek azok a betegek, akik valamilyen módon elvesztették kapcsolatukat a valósággal, vagy hallucinációik, vagy téveseszméik, vagy érzékcsalódásaik miatt, és figyelemre méltó, hogy ez a tünetegyüttes korrelálni látszik a balkezességgel” – mondta Webb. „Azzal, hogy ilyen biomarkereket találunk, remélhetőleg korábban leszünk képesek felismerni és differenciálni a mentális betegségeket, és egy nap talán hatásosabban tudjuk kezelni őket.”
Webb és kollégái 107 ambuláns pszichiátriai beteget vizsgáltak, akik egy kis jövedelmű városi csoport tagjai voltak, s ugyanarra az ambulanciára jártak. A kutatók meghatározták a balkezesek gyakoriságát az egyes mentális betegségek esetében.
A vizsgálat kimutatta, hogy a fehér betegek körében nagyobb a balkezesek aránya, mint a feketékben. „De még akkor is nagy különbség maradt a kedélybetegek és a pszichotikusok között, ha ezt a tényezőt a statisztikai elemzésben kontrollálták” – mondta Webb.
A mostani vizsgálatot megkülönbözteti az egyéb kezesség vizsgálatoktól, hogy rendkívül egyszerű és könnyen elemezhető volt. Amikor a betegek a szokásos ellenőrzésre jelentkeztek az ambulancián, csak azt kérdezték meg tőlük, hogy melyik kezükkel írnak. „Ezzel nagyon egyszerű és gyakorlatias módon nagy részét megtudtuk annak, amire kíváncsiak voltunk” – mondta Webb. „Az egyszerűséggel elértük, hogy semmi akadálya nem volt a betegek vizsgálatban való részvételének, s így a részvételi arány igen nagy, 97%-os volt. A súlyos tünetekkel küszködő pszichotikusoknak problémát jelenthetett volna egy bonyolultabb kérdőív kitöltése vagy egy tesztsorozat. Azzal, hogy egy nagyon egyszerű módszert alkalmaztunk, pontos pillanatképet kaptunk a mentális betegek egy nehezen vizsgálható alcsoportjáról – azokról, akiket gyakran a szegénység is sújt, családjuk is nélkülözik, és nagyon kevés támogatást kapnak a közösségtől.”
Forrás: Science Daily